2021

Utställningsresultat och bild på BIR & BIM mailas till j.zetterlund@live.se

Tänk på att meddela klubbens resultatansvariga om er hund blir BIG- eller BIS-placerad på en utställning.


19/9 Tånga hed Svivk
18/9 Tånga hed
18/9 Högbo
17/9 Vänersborg
11/9 Lund
11/9 Gimo
4/9 Leksand
4/9 Boden
29/8 Visby
28/8 Visby
28/8 Sifferbo
23/8 Backamo
22/8 Backamo
13/8 Bjurholm
31/7 Hallstahammar
18/7 Råneå
17/7 Västerås


2021-09-19 Svivk Västra inoff. Tånga hed
Domare: Ing-Mari Johansson 5+15 (3+2)

BIS, BT-1, SE UCH NO UCH Art Cuinns No Control, Bästa typ, Bästa huvud & uttryck
BIS-2, BT-2, SE UCH NORD V-19 Pennybright Cordeliah
BIS-3, BT-3, SE UCH FI UCH (NO UCH) NO JV-18 NO V-19 Sade Rayna
BIS-4, BH-1, Art Cuinns Chamuel

BT-4, Dragon Light’s Spring Drop

BH-2, Filomeides Traveller, BIS-junior
BH-3, Art Cuinns Rocky Raccon, BIM-unghund
BH-4, Greirish Koala Hug

Valpklass 4-6 mån hanar
Art Cuinns Arcardo, 3 HP, BIS-4 valp
Art Cuinns Articuss, 2 HP, BIS-3 valp
Zermatt Della Bassa Pavese, 1 HP, BIS-2 valp

Valpklass 4-6 mån tikar
Art Cuinns Arabella, 1 HP, BIS-valp
Zarina Della Bassa Pavese, 2 HP

Hanar junior 9-15 mån
Filomeides Traveller, 1 HP, BH-2, BIS-junior
Greirish No Limit, 2

Hanar unghund 15-24 mån
Art Cuinns Rocky Raccoon, 1 HP, BH-3, BIM-junior

Hanar 2-3 år
Art Cuinns Chamuel, 1 HP, BH-1, BIS-4

Hanar 3-5 år
Greirish Koala Hug, 1 HP, BH-4

Tikar unghund 15-24 mån
Art Cuinns Dizzy Miss Lizzy, 3
Doscartha Lagertha, 2
Pennybright Evangelina, 1 HP, BIS-unghund

Tikar 2-3 år
Comedias I Got My Crazy Ways, 3 HP
Comedias I Got My Respect, 4
Dragon Light’s Spring Drop, 2 HP, BT-4
Dragon Light’s Spring Rain, opl.
Foresight Qayenne, 1 HP

Tikar 3-5 år
Comedias It’s About Liberty, opl.
Dragon Light’s Innocence, 3 HP
Dragon Light’s Irricistable, 4 HP, Bästa rörelser
Greirish Kissed A Girl, opl.
SE UCH NORD V-19 Pennybright Cordeliah, 1 HP, BT-2, BIS-2
SE UCH FI UCH (NO UCH) NO JV-18 NO V-19 Sade Rayna, 2 HP, BT-3, BIS-3

Tikar 5-7 år
SE UCH NO UCH Art Cuinns No Control, 1 HP, BT-1, BIS, Bästa typ, bästa huvud & Uttryck

Uppfödargrupp
Kennel Art Cuinns, 1 HP
Kennel Dragon Light’s, 2 HP

Avelsklass
SE UCH Doscartha Hullisen, 1 HP

Bästa par
Art Cuinns Articuss
Art Cuinns Arabella


2021-09-18 Svvk Västra Off. Tånga hed
Domare: Henrik Härling 3+11 (2+0)

BIR, SE UCH FI UCH (NO UCH) NO JV-19 NO V-19 Sade Rayna BIS-3
BT-2, CERT, Dragon Light’s Irricistable
BT-3, R-CERT, Comedias It’s About Liberty
BT-4, Askhults Gwenith O’Dowd

BIM, CERT, Art Cuinns Chamuel
BH-2, R-CERT, Art Cuinns Rocky Raccoon BIR-junior, BIS-4 junior
BH-3, DK JV-19 NO JV-19 SE JV-19 SE V-19 KBH JV-19 Knallåsen’s Öxne

BIR-valp Art Cuinns Articuss BIS-3 valp


2021-09-18 SKK Int. Sandviken Högbo bruk
Domare: Eva Nielsen 5+3

BIR, CERT, CACIB, Championat, NO JV-19 Eikica Yeah Yosie
BT-2, R-CERT, R-CACIB, NORD JV-19 Art Cuinns Lumielle

BIM, CERT, CACIB, Foresight Quba Libre
BH-2, R-CERT, Art Cuinns Mr Moonlight


2021-09-17 SKK Nordic Vänersborg
Domare: Martin Johansson 2+5

BIR, CERT, NORDC, Furlongs Mercy
BT-2, R-NORDC, SE UCH (NO UCH FI UCH) NO JV-18 NO V-19 Sade Rayna

