2022

Utställningsresultat och bild på BIR & BIM mailas till j.zetterlund@live.se

Tänk på att meddela klubbens resultatansvariga om er hund blir BIG- eller BIS-placerad på en utställning.



2022-11-06 SKK Int. Växjö
Domare: Benny Blidh von Schedvin 4+8

BIR, CACIB, FI UCH NO-JV-18 NO UCH NO V-19 SE UCH Sade Rayna
BT-2, R-CACIB, SE UCH Pennybright Evangelina
BT-3, CERT, NO JV-22 NO V-22 Art Cuinns Arabella Bästa junior
BT-4, R-CERT, Zarina Della Bassa Pavese

BIM, CERT, CACIB, Åkerö’s Wolf Clifford
BH 2, R-CERT, Pennybright Paragon


2022-10-16 SKK Int. Sundsvall
Domare: Arja Koskelo 4+1

BIR, CACIB, SE UCH SE VCH Furlongs Damian
BH-2, R-CACIB, SE UCH Greirish Look Like Oden


2022-10-15 Svvk Norra Nat. Sundsvall
Domare: Maija Lehtonen 3+1

BIR, CERT, Championat, NO UCH Picasso Louis Moonvillage


2022-10-08 Svvk Norra Nat. Boden
Domare: Hans Almgren 2+2

BIR, CERT, Lyckovargens Lyckohonung
BH-2, R-CERT, Riverwolf Pure Dark

BIM, CERT, Riverwolf Duottar Bearal
BT-2, SE UCH Riverwolf Goldie O’Gilt


2022-09-18 SKK Int. Högbo bruk
Domare: Maija Lehtonen, Finland 2+1

BIR, CERT, CACIB, DK V-21 NO UCH NO-V21 NORD V-21 Which Witch Wicca O’Marksbay

BIM, CERT, CACIB, NO UCH NO V-21 Inverness O’Marksbay
BH 2, R-CERT, R-CACIB, Art Cuinns mr Moonlight


2022-09-17 Svvk Östra Nat. Sandviken
Domare: Wim Wiersma 4+1

BIR, CERT, NO UCH SE UCH Which Witch Wicca O’Marksbay

BIM, CERT, NO UCH X Factor Limerick O’Marksbay
BH-2, R-CERT, NO UCH NO V-21 Ynverness O’Marksbay
BH-3, Pocahontasgårdens Valentino
BH-4, Manowar Kaizer Hh


2022-09-11 SKK Nat. Falsterbo
Domare: Marie Gadolin 3+1

BIR, SE UCH (DK UCH) Eikica Carefree Connor


2022-09-10 SKK Nat. Gimo
Domare: Bengt-Åke Bogren 3+2

BIR, SE UCH NO JV-19 Eikica Yeah Yosie


2022-09-04 SKK Nat. Löttorp, Öland
Domare: Kjell Lindström 3+3

BIR, SE UCH Pennybright Terpsichore
BT-2, SE UCH Pennybright Evangelina
BT-3, SE UCH NORD V-19 FI UCH Pennybright Cordeliah

BIM, CERT, (SE UCH DK UCH) Eikica Carefree Connor


2022-08-28 SKK Nat. Ljungskile
Domare: Åke Cronander 0+7

BIR,CERT, Dragon Light’s Illustrious
BT-2, SE UCH Dragon Light’s Irricistable
BT-3, R-CERT, SE LCCH Dragon Light’s Spring Rain


2022-08-28 SKK Nordic Romakloster, Visby
Domare: Gerard Jipping 2+0

BIR, NORDC, (SE UCH DK UCH) Eikica Carefree Connor
BH-2, CERT, R-NORDC, Åkerös Wolf Clay Morrow


2022-08-27 SKK Nat. Romakloster, Visby
Domare: Anette Bystrup 2+0

BIR, CERT, CHAMPIONAT, Eikica Carefree Connor
BH-2, R-CERT, Åkerös Wolf Clay Morrow


2022-08-27 Svivk Nedre Norra Inoff. Special Sifferbo
Domare: Monica Fornebo Eliassen, kennel Gulleivs 11+14 (1+2)

