2024

Utställningsresultat och bild på BIR & BIM mailas till j.zetterlund@live.se

Tänk på att meddela klubbens resultatansvariga om er hund blir BIG- eller BIS-placerad på en utställning.


11/5 Lund
4/5 Skara
27/4 Västerås
13/4 Floby inoff. för alla raser
7/4 Enköping
23/3 Boden
10/2 Tånga hed
14/1 MyDog 2
13/1 MyDog 1


2024-05-11 Svvk Södra Lund
Domare: Hanna Wozna-Gil 2+4 (1 valp)


BIR, CERT, Pierpoint Quarter Note BIS-4
BH-2, Ch Askhults Finnegan O’Doyle Bästa veteran

BIM, CERT, Manowar Nancy JaZZ Bästa junior
BT-2, R-CERT, Askhults Hanna O’Neill

Bästa Valp 6-9 mån Lyckovargens Lyckokaka BIS-3 valp


2024-05-04 SKK Int. Skaraborgs kennelklubb Skara
Domare: Ligita Zake 3+3

BIR, CERT, CACIB Askhults Hannah O’Neill
BT-2, R-CACIB SE UCH Comedias I Got My Crazy Ways

BIM, CERT, CACIB, Championat, Bonnagårdens Loke A
BH-2, R-CERT, R-CACIB, NO UCH Ballygran’s Keelan Kean

BIR-junior Pennybright Titus


2024-04-27 SKK Nat. Wästmanlands kennelklubb Västerås
Domare: Nina Karlsdotter 1+2

BIR, CERT, Greirish Quite Enough

Bästa junior: Manowar Noblesse Jazz


2024-04-13 Inoff. för alla raser
Domare: Janneke Plomp, Jörgen Oinonen & Lasse Österlund. 130 anmälda hundar

2024-04-07 SvVK Östra, Enköping
Domare: Regina Tromp-Pruijn, Nederländerna 2+2
(Rosetterna hålls fel på bilden)

BIR, CERT, CHAMPIONAT, Greirish Readly Express
BH-2, R-CERT, Manovar Kaizer Hh

BIM, CERT, Greirish Quite Enough
BT-2, R-CERT, Manovar Noblesse Jazz


2024-03-23 Svvk Norra Nat. Boden
Domare:  Brit Schöne Brodwall, Norge 1+2 (0+1)

BIR, CERT, Championat, Hoarystock’s Whitney Houston BIS-4
BT-2, SE UCH FI UCH Riverwolf Duottar Bearal

BIM, SE UCH Lyckovargens Lyckohonung

BIR valp HP 6-9 mån Åkerö’s Wolf Charlotte La Bouff BIS-3 valp


2024-02-10 Svvk Nat. Västra Vårgårda Tånga Hed
Domare: Agneta Doverholt 2+4

BIR, SE UCH NO UCH Manowar Georgia HiFi
BT-2, CERT, Manowar Nancy JaZZ Bästa junior
BT-3, R-CERT, Askhults Hilary O’Leary

BIM, CERT, Bonnagårdens Loke A Bästa unghund
BH-2, SE UCH Askhults Finnegan O’Doyle Bästa veteran


2024-01-14 SKK Int. Västra kennelklubben MyDog 2
Domare: Mette Mörkegaard 4+7 (1+1)

BIR, J-CACIB, CERT, SE JV-23 SE V-23 Pennybright Persefone BIG-2, BIS-junior
BT-2, R-CERT, CACIB, Askhults Hannah O’Neill
BT-3, R-CACIB, SE UCH NO UCH Manowar Georgia HiFi
BT-4, DK V-23 DK JV-23 Pax Pardini Armalite

BIM, CACIB, SE UCH DK UCH Napoleon
BH-2, R-CACIB, SE UCH DK UCH NO UCH NORD V-23 Åkerö’s Wolf Clifford
BH-3, SE UCH SE JV-22 SE V-23 Pennybright Paragon

BIR valp Pennybright Titus
BIM valp Manowars Nancy Jazz


2024-01-13 SKK Nat. Västra kennelklubben MyDog 1
Domare: Hans Van Den Berg 4+3 (1+0)

BIR, SE UCH DK UCH Napoleon BIG-4
BH-2, SE UCH DK UCH NO UCH NORD V-23 Åkerö’s Wolf Clifford
BH-3, SE UCH SE JV-22 SE V-23 Pennybright Paragon
BH-4, CERT, Bonnagården’s Loke

BIM, CERT, DK V-23 DK JV-23 Pax Pardini Armalite
BT-2, SE JV-23 SE V-23 Pennybright Persefone Bästa junior, BIS-junior

BIR valp Pennybright Titus