BIM, CERT, NORDC, Art Cuinns Chamuel


2021-09-11 Svvk Södra Off. Lund
Domare: Marion Marpe, Tyskland 3+7

BIR, SE UCH (NO UCH FI UCH) NO JV-18 NO V-19 Sade Rayna
BT-2, CERT, Askhults Gwenith O’Dowd
BT-3, R-CERT, Furlongs Mercy

BIM, CERT, Art Cuinns Rocky Raccoon BIR-junior


2021-09-11 SKK Nordic Gimo
Domare: Carina Ekwall 2+4

BIR, NORDC, EE CH FI UCH LT&LV CH NO UCH NORD UCH SE UCH Roxanne Giovanna
BT-2, CERT, R-NORDC, NORD JV-19 Art Cuinns Lumielle
BT-3, R-CERT, NO JV-19 Eikica Yeah Yosie
BT-4, Tinwhistle’s Miss Salgon

BIM, CERT, NORDC, Art Cuinns Mr Moonlight
BH-2, R-CERT, R-NORDC, Foresight Quba Libre


2021-09-04 SKK Int. Leksand
Domare: Åke Cronander 4+4

BIR, CERT, CACIB, Championat, NO JV-18 NO V-19 Sade Rayna
BT-2, R-CERT, R-CACIB, NORD UCH Furlongs Vicious

BIM, CERT, CACIB, Furlongs Damian


2021-09-04 Svvk Norra Off. Boden

BIR, SE UCH Riverwolf Goldie O’Gilt


2021-08-29 SKK Nordic Gotland dog show Visby
Domare: Svante Frisk 1+2

BIR, CERT, NORDC, Eikica Carefree Connor


2021-08-28 SKK Nat. Gotland Visby
Domare: Gabriela Veiga Maria 1+2

BIR, CERT, Comedias It’s About Liberty

BIM, CERT, Eikica Carefree Connor


2021-08-28 Svivk inoff. special Sifferbo
Domare: Ylva Tallqvist 8+15
Bästa tik & hane
Art Cuinns Angel Of Fun & Art Cuinns Mr Moonlight

BIS, BT-1, Art Cuinns Angel Of Fun, Bästa typ
BIS-2, BT-2, SE UCH NO UCH Art Cuinns No Control, Bästa rörelser
BIS-3, BT-3, NO JV-18 NO V-19 Sade Rayna
BIS-4, BH-1, BIS-unghund, Art Cuinns Mr Moonlight

BT-4, Furlongs Mercy

BH-2 Comedias I My Integrity
BH-3, Filomeides Traveller BIM-junior

Hanar juniorklass 9-15 mån
Filomeides Traveller, 1 HP, BH-3, BIM-junior
Greirish No Limit, 2
Manowar Kaizer HH, deltog ej

Hanar unghundsklass 15-24 mån
Art Cuinns Mr Moonlight, 1 HP, BH-1, BIS-unghund, BIS-4
Art Cuinns Rocky Raccoon, 2

Hanar 2-3 år
Art Cuinns Chamuel, 3
Comedias I Got My Integrity, 1 HP, BH-2
Knallåsen’s Adel Star, 2

Hanar 5-7 år
Pocahontasgårdens Ranger, 1

Tikar juniorklass 9-15 mån
Fernmark Ylva, 1 HP, BIS-junior
Greirish Neptunite, 2

Tikar unghundsklass 15-24 mån
Art Cuinns Dizzy Miss Lizzy, 2 HP
Ullalla Della Bassa Pavese, 1 HP, BIM-unghund

Tikar 2-3 år
Comedias I Got My Respect, 1 HP
Foresight Qayenne, 2 HP, Bästa huvud & uttryck

Tikar 3-5 år
Art Cuinns Angel Of Fun, 1 HP, BT-1, BIS, Bästa typ
Furlongs Mercy, 3 HP, BT-4
Greirish Kissed A Girl, 4
Riverwolf Goldie O’Gilt, opl.
NO JV-18 NO V-19 Sade Rayna, 2 HP, BT-3, BIS-3

Tikar 5-7 år
SE UCH NO UCH Art Cuinns No Control, 1 HP, BT-2, BIS-2, Bästa rörelser
SE UCH Roxanne Geraldine, 2 HP

Tikar veteran 7-10 år
Nononsensenona Of First Avenue, 2 HP
EE CH SE UCH Samuraiwood’s Zeppelin Girl, 1 HP, BIS-veteran

Uppfödargrupp
Kennel Art Cuinns, 1 HP, BIS-uppfödare

Bästa par
Art Cuinns Angel Of Fun
Foresight Qayenne


2021-08-23 SKK Int. Ljungskile, Backamo
Domare: Bjarn Svein Helgesen 5+9

BIR, CERT, Eikica Carefree Connor

BIM, CERT, CACIB, Dragon Light’s Irricistable
BT-2, R-CERT, R-CACIB, Comedias I Got My Respect
BT-3, NO JV-18 NO V-19 Sade Rayna