BIS, BT-1, SE UCH Furlongs Mercy Bästa typ, Bästa rörelser
BIS-2, BH-1, Furlongs Djinn
BIS-3, BH-2, Pennybright Paragon BIS-junior, bästa huvud & uttryck
BIS-4, BT-2, (C.I.B.) SE UCH FI UCH NO UCH NO JV-18 NO V-19 Sade Rayna

BT-3, SE UCH Pennybright Terpsichore
BT-4, Comedias I Got My Crazy Ways

BH-3, DK JUCH NO JV-22 VJV-22 Påarps Wolfnest Sieur Porthos BIS-unghund
BH-4, Art Cuinns Mr Moonlight

Valpklass 4-6 mån tikar
Bonnagårdens Idun, 1 HP, BIS-valp

Valpklass 6-9 mån hanar
Greirish Readly Express, 1 HP, BIS 2-valp

Valpklass 6-9 mån tikar
Greirish Raven Wave, 1 HP, BIS-valp

Hanar junior

Pennybright Paragon, 1 HP, BH-2, BIS-junior, Bästa huvud & uttryck

Hanar unghund
Art Cuinns Articuss, 3
Filomeides Traveller, 4
Greirish No Limit, 2 HP
DK JUCH NO JV-22 VJV-22 Påarps Wolfnest Sieur Porthos, 1 HP, BH-3, BIS-unghund

Hanar 2-3 år
Art Cuinns Mr Moonlight, 1 HP, BH-4
SE UCH Art Cuinns Rocky Raccoon, deltog ej

Hanar 3-5 år
SE UCH Comedias I Got My Integrity, 4 HP
NO UCH FI UCH EE UCH LT UCH EE JUCH Comedias It’s About Loyalty, 2 HP
Furlongs Djinn, 1 HP, BH-1
SE LCCH Greirish Koala Hug, opl.
Multi CH Multi V Knallåsen’s Öxne, 3 HP

Tikar Junior
Påarps Wolfnest Phoebe, 1 HP, BIM-junior

Tikar unghund
NO JV-22 NO V-22 Art Cuinns Arabella, 2 HP
Art Cuinns Aryanna, 3
Fernmark Ylva, 1 HP, BIM-unghund

Tikar 2-3 år
SE UCH Pennybright Evangelina, deltog ej
Ullalla Della Bassa Pavese, 1 HP

Tikar 3-5 år
Comedias I Got My Crazy Ways, 4 HP, BT-4
Foresight Qayenne, opl.
SE UCH Furlongs Mercy 1 HP, BT-1, Bästa typ, Bästa rörelser
SE UCH Pennybright Terpsichore, 3 HP, BT-3
SE UCH FI UCH NO UCH NO JV-18 NO V-19 Sade Rayna, 2 HP, BT-2
EE CH Samuraiwood’s What What Whaat, opl.

Tikar 5-7 år
SE UCH NO UCH Art Cuinns No Control, 3
SE UCH Ascending’s Queen Bee, 1 HP
SE UCH Roxanne Geraldine, 2 HP

Bästa Par
Greirish Readly Express
Greirish Raven Wave


2022-08-21 SKK Nordic Norrköping
Domare: Wayne Burton, Australien 4+3

BIR, CERT, NORDC, Knallåsen’s Aron Star
BH-2, R-CERT, R-NORDC, Art Cuinns Mr Moonlight

BIM, NORDC, SE UCH Pennybright Terpsichore
BT-2, R-NORDC, SE UCH Furlongs Mercy
BT-3, CERT, Tinwhistle’s Miss Saigon


2022-08-20 SKK Int. Eskilstuna
Domare: Svante Frisk 5+3

BIR, CERT, CACIB, Tinwhistle’s Miss Saigon BIG-3
BT-2, R-CACIB, SE UCH Furlongs Mercy
BT-3, R-CERT, Comedias I Got My Crazy Ways

BIM, CACIB, SE UCH Art Cuinns Rocky Raccoon
BH-2, CERT, R-CACIB, CHAMPIONAT, SE VCH Furlongs Damian


