Vinnare av vandringspriser

TILLBAKA

BEST IN SHOW
Instiftat av SvIVK 1976. Ständigt vandrande.
1976 Mountbanks Atticus
1977 Silly-Sally Äg: Ulla & Ulf Högberg
1978 Ballykelly Rogan Äg: Ingemar Ehrlund
1979 Eaglescrag Viking Äg: Leif & Elisabeth Janzon
1980 Silva Driella Äg: Vigdis Larsen
1981 Spilly-Spandy Äg: Birgitta & Otto Pettersson
1982 Wolf Tone Gylla Äg: Elisabeth Norberg
1983 Wolf Tone Gylla Äg: Elisabeth Norberg
1984 Wolf Tone Gylla Äg: Leif & Elisabeth Janzon
1985 Saxon St.Clair Äg: Leif & Elisabeth Janzon
1986 Wolf Tone Gylla Äg: Leif & Elisabeth Janzon
1987 Greystone Merlin Äg: Marianne Calvert & Mats Hansson
1988 Maniac Master Äg: Ulf Högberg
1989 Clansman’s Paddy Patron Äg: Ingela Weinberger
1990 Westmount Our Ant Biba Äg: Eva & Jan Söderqvist
1991 Westmount Our Ant Biba Äg: Eva & Jan Söderqvist
1992 Solstrand Qvist Äg: Eva & Jan Söderqvist
1993 Pennybright Meris Äg: Ylva Tallqvist
1994 Westmount Xan Akela Äg: Kristina Svensson
1995 Scintillas Hanky Panky Äg: Wenche & Peter Ring
1996 Cormac’s Shaun Rags Äg: Odd Myhre
1997 Westmount Erina Anouschka Äg: Gull-Britt Hansson
1998 Westmount Glinda Belle Äg: Marianne & Mats Hansson
1999 Cazavina’s Black Pearl of Rovaleco Äg: Ing-Mari Johansson
2000 Foresight Ixion Äg: Peter Engström
2001 Cormac’s Tequila Sunrise Äg: Odd Myhre
2002 Westmount Eb-ba Äg: Eva & Jan Söderqvist
2003 Westmount Eb-ba Äg: Eva & Jan Söderqvist
2004 Kråksången’s Ea’Stre Äg: Ann-Britt Johansson
2005 Kråksången’s Hugin Äg: Sofie Ankarskär & Jonas Olsson
2006 Gwendolyn Bradley O’Marksbay Äg: Knut Olav Wille
2007
2008 Furlongs Humphrey Äg: Annica Gustafsson
2009 Kråksången’s Husni Äg: Viktoria Andersson, Gunilla Kronqvist
2010 Knallåsen’s Ädla Ängel Äg: Helen Wielander
2011 Dahmrak’s Cormac Äg: Helen Wielander
2012 Dahmrak’s Magnum Opus Äg: Helen Wieslander
2013 Askhults Doreen O’Quinn Äg: Charlotte Andersson
2014 Pennybright Corleone Äg: Ylva Tallqvist
2015 Pennybright Corleone Äg: Ylva Tallqvist
2016 Dahmrak’s Magnum Opus Äg: Helen Wieslander
2017 Cormacs Tariq Äg: Odd & Gun Marit Myhre
2018 Cormacs Tariq Äg: Odd & Gun Marit Myhre
2019 Really Irish Hattrick Äg: Edita Beresova

