2022

Utställningsresultat och bild på BIR & BIM mailas till j.zetterlund@live.se

Tänk på att meddela klubbens resultatansvariga om er hund blir BIG- eller BIS-placerad på en utställning.


22/5 Hässleholm svvk
21/5 Hässleholm
14/5 Kristinehamn
7/5 Skara
1/5 Backamo
23/4 Västerås
17/4 Malmö
27/3 Upplands-Väsby
26/3 Boden


2022-05-22 Svvk Södra Off. Hässleholm
Domare: Andrea Novak 10+8

BIR, DK JV-19 DK UCH NO JV-19 NO UCH SE JV-19 SE UCH SE V-19 KBH JV-19(C.I.B. NORDIC CH Vikingvinnare -22 Roskildevinnare -22) Knallåsen’s Öxne
BH-2, CERT, Napoleon
BH-3, R-CERT, Andarnas Absinth
BH-4, DK UCH Eikica Yada Yada

BIM, SE UCH Pennybright Terpsichore
BT-2, SE UCH FI UCH NO UCH NO JV-18 NO V-19 Sade Rayna
BT-3, CERT, Pennybright Evangelina
BT-4, R-CERT, Art Cuinns Arabella BIR-junior

BIR-unghund Eikica Carefree Connor


2022-05-21 SKK Nordic Dog Show Hässleholm
Domare: Johnny Andersson 10+4

BIR, NORDC, SE UCH NO UCH FI UCH NO JV-18 NO V-19 Sade Rayna
BT-2, R-NORDC, UCH Askhults Gwenith O’Dowd
BT-3, CERT, Art Cuinns Arabella

BIM, NORDC, DK JV-19 DK UCH NO JV-19 NO UCH SE JV-19 SE UCH SE V-19 KBH JV-19(C.I.B. NORDIC CH Vikingvinnare -22 Roskildevinnare -22) Knallåsen’s Öxne
BH-2, CERT, R-NORDC, CHAMPIONAT, Art Cuinns Rocky Raccoon
BH-3, R-CERT Napoleon


2022-05-14 Svivk Mellersta inoff. Kristinehamn
Domare: Tore Grönhaug 4+13 (2+1)

BIS, BT-1, SE UCH Pennybright Terpsichore
BIS-2, BT-2, SE UCH NO UCH Art Cuinns No Control
BIS-3, BT-3, SE V-18 SE UCH NO UCH Pennybright Raphaella Bästa veteran, Bästa Typ
BIS-4, BH-1, Art Cuinns Rocky Raccoon

BH-2, Art Cuinns Mr Moonlight
BH-3, Comedias I Got My Integrity

BT-4, SE UCH NO UCH FI UCH NO V-19 NO JV-18 Sade Rayna

Valpklass 4-6 mån hanar
Comedias Angus So Special, 2
Comedias Caradoc Dearly Loved, 1 HP, BIS-2 valp

Valpklass 4-6 mån tikar
Comedias Kaida Little Dragon, 1 HP, BIS-valp, Bästa Huvud & uttryck

Hanar junior
Art Cuinns Articuss, 1

Hanar 2-3 år
Art Cuinns Mr Moonlight, 2 HP, BH-2
Art Cuinns Rocky Raccoon, 1 HP, BH-1, BIS-4

Hanar 3-5 år
Comedias I Got My Integrity, 1 HP, BH-3

Tikar junior
Art Cuinns Arabella, 1 HP, BIS-junior
Askhuöts Hilary O’Leary, 2 HP

Tikar 2-3 år
Pennybright Evangelina, 1 HP

Tikar 3-5 år
Comedias I Got My Crazy Ways, 3 HP
Foresight Qayenne, opl.
Furlongs Mercy, 4
SE UCH Pennybright Terpsichore, 1 HP, BT-1, BIS
SE UCH FI UCH NO UCH NO JV-18 NO V-19 Sade Rayna, 2 HP, BT-4

Tikar 5-7 år
Art Cuinns Angel Of Fun, 3
SE UCH NO UCH Art Cuinns No Control, 1 HP, BT-2, BIS-2
SE UCH Ascending’s Queen Bee, 2 HP, Bästa Rörelser

Tikar veteran 7-10 år
Nononsensenona of First Avenue, 2 HP
SE V-18 SE UCH NO UCH Pennybright Raphaella, 1 HP, BT-3, BIS-3, Bästa Typ

Uppfödargrupp
Kennel Art Cuinns, 1 HP

Bästa par
Art Cuinns Angel Of Fun
Foresight Qayenne


2022-05-07 SK K Nordic Dog Show Skaraborgs Kennelklubb Skara
Domare: Anita Whitmarsh 3+8 (1)

BIR, CERT, NORDC, Art Cuinns Rocky Raccoon
BH-2, R-CERT, R-NORDC, Påarps Wolfnest Sieur Porthos Bästa junior

BIM, NORDC, FI UCH NO JV-18 NO UCH NO V-19 SE UCH Sade Rayna
BT-2, CERT, R-NORDC, CHAMPIONAT, Furlongs Mercy
BT-3, SE UCH Dragon Light’s Irricistable
BT-4, R-CERT, SE LCCH Dragon Light’s Spring Rain

Bästa valp: Påarps Wolfnest Phoebe 1


2022-05-01 SKK Int. Backamo Cruftskvalificerande
Domare: Benny Blidh von Schedvin 2+8 (1)

BIR, CACIB, DK JV-19 DK UCH NO JV-19 NO UCH SE JV-19 SE UCH SE V-19 Knallåsen’s Öxne
BH-2, CERT, Påarps Wolfnest Sieur Porthos, BIR-junior

BIM, CERT, CACIB, CHAMPIONAT, Dragon Light’s Irricistable
BT-2, R-CERT, Manowar Jade Huge
BT-3, Manowar Lovely Misslaoise

Bästa valp: Påarps Wolfnest Phoebe


2022-04-23 SKK Nat. Wästmanlands kennelklubb Västerås
Domare: Perttu Stålberg, Finland 2+1

BIR, FI UCH NO JV-18 NO UCH NO V-19 SE UCH Sade Rayna


2022-04-17 SKK Int. Malmö
Domare: Frank Kane, UK 2+5

BIR, CERT, Påarps Wolfnest Sieur Porthos
BH-2, CACIB, DK UCH NO UCH SE JV-19 SE UCH SE V-19 Knallåsen’s Öxne

BIM, CERT, CACIB, Championat, Askhults Gwenith O’Dowd
BT-2, R-CERT, R-CACIB, Pennybright Evangelina
BT-3, Andarnas Arabelle


2022-03-27 Svvk Östra Nat. Upplands-Väsby
Domare: Kjell Lindström 2+1

BIR, CERT, Championat, Pennybright Terpsichore


2022-03-26 Svvk Norra Boden
Domare: Kurt Nilsson 4+3

BIR, CERT, Riverwolf Karl Fazer
BH-2, R-CERT, Riverwolf Pure Dark

BIM, CERT, Riverwolf Orange Is The New Black
BT-2, R-CERT, Warlock’s Herah