2022-08-19 Svvk Norra Off. Bjurholm
Domare: Andreja Novac 3+3

BIR, SE UCH Riverwolf Goldie O’Gilt
BT-2, CERT, Warlock’s Herah
BT-3, R-CERT, Warlock’s Hildah

BIM, CERT, CHAMPIONAT, Greirish Look Like Oden
BH-2, R-CERT, Lyckovargens Lyckohonung


2022-08-14 SKK Nordic Askersund
Domare: Mikael Nilsson 1+2

BIR, NORDC, SE UCH Furlongs Mercy
BT2, CERT, R-NORDC, NO JV-22 NO-V 22 Art Cuinns Arabella


2022-08-14 SKK Nat. Överkalix
Domare: Jari Partanen 2+2

BIR, CERT, Riverwolf Catnip
BT-2, R-CERT, Riverwolf Duottar Bearal

BIM, CERT, SE VCH Furlongs Damian
BH-2, R-CERT, Riverwolf Pure Dark


2022-08-13 SKK Nordic Ronneby
Domare: Jos De Cuyper 5+3

BIR, CERT, NORDC, CHAMPIONAT, DK JV-18 DK UCH Celtic Shamrock Kaidan

BIM, NORDC, SE UCH Pennybright Terpsichore
BT-2, CERT, R-NORDC, CHAMPIONAT, Pennybright Evangelina


2022-07-31 SKK Nordic Ransäter
Domare: Anette Edlander 1+1

BIR, CERT, NORDC, Manowar Lovely Misslaoise


2022-07-31 Svivk Off. Stora specialen Västerås
Domare: Irmgard De Haan 15+19 (1+1)

BIR, CERT, Pennybright Paragon BIS, BIS-junior, Bästa rörelser, bästa typ, bästa huvud & uttryck
BH-2, SE UCH Comedias I Got My Integrity
BH-3, R-CERT, Art Cuinns Mr Moonlight BIS-4
BH-4, Art Cuinns Articuss

BIM, CERT, Filomeides Universal, BIM-junior, BIS-2
BT-2, SE UCH Pennybright Terpsichore BIS-3
BT-3, R-CERT, Foresight Qayenne
BT-4, Pennybright Evangelina

Valpklass 4-6 mån hanar
Greirish Readly Express 1 HP, BIS-2 valp

Valpklass 4-6 mån tikar
Greirish Raven Wave 1 HP, BIS-valp

Hanar junior
Art Cuinns Articuss, Exc 2 CK, BH-4
FI JCH EE JCH Oscailte Inish Izod, VG 4
Pennybright Paragon, Exc 1 CK, BH-1, BIR
DK JCH Påarps Wolfnest Sieur Porthos, Exc 3

Hanar unghund
Filomeides Traveller, VG 2
Greirish No Limit, VG 1 BIM-unghund
Manowar Kentucky Hh, G

Hanar öppen
Art Cuinns Mr Moonlight, Exc 1 CK, BH-3
EE LT CH Fernmark Wolfsbane, VG 2
NO UCH NO JV-21 Ynverness O’Marksbay, VG 3

Hanar bruksklass
SE LCCH Greirish Koala Hug, VG 1

Hanar champion
SE UCH Art Cuinns Rocky Raccoon, delt. ej
SE UCH Comedias I Got My Integrity, Exc 1 CK, BH-2
NO UCH FI UCH EE UCH LT UCH EE JUCH Comedias It’s About Loyalty, Exc 4
C.I.B. NORDIC CH SE UCH SE V-19 SE JV-19 DK UCH DK JV-19 NO UCH NO JV-19 Knallåsen’s Öxne, Exc 2, CK
NO UCH X Factor Limerick O’Marksbay, Exc 3

Tikar Junior
NO JV-22 NO V-22 Art Cuinns Arabella, Exc 2, CK
Art Cuinns Aryanna, Exc 3
Don Du Rua Ecstasy, delt. ej
EE JCH FI JCH CZ JCH LV JW-22 Filomeides Universal, Exc 1 CK, BT-1, BIM
Påarps Wolfnest Phoebe, VG 4

Tikar unghund
Fernmark Ylva, Exc 1 CK, BIS-unghund
NJV-21 Heidivawin’s Safran D.Y. VG 2

