Uppfödare

Klicka på texten här så får du upp kartan över uppfödare i full storlek!

Regler för att stå med på SvIVKs uppfödarlista.
Gäller från 2020-01-01.


MELLERSTA

Ascending’s
Maria & Christer Andersson
Geijers väg 8
682 91 Filipstad
070-594 40 65
ascendings@telia.com
www.ascendings.se
Irländsk varghund sedan: 1990
Uppfödning sedan: 1995

Comedias
Ellinor Jonsson
Grossbolstorp 2
667 31 Forshaga
073-406 38 02
prunella13@hotmail.com
Irländsk varghund sedan: 1980
Uppfödning sedan: 1984

Foresights
Elisabeth ”Liz” Julén Eriksson
Lycke Blomsterhult
67192 Arvika
070-211 76 12
lizthorleif@telia.com
https://lizthorleif.wixsite.com/website
Irländsk Varghund sedan: 1995
Uppfödning sedan: 2018

Lena Nilsson
Mossvägen 21
71940 Garphyttan
076-294 69 43
Kennelforesight@outlook.com
https://lizthorleif.wixsite.com/website
Irländsk varghund sedan: 1979
Uppfödning sedan: 1987

Furlongs
Annica Gustafsson
Väse-Mosserud 350
660 57 Väse
054-86 30 21 ; 072-214 15 83
wolfhound@live.se
Irländsk varghund sedan: 1967
Uppfödning sedan: 1970

Pocahontasgårdens
Susanna Lindkvist
Larssvedsbacken 37
780 41 Gagnef
0241-614 14, 073-564 81 33
pocahontas@telia.com


ÖSTRA

Greatire’s
Johanna Gulin
Mandelblomsgatan 6
745 36 Enköping
073-342 90 50
johanna.gulin@hotmail.com
http://www.greatires.se/
Irländsk varghund sedan: 2004
Uppfödning sedan: 2013

Greirish
Per Lundström
Eksättravägen 5
152 95 Södertälje
073-937 08 73
greirish@hotmail.com
http://www.greirish.se/sve/
Irländsk varghund sedan: 1988
Uppfödning sedan: 1989

Roxanne
Susanne Björkman
Näsby 121
740 10 Almunge
0174-241 32, 070-474 18 31
mail@kennelroxanne.se
http://www.kennelroxanne.se/
Irländsk varghund sedan: 2001
Uppfödning sedan: 1985

Scoops
Lena Edström
Ödlevägen 5
147 33 Tumba
070-869 06 22
lena@kennelscoop.se
http://www.kennelscoop.se/
Irländsk varghund sedan: 1975
Uppfödning sedan: 1984


VÄSTRA

Art Cuinns
Lisen Ekström & Patrik Karlén
Säckestad Karlsro 65
549 92 Moholm
0500-44 21 13 ; 072-008 65 18
lisen@artcuinns.se
http://www.artcuinns.se/
Irländsk varghund sedan: 1999
Uppfödning sedan: 2007

Askhults
Lotta och Catherine Andersson
Slättenvägen 28
437 92 Lindome
070-839 27 69
lotta@askhult.com
http://www.askhult.com/
Irländsk varghund sedan: 1979
Uppfödning sedan: 2002

Cazavina’s
Ing-Marie Johansson
Lindhaga Tranum
530 30 Tun
0510-711 41
cazavinas@hotmail.com
http://www.cazavinas.se/
Irländsk varghund sedan: 1976
Uppfödning sedan: 1986

Dragon Light’s
Susanne Persson
Pepparedsängen 21 B
43150 Mölndal
070-797 28 02
wolf_by_name@hotmail.com
http://www.dragonlights.se/
Irländsk varghund sedan: 1995
Uppfödning sedan: 2006

Magh Itha
Ursula & Jan Evje
Mon Sandbäck 12
545 91 Töreboda
0506-10064; 070-155 15 52
(+46 63800324)
ursula.evje@gmail.com
http://www.maghitha.com/

Manowar
Lena Niklasson
Hamragårdsvägen 91
439 51 Åsa
0706948246
manowarwolfhounds@hotmail.com
http://www.manowar.se/
Irländsk varghund sedan: 1994
Uppfödning sedan: 2004

Warlock’s
Ingela Weinberger
Idala Helsjövägen 497
439 64 Frillesås
0340-65 23 09; 070-437 44 50
ingela@warlocks.se
https://www.facebook.com/ingela.weinberger
Irländsk varghund sedan: 1982
Uppfödning sedan: 1985

Wolf Cottage
Inga Holmberg
Backagården Öttum
535 92 Kvänum
0511-37 03 47
Irländsk varghund sedan: 1982
Uppfödning sedan: 1985

Wolfhenge
Sofie Ankarskär & Jonas Olsson
Slättna Tjärnskogen 302
453 92 Lysekil
073-933 10 28
sofie.wolfhenge@live.se
https://wolfhengeirishwolfhounds.wordpress.com/
Irländsk varghund sedan: 1992
Uppfödning sedan: 2010


SÖDRA

Brightness
Ann-Christin Åhlander & Jörgen Mårtensson
Satsarp 9606
242 97 Hörby
073-572 35 45
brightness1@live.se
http://www.brightnesskennel.se/
Irländsk varghund sedan: 2008
Uppfödning sedan: 2013

Graystone
Mats Hansson
PL 2342
268 90 Svalöv
0418-66 21 59; 070-601 21 14
mats.graystone.hansson@gmail.com
Irländsk varghund sedan: 1973
Uppfödning sedan: 1979

Knallåsen’s
Helen Wieslander
Ingelsbo
332 92 Gislaved
070-946 03 77
knallasens@gmail.com
http://www.wieslander.info/
Irländsk varghund sedan: 1984
Uppfödning sedan: 1987

Lyckovargen’s
Elin Andheim
Grevavägen 25
372 95 Johannishus
http://lyckovargenskennel.dinstudio.se/
Irländsk varghund sedan: 2001
Uppfödning sedan: 2014

Pennybright
Ylva Tallqvist
Habbestorp 107
383 92 Mönsterås
070-322 99 30
y.pennybright@gmail.com
https://www.facebook.com/Pennybrightiw
Irländsk varghund sedan: 1976
Uppfödning sedan: 1984

Påarps Wolfnest
Mats Robertsson
Helena BooRobertsson
Påarp 1332
289 73 Immeln
0709419918, 0709144496
hb.mr@outlook.com
Irländsk varghund sedan: 2005


ÖVRE NORRA

Hoarystock’s
Susanne Rönnberg
Östra Gunsmark 224
915 94 Ånäset
070-516 51 06
sussisu@outlook.com
www.hoarystocks.se
Irländsk varghund sedan: 1991
Uppfödning sedan: 1994


UTLÄNDSKA UPPFÖDARE

Ballygran
Anne Mette Mikkelsen
Mons Slettens veg 21
5265 Ytre Arna, Norge
+47 92022386
wolfhound@ballygran.com
www.ballygran.com
Irländsk varghund sedan: 1995
Uppfödning sedan: 2004

Gulleivs
Monica Fornebo Eliassen
Hogde 4
1615 Fredrikstad, Norge
+47 93614035
monicafornebo@hotmail.com

Heidivawin
Heidi Winjum
Ringsbyvegen 427
2160 Vormsund, Norge
+47 92829710
heidi-winjum@hotmail.com
www.vawins.com
Irländsk varghund sedan: 2010
Uppfödning sedan: 2020