2021-08-22 SKK Nordic Ljungskile, Backamo
Domare: Eva Liljekvist Borg 4+13

BIR, CERT, NORDC, Manowar Jade Huge
BT-2, R-CERT, R-NORDC, Furlongs Mercy
BT-3, Art Cuinns Dizzy Miss Lizzy

BIM, CERT, NORDC, Eikica Carefree Connor


2021-08-13 Svvk Norra Off. Bjurholm
Domare: Katrin Raie 3+6

BIR, CERT, Dragon Light’s Illustrious
BT-2, R-CERT, SE UCH Riverwolf Goldie O’Gilt
BT-3, Dragon Light’s Spring Rarin
BT-4, Dragon Light’s Irricistable

BIM, CERT, Lyckovargens Lyckohonung
BH-2, R-CERT, Kimassok’s Hells Bells Troy


2021-07-31 SvIVK Stora Specialen Off. Hallstahammar
Domare: Per Lundström 14+15 (1+0, 0+1)

Comedias I Got My Integrity
Furlongs Mercy

BIR, CERT, Furlongs Mercy Best In Show
BT-2, R-CERT, Pennybright Evangelina BIS-2, BIS-unghund
BT-3, SE UCH NO UCH Art Cuinns No Control BIS-3, Bästa huvud & uttryck
BT-4, NORD JV-19 Art Cuinns Lumielle BIS-4

BIM, CERT, Comedias I Got My Integrity
BH-2, R-CERT, Art Cuinns Chamuel
BH-3, SE V-19 SE JV-19 DK JV-19 NO JV-19 KBH JV-19 Knallåsen’s Öxne Bästa rörelser
BH-4, Art Cuinns Rocky Raccoon BIM-junior

Valpklass 4-6 mån hanar
Påarps Wolfnest Sieur Porthos, 1 HP BIS-valp

Valpklass 6-9 mån tikar
Fernmark Ylva, 1 HP BIS-valp

Hanar juniorklass 9-18 mån
Art Cuinns Mr Moonlight, Exc 2
Art Cuinns Rocky Raccoon, Exc 1 CK, BH-4, BIM-junior
Manowar Kaizer HH, Exc 3

Hanar unghundsklass 15-24 mån
Furlongs Damian, VG 1
Furlongs Djinn, VG 2

Hanar öppen klass
Art Cuinns Chamuel, Exc 2 CK, BH-2
Art Cuinns Eir, G
Comedias I Got My Integrity, Exc 1 CK, BH-1, BIM
Foresight Quba Libre, VG 4
Kimassok’s Hells Bells Troy, VG
Knallåsen’s Adel Star, VG
Knallåsen’s Öxne, Exc 3 CK, BH-3, Bästa rörelser
Pocahontasgårdens Ranger, VG
Wolf-Cottage Valentin, G

Hanar championklass
C.I.B. NORD UCH NORDIC UCH SE V-17 WW-18 NV-18 NORDV-18 Cormacs Tariq, deltog ej

Tikar juniorklass 9-18 mån
Art Cuinns Penny Lane, Disq
Heidivawin’s Safran D.Y. Exc 1 CK, BIS-junior

Tikar unghundsklass 15-24 mån
Pennybright Evangelina, Exc 1 CK, BT-2, BIS-unghund

Tikar öppen klass
Art Cuinns Angel Of Fun, Exc
NORD JV-19 Art Cuinns Lumielle, Exc 2 CK, BT-4, BIS-4
Comedias I Got My Crazy Ways, Exc
NO UCH Comedias It’s About Happiness, Exc
Comedias It’s About Liberty, Exc
Furlongs Mercy, Exc 1 CK, BT-1, BIR, BIS
Pennybright Terpsichore, Exc 4, Bästa typ
NO JV-18 NO V-19 Sade Rayna, Exc 3, CK
Warlock’s Hilmah, deltog ej

Tikar championklass
SE UCH NO UCH Art Cuinns No Control, Exc 1 CK, BT-3, Bästa huvud & uttryck
NORD UCH Furlongs Vicious, Exc 2
SE UCH NO UCH SE V-18 Pennybright Raphaella, deltog ej
SE UCH Roxanne Geraldine, Exc 3

Tikar veteranklass
Ascending’s Ouvertyr, VG 1, Bästa veteran

Uppfödarklass
Kennel Art Cuinns 1 HP
Kennel Comedias 2 HP

Bästa par
Knallåsen’s Öxne
Påarps Wolfnest Sieur Porthos


2021-07-18 Svvk Norra Off. Råneå
Domare: Elisabet Janzon 4+4

BIR, CERT, Championat, Riverwolf Goldie O’Gilt
BT-2, R-CERT, Riverwolf Catnip


2021-07-17 SKK Nordic Västerås
Domare: Bengt-Åke Bogren 6+1

BIR, NORDC, CERT, Art Cuinns Mr Moonlight
BH-2, R-NORDC, R-CERT, Art Cuinns Chamuel

BIM, NORDC, CERT, Art Cuinns Angel Of Fun