Tikar öppen
EE JCH LV JCH LT JCH BALT JCH LT JV-21 BALT JV-21 Fernmark Wolperting, Exc 3
Filomeides Rowena, VG
Foresight Qayenne, Exc 1 CK, BT-3
SE JV-19 Oscailte Huan Hennie, Exc 4
Pennybright Evangelina, Exc 2 CK, BT-4

Tikar champion
NO UCH Comedias It’s About Happiness, VG
SE UCH Dragon Light’s Irricistable, Exc
C.I.B EE CH FI JV-18 FI UCH FI V-21 LT CH LV CH SE UCH Filomeides Rinsessa, Exc 2 CK
SE UCH Furlongs Mercy, Exc
C.I.B. FI CH DK CH BALT EE CH LV CH LT CH BALT JCH EE JCH LT JCH LV JCH Paloma Picasso Roan Inish, delt. ej
SE UCH Pennybright Terpsichore, Exc 1 CK, BT-2
SE UCH Roxanne Geraldine, VG
SE UCH FI UCH NO UCH NO JV-18 NO V-19 Sade Rayna, Exc 4 CK
NO UCH DK UCH NV-21 DKV-21 NORDV-21 Which Witch Wicca O’Marksbay, Exc 3 CK

BIS uppfödargrupp
Kennel Art Cuinns 1 HP
Kennel Filomeides 2 HP

Bästa par
Knallåsen’s Öxne & Påarps Wolfnest Sieur Porthos


2022-07-30 Skokloster summer show Svvk Östra Västerås
Domare: Vojtek Vlatislav 11+21 (0+1)

BIR, C.I.B EE CH FI JV-18 FI UCH FI V-21 LT CH LV CH SE UCH Filomeides Rinsessa
BT-2, SE UCH Pennybright Terpsichore
BT-3, CERT, SE LCCH Dragon Light’s Spring Rain Bästa brukshund
BT-4, R-CERT, SE JV-19 Oscailte Huan Hennie

BIM, CERT, Pennybright Paragon BIR-junior
BH-2, R-CERT, NO UCH X Factor Limerick O’Marksbay
BH-3, NO JV-21 NO UCH Ynverness O’Marksbay

Bästa valp: Greirish Raven Wave 1 HP
Bästa unghund: Heidivawin’s Safran D.Y.


2022-07-29 Skokloster summer show Svvk Östra Västerås
Domare: Ludovica Salamon 7+18

BIR, SE UCH Pennybright Terpsichore
BT-2, CERT, Art Cuinns Arabella BIS 4-junior
BT-3, FI UCH NO UCH SE UCH NO JV-18 NO V-19 (C.I.B.) Sade Rayna
BT-4, R-CERT, Foresight Qayenne

BIM, CERT, Pennybright Paragon BIM-junior
BH-2, R-CERT, Art Cuinns Articuss
BH-3, SE UCH Art Cuinns Rocky Raccoon
BH-4, Art Cuinns Mr Moonlight

Bästa unghund: Heidivawin’s Safran D.Y.
Bästa brukshund: SE LCCH Dragon Light’s Spring Rain BIS-4
Bästa uppfödargrupp: Kennel Filomeides 1 HP BIS


2022-07-24 SKK NORDIC Stockholms kennelklubb Stoxa
Domare: Jeanette Lemmeke 1+2

BIR, CERT, NORDC, Championat, SE JV-18 Manowar Ingenious Ingrid
BT-2, R-CERT, R-NORDC, NORD JV-19 Art Cuinns Lumielle

BIM, CERT, NORDC, Foresight Quba Libre


2022-07-23 SKK Int. Apalby, Västerås
Domare: Bertil Lundgren 4+4

BIR, CACIB, NO UCH FI UCH SE UCH NO JV-18 NO V-19 Sade Rayna
BT-2, CERT, R-CACIB, NORD Jv-19 Art Cuinns Lumielle
BT-3, SE JV-18 Manowar Ingenious Ingrid