BÄSTA SVENSKFÖDDA HUND
Instiftat av SvIVK 1983. Ständigt vandrande.
1983 Wolf Tone Gylla Äg: Elisabeth Norberg
1984 Wolf Tone Gylla Äg: Leif & Elisabeth Janzon
1985 Saxon St.Clair Äg: Leif & Elisabeth Janzon
1986 Wolf Tone Gylla Äg: Leif & Elisabeth Janzon
1987 Greystone Merlin Äg: Marianne Calvert & Mats Hansson
1988 Maniac Master Äg: Ulf Högberg
1989 Clansman’s Paddy-Patron Äg: Ingela Weinberger
1990 Westmount Our Ant Biba Äg: Eva & Jan Söderqvist
1991 Westmount Our Ant Biba Äg: Eva & Jan Söderqvist
1992 Scintillas Hussy Pussy Äg: Susanne & LG Svensson
1993 Penybright Meris Äg: Ylva Tallqvist
1994 Westmount Xan Akela Äg: Kristina Svensson
1995 Scintillas Hanky Panky Äg: Wenche & Peter Ring
1996 Westmount Hermione II Äg: Eva & Jan Söderqvist
1997 Westmount Erina Anouschka Äg: Gull-Britt Hansson
1998 Westmount Glinda Belle Äg: Marianne & Mats Hansson
1999 Cazavina’s Black Pearl of Rovaleco Äg: Ing-Mari Johansson
2000 Foresight Ixion Äg: Peter Engström
2001 Pennybright Dominique Äg: Ylva Tallqvist
2002 Westmount Eb-ba Äg: Eva & Jan Söderqvist
2003 Westmount Eb-ba Äg: Eva & Jan Söderqvist
2004 Kråksången’s Ea’stre Äg: Ann-Britt Johansson
2005 Kråksången’s Hugin Äg: Sofie Ankarskär & Jonas Olsson
2006 Greystone Clintman Äg: Mats Hansson
2007
2008 Furlongs Humphrey Äg: Annica Gustavsson
2009 Kråksången’s Husni Äg: Viktoria Andersson, Gunilla Kronqvist
2010 Knallåsen’s Ädla Ängel Äg: Helen Wielander
2011 Furlongs Maggie May Äg: Annica Gustavsson
2012 Pennybright Saliere Äg: Ann-Britt Johansson
2013 Askhults Doreen O’Quinn Äg: Charlotte Andersson
2014 Pennybright Corleone Äg: Ylva Tallqvist
2015 Pennybright Corleone Äg: Ylva Tallqvist
2016 Scoops Joanna Äg: Lena Edström
2017 Furlongs Witch Äg: Ellinor Jonsson
2018 Art Cuinns No Control Äg: Lisen Ekström & Patrik Karlén
2019 Pennybright Terpsichore Äg: Ylva Tallqvist

BÄSTA HANE
Instiftat av Inger Högberg 2014. Skall vandra i 10 år.
2014 Pennybright Corleone Äg: Ylva Tallqvist
2015 Pennybright Corleone Äg: Ylva Tallqvist
2016 Dahmrak’s Magnum Opus Äg: Helen Wieslander
2017 Cormacs Tariq Äg: Odd & Gun Marit Myhre
2018 Cormacs Tariq Äg: Odd & Gun Marit Myhre
2019 Really Irish Hattrick Äg: Edita Beresova

BÄSTA TIK
Instiftat av Ann-Britt Johansson 2013.
2013 Askhults Doreen O’Quinn Äg: Charlotte Andersson
2014 Ascending’s Nemesis Äg: Annica Gustavsson
2015 Ascending’s Nemesis Äg: Annica Gustavsson
2016 Scoops Joanna Äg: Lena Edström
2017 Furlongs Witch Äg: Ellinor Jonsson
2018 Filomeides Muadhnait Äg: Kaija Ahola
2019 Pennybright Terpsichore Äg: Ylva Tallqvist

BIS VETERAN
Instiftat år 2011 av kennel Kråksången. Ska vandra i 10 år.
2012 ingen deltagare.
2013 Ascending’s Heather Äg: Susanne Mörtsjö
2014 Kellyhide’s Bernadette Äg: Pernille Monberg
2015 Art Cuinns Torricella Äg: Lisen Ekström & Patrik Karlén
2016 Art Cuinns Torricella Äg: Lisen Ekström & Patrik Karlén
2017 Ingen deltagare
2018 Cormacs Safran Äg: Trine Fjaervik
2019 Dragon Light’s Silver Tistel Äg: Sanna Persson

ÄLDSTA VETERAN MED HP
2016 Ascending’s Isibéal Äg: Susanne Kemi
2017 Ingen deltagare
2018 Cormacs Safran Äg: Trine Fjaervik
2019 Dragon Light’s Silver Tistel Äg: Sanna Persson

BÄSTA VALP 6-9 MÅN
Instiftat 2018 av SvIVK. Ständigt vandrande.
2016 Ingen deltagare
2017 Knallåsen’s X-Dream Äg: Helen Wieslander
2018 Ballyheigue av Black Glacier Äg: Vegar Sende
2019 Art Cuinns Chamuel Äg: Jörgen Siggelkow