BIM, CERT, CACIB, Manowar Jamie Huge
BH-2, R-CERT, R-CACIB, Manowar Kaizer Hh


2022-07-16 Svvk Norra Nat. Råneå
Domare: Randi Juliussen 1+5

BIR, CERT, Tinwhistle’s Lady Macbeth
BT-2, R-CERT, Tinwhistle’s On The Way To Wonderland
BT-3, SE UCH Riverwolf Goldie O’Gilt

BIM; CERT, C.I.B. DK UCH DK V-21 EE CH FI UCH FI V-21 Raindogs Herbie Hancock


2022-07-10 SKK Nat. Alfta
Domare: Moa Persson 3+1

BIR, CERT, Fernmark Ylva

BIM, CERT, Championat, Comedias I Got My Integrity

Bästa junior: Pocahontasgårdens Valentino


2022-07-09 SKK Int. Tvååker
Domare: Jens Myrman 5+6

BIR, CERT, Manowar Lovely Misslaoise
BT-2, R-CERT, Sclavensis Show Me Synergy
BT-3, CACIB, SE JV-18 Manowar Ingenious Ingrid
BT-4, R-CACIB, SE UCH Askhults Gwenith O’Dowd

BIM, CERT, CACIB, Åkerö’s Wolf Clifford
BH-2, R-CERT, R-CACIB, DK UCH Eikica Zuper Zatopek
BH-3, Eikica Carefree Connor


2022-07-08 SKK Nat. Tvååker
Domare: Mikael Nilsson 5+5

BIR, C.I.B DK JV-19 DK UCH NO UCH NO V-19 NORDIC CH SE JV-19 SE UCH SE V-19 Vikingvinnare -22 Knallåsen’s Öxne
BH-2, CERT, DK JCH Påarps Wolfnest Sieur Porthos
BH-3, R-CERT, Åkerö’s Wolf Clifford

BIM, CERT, Sclavensis Show Me Synergy
BT-2, R-CERT, Manowar Lovely Misslaoise
BT-3, Askhults Gwenith O’Dowd
BT-4, Comedias I Got My Respect


2022-07-03 SKK Nordic dog show Borås
Domare: Carsten Birk 4+8

BIR, CERT, NORDC, SE LCCH Dragon Light’s Spring Rain
BT-2, R-CERT, R-NORDC, Dragon Light’s Illustrious
BT-3, Askhults Hermione O’Granger

BIM, CERT, NORDC, Eikica Carefree Connor
BH-2, C.I.B DK JV-19 DK UCH NO UCH NO V-19 NORDIC CH SE JV-19 SE UCH SE V-19 Vikingvinnare -22 Knallåsen’s Öxne
BH-3, R-CERT, R-NORDC, Åkerö’s Wolf Clay Morow (bästa junior)


2022-07-01 SKK Nordic Dog Show Gällivare
Domare: Martin Johansson 2+2

BIR, CERT, NORDC, Riverwolf The Unforgiven

BIM, NORDC, C.I.B. EE CH FI UCH SE UCH Riverwolf Brigitta Mcbridge


2022-06-25 Svvk Västra Off. Tånga hed
Domare: Agneta Doverholt 2+8 (1)

BIR, DK JV-19 DK UCH NO JV-19 NO UCH SE JV-19 SE UCH SE V-19 KBH JV-19 C.I.B. NORDIC CH Vikingvinnare -22 Roskildevinnare -22 Knallåsen’s Öxne
BH-2, CERT, Påarps Wolfnest Sieur Porthos, BIR-junior, BIS-3 junior

BIM, SE UCH Pennybright Terpsichore
BT-2, CERT, Manowar’s Lovely Misslaoise
BT-3, R-CERT, Dragon Light’s Illustrious
BT-4, SE LCCH Dragon Light’s Spring Rain

Bästa valp: Pennybright Paragon


2022-06-19 SKK Nordic Dog Show Leksand
Domare: Carina Ekwall 3+1

BIR, CERT, NORDC, Comedias I Got My Integrity BIG-1
BH-2, R-CERT, R-NORDC, Pocahontasgårdens Valentino
BH-3, Art Cuinns Mr Moonlight


2022-06-19 Svvk Norra Off. Vännäs
Domare: Rudi Brandt, Danmark 5+2

BIR, CERT, Greirish Look Like Oden
BH-2, R-CERT, Riverwolf Pure Dark

BIM, CERT, Greirish Neptunite, BIS-unghund
BT-2, R-CERT, Warlock’s Hildah

BIR Junior Greirish Ooh Poacher


2022-06-18 SKK Nordic Dog Show Vännäs
Domare: Jenna Leino 5+2

BIR, CERT, NORDC, Greirish Neptunite


2022-06-11 SKK Int. Vänersborg
Domare: Per Lundström 5+4

BIR, CERT, CACIB, Pennybright Evangelina
BT-2, R-CACIB, SE UCH Furlongs Mercy

BIM, CACIB, SE UCH Art Cuinns Rocky Raccoon
BH-2, CERT, R-CACIB, Eikica Carefree Connor
BH-3, DK JV-19 DK UCH NO JV-19 NO UCH SE JV-19 SE UCH SE V-19 KBH JV-19 C.I.B. NORDIC CH Vikingvinnare -22 Roskildevinnare -22 Knallåsen’s Öxne


2022-06-05 SKK Nat. Norrköping
Domare: Lena Persson 3+1

BIR, DK JV-19 DK UCH NO JV-19 NO UCH SE JV-19 SE UCH SE V-19 KBH JV-19(C.I.B. NORDIC CH Vikingvinnare -22 Roskildevinnare -22) Knallåsen’s Öxne BIG-3
BH-2, Cert Påarps Wolfnest Sieur Porthos

BIM, SE UCH Furlongs Mercy


2022-05-22 Svvk Södra Off. Hässleholm
Domare: Andrea Novak 10+8

BIR, DK JV-19 DK UCH NO JV-19 NO UCH SE JV-19 SE UCH SE V-19 KBH JV-19(C.I.B. NORDIC CH Vikingvinnare -22 Roskildevinnare -22) Knallåsen’s Öxne
BH-2, CERT, Napoleon
BH-3, R-CERT, Andarnas Absinth
BH-4, DK UCH Eikica Yada Yada

BIM, SE UCH Pennybright Terpsichore
BT-2, SE UCH FI UCH NO UCH NO JV-18 NO V-19 Sade Rayna
BT-3, CERT, Pennybright Evangelina
BT-4, R-CERT, Art Cuinns Arabella BIR-junior

BIR-unghund Eikica Carefree Connor


2022-05-21 SKK Nordic Dog Show Hässleholm
Domare: Johnny Andersson 10+4

BIR, NORDC, SE UCH NO UCH FI UCH NO JV-18 NO V-19 Sade Rayna
BT-2, R-NORDC, UCH Askhults Gwenith O’Dowd
BT-3, CERT, Art Cuinns Arabella

BIM, NORDC, DK JV-19 DK UCH NO JV-19 NO UCH SE JV-19 SE UCH SE V-19 KBH JV-19(C.I.B. NORDIC CH Vikingvinnare -22 Roskildevinnare -22) Knallåsen’s Öxne
BH-2, CERT, R-NORDC, CHAMPIONAT, Art Cuinns Rocky Raccoon
BH-3, R-CERT Napoleon


2022-05-14 Svivk Mellersta inoff. Kristinehamn
Domare: Tore Grönhaug 4+13 (2+1)

BIS, BT-1, SE UCH Pennybright Terpsichore
BIS-2, BT-2, SE UCH NO UCH Art Cuinns No Control
BIS-3, BT-3, SE V-18 SE UCH NO UCH Pennybright Raphaella Bästa veteran, Bästa Typ
BIS-4, BH-1, Art Cuinns Rocky Raccoon

BH-2, Art Cuinns Mr Moonlight
BH-3, Comedias I Got My Integrity

BT-4, SE UCH NO UCH FI UCH NO V-19 NO JV-18 Sade Rayna

Valpklass 4-6 mån hanar
Comedias Angus So Special, 2
Comedias Caradoc Dearly Loved, 1 HP, BIS-2 valp

Valpklass 4-6 mån tikar
Comedias Kaida Little Dragon, 1 HP, BIS-valp, Bästa Huvud & uttryck