BÄSTA VALP 4-6 MÅN
Instiftat 2016 av Inger Högberg. Skall vandra i 10 år.
2016 Doscartha Hullisen
2017 Art Cuinns Angel Of Soul
2018 Sade Rayna
2019 Dragon Light’s Spring Drop Äg: Sanna Persson

BÄSTA RÖRELSER
Instiftad 2016
2016 Dragon Light’s Ecco From The Past Äg: Susanne Persson
2017 Cormacs Tariq Äg: Odd & Gun Marit Myhre
2018 Pennybright Raphaella Äg: Ylva Tallqvist
2019 Really Irish Hattrick Äg: Edita Beresova

KENNEL FURLONGS VP TILL ÄLDSTA VETERAN
Instiftat av kennel Furlong 2016. Skall vandra i 5 år.
2016 Ascending’s Isibéal Äg: Susanne Kemi
2017 Ingen deltagare
2018 Cormacs Safran Äg: Trine Fjaervik
2019 Dragon Light’s Silver Tistel Äg: Sanna Persson

BÄSTA PAR
Instiftat 2018 av SvIVK, ständigt vandrande.
2018 Art Cuinns No Control, Art Cuinns Still The One Äg: Lisen Ekström & Patrik Karlén, Jessica Zetterlund
2019 Art Cuinns Angel Of Fun & Art Cuinns Still The One Äg: Lisen Ekström & Patrik Karlén, Jessica Zetterlund

BÄSTA UPPFÖDARGRUPP
Instiftat år 2006 av SvIVK. Ständigt vandrande.
2006 Pennybright
2007
2008 Furlongs
2009 Kråksången’s
2010 Knallåsen’s
2011 Pennybright
2012 Knallåsen’s
2013 Pennybright
2014 Pennybright
2015 Pennybright
2016 Pennybright
2017 Art Cuinns
2018 Art Cuinns
2019 Art Cuinns

BÄSTA AVELSGRUPP
Instiftat år 2006 av SvIVK. Ständigt vandrande.
2006 Greirish Pine Chip Äg: Tore & Tina Grönhaug
2007
2008 Furlongs? Annica Gustavsson
2009 Kråksången’s Humla Äg: Gunila Kronqvist
2010 Ascending’s Driftcot Diablo Äg: Maria Andersson
2011 Kråksången’s Humla Äg: Gunila Kronqvist
2012 Ingen deltagare
2013 Art Cuinns Angel Of Heart Äg: Lisen Ekström
2014 Art Cuinns Angel Of Heart Äg: Lisen Ekström
2015 Ingen deltagare
2016 Ingen deltagare
2017 Kerryarc Fort Tejon Äg: Annica Gustavsson
2018 Furlongs Crusader Äg: Anette & Monica Fornebo Eliassen
2019 Furlongs Raphael Äg: Ellinor Jonsson

BÄSTA JUNIOR
Instiftat 2016 av SvIVK, ständigt vandrande.
2016 Dragon Light’s Ecco From The Past Äg: Susanne Persson
2017 Cormacs Tariq Äg: Odd & Gun Marit Myhre
2018 Salgrey’s Noella Äg: Marina Voronina
2019 Knallåsen’s Öxne Äg: Mats Robertsson

BÄSTA UNGHUND
Instiftat 2016 av SvIVK, ständigt vandrande.
2016 Wolfhenge Keena Äg: Evy Johansson
2017
2018 Filomeides Primadonna Äg: Kaija Ahola
2019 Pennybright Terpsichore Äg: Ylva Tallqvist

BÄSTA TYP
Instiftat 2016 av SvIVK, ständigt vandrande.
2016 Art Cuinns Torricella Äg: Lisen Ekström & Patrik Karlén
2017 Cormacs Tariq Äg: Odd & Gun Marit Myhre
2018 Cormacs Tariq Äg: Odd & Gun Marit Myhre
2019 Really Irish Hattrick Äg: Edita Beresova

BÄSTA HUVUD & UTTRYCK
Instiftat 2016 av SvIVK, ständigt vandrande.
2016 Doscartha Hullisen Äg: Susanne Persson
2017 Filomeides Muadhnait Äg: Kaija Ahola
2018 Art Cuinns Trombone Dixie Äg: Anna & Per Hedlund
2019 Furlongs Roseanna

TILLBAKA