Hanar junior
Art Cuinns Articuss, 1

Hanar 2-3 år
Art Cuinns Mr Moonlight, 2 HP, BH-2
Art Cuinns Rocky Raccoon, 1 HP, BH-1, BIS-4

Hanar 3-5 år
Comedias I Got My Integrity, 1 HP, BH-3

Tikar junior
Art Cuinns Arabella, 1 HP, BIS-junior
Askhuöts Hilary O’Leary, 2 HP

Tikar 2-3 år
Pennybright Evangelina, 1 HP

Tikar 3-5 år
Comedias I Got My Crazy Ways, 3 HP
Foresight Qayenne, opl.
Furlongs Mercy, 4
SE UCH Pennybright Terpsichore, 1 HP, BT-1, BIS
SE UCH FI UCH NO UCH NO JV-18 NO V-19 Sade Rayna, 2 HP, BT-4

Tikar 5-7 år
Art Cuinns Angel Of Fun, 3
SE UCH NO UCH Art Cuinns No Control, 1 HP, BT-2, BIS-2
SE UCH Ascending’s Queen Bee, 2 HP, Bästa Rörelser

Tikar veteran 7-10 år
Nononsensenona of First Avenue, 2 HP
SE V-18 SE UCH NO UCH Pennybright Raphaella, 1 HP, BT-3, BIS-3, Bästa Typ

Uppfödargrupp
Kennel Art Cuinns, 1 HP

Bästa par
Art Cuinns Angel Of Fun
Foresight Qayenne


2022-05-07 SK K Nordic Dog Show Skaraborgs Kennelklubb Skara
Domare: Anita Whitmarsh 3+8 (1)

BIR, CERT, NORDC, Art Cuinns Rocky Raccoon
BH-2, R-CERT, R-NORDC, Påarps Wolfnest Sieur Porthos Bästa junior

BIM, NORDC, FI UCH NO JV-18 NO UCH NO V-19 SE UCH Sade Rayna
BT-2, CERT, R-NORDC, CHAMPIONAT, Furlongs Mercy
BT-3, SE UCH Dragon Light’s Irricistable
BT-4, R-CERT, SE LCCH Dragon Light’s Spring Rain

Bästa valp: Påarps Wolfnest Phoebe 1


2022-05-01 SKK Int. Backamo Cruftskvalificerande
Domare: Benny Blidh von Schedvin 2+8 (1)

BIR, CACIB, DK JV-19 DK UCH NO JV-19 NO UCH SE JV-19 SE UCH SE V-19 Knallåsen’s Öxne
BH-2, CERT, Påarps Wolfnest Sieur Porthos, BIR-junior

BIM, CERT, CACIB, CHAMPIONAT, Dragon Light’s Irricistable
BT-2, R-CERT, Manowar Jade Huge
BT-3, Manowar Lovely Misslaoise

Bästa valp: Påarps Wolfnest Phoebe


2022-04-23 SKK Nat. Wästmanlands kennelklubb Västerås
Domare: Perttu Stålberg, Finland 2+1

BIR, FI UCH NO JV-18 NO UCH NO V-19 SE UCH Sade Rayna


2022-04-17 SKK Int. Malmö
Domare: Frank Kane, UK 2+5

BIR, CERT, Påarps Wolfnest Sieur Porthos
BH-2, CACIB, DK UCH NO UCH SE JV-19 SE UCH SE V-19 Knallåsen’s Öxne

BIM, CERT, CACIB, Championat, Askhults Gwenith O’Dowd
BT-2, R-CERT, R-CACIB, Pennybright Evangelina
BT-3, Andarnas Arabelle


2022-03-27 Svvk Östra Nat. Upplands-Väsby
Domare: Kjell Lindström 2+1

BIR, CERT, Championat, Pennybright Terpsichore


2022-03-26 Svvk Norra Boden
Domare: Kurt Nilsson 4+3

BIR, CERT, Riverwolf Karl Fazer
BH-2, R-CERT, Riverwolf Pure Dark

BIM, CERT, Riverwolf Orange Is The New Black
BT-2, R-CERT, Warlock’s Herah