Vandringspriser

Alla vinnare av klubbens vandringspriser finner du genom att klicka på texten här, så kommer de i ett nytt fönster.

BEST IN SHOW
2016 Dahmrak’s Magnum Opus
Ägare: Helen Wieslander
2017 Cormacs Tariq
Ägare: Odd & Gun Marit Myhre
2018 Cormacs Tariq
Ägare: Odd & Gun Marit Myhre
2019 Really Irish Hattrick
Ägare: Edita Beresova

BÄSTA SVENSKFÖDDA HUND
2016 Scoops Joanna
Ägare: Lena Edström
2017 Furlongs Witch
Ägare: Ellinor Jonsson
2018 Art Cuinns No Control
Ägare: Lisen Ekström & Patrik Karlén
2019 Pennybright Terpsichore
Ägare: Ylva Tallqvist

BÄSTA HANE
2016 Dahmrak’s Magnum Opus
Ägare: Helen Wieslander
2017 Cormacs Tariq
Ägare: Odd & Gun Marit Myhre
2018 Cormacs Tariq
Ägare: Odd & Gun Marit Myhre
2019 Really Irish Hattrick
Ägare: Edita Beresova

BÄSTA TIK
2016 Scoops Joanna
Ägare: Lena Edström
2017 Furlongs Witch
Ägare: Ellinor Jonsson
2018 Filomeides Muadhnait
Ägare: Kaija Ahola
2019 Pennybright Terpsichore
Ägare: Ylva Tallqvist

BIS VETERAN
2016 Art Cuinns Torricella
Ägare: Lisen Ekström & Patrik Karlén
2017 Ingen deltagare
2018 Cormacs Safran
Ägare: Trine Fjaervik
2019 Dragon Light’s Silver Tistel
Ägare: Sanna Persson

ÄLDSTA VETERAN MED HP
2016 Ascending’s Isibéal
Ägare: Susanne Kemi
2017 Ingen deltagare
2018 Cormacs Safran
Ägare: Trine Fjaervik
2019 Dragon Light’s Silver Tistel
Ägare: Sanna Persson

BÄSTA VALP 6-9 MÅN
2016 Ingen deltagare
2017 Knallåsen’s X-Dream
Ägare: Helen Wieslander
2018 Ballyheigue av Black Glacier Ägare: Vegar Sende
2019 Art Cuinns Chamuel
Ägare: Jörgen Siggelkow

NYA VANDRINGSPRISER

BÄSTA VALP 4-6 MÅN
Instiftat 2016 av Inger Högberg. Skall vandra i 10 år.
2016 Doscartha Hullisen
2017 Art Cuinns Angel Of Soul
2018 Sade Rayna
2019 Dragon Light’s Spring Drop Ägare: Sanna Persson

BÄSTA RÖRELSER
Instiftat 2016
2016 Dragon Light’s Ecco From The Past Ägare: Susanne Persson
2017 Cormacs Tariq
Ägare: Odd & Gun Marit Myhre
2018 Pennybright Raphaella
Ägare: Ylva Tallqvist
2019 Really Irish Hattrick
Ägare: Edita Beresova

ÄLDSTA VETERAN
Kennel Furlongs VP, instiftat 2016, skall vandra i 5 år
2016 Ascending’s Isibéal
Ägare: Susanne Kemi
2017 Ingen deltagare
2018 Cormacs Safran
Ägare: Trine Fjaervik
2019 Dragon Light’s Silver Tistel
Ägare: Sanna Persson

BÄSTA PAR
Instiftat 2018 av SvIVK, ständigt vandrande.
2018 Art Cuinns No Control, Art Cuinns Still The One
Ägare: Lisen Ekström & Patrik Karlén, Jessica Zetterlund
2019 Art Cuinns Angel Of Fun & Art Cuinns Still The One
Ägare: Lisen Ekström & Patrik Karlén, Jessica Zetterlund

BÄSTA UPPFÖDARGRUPP
Instiftat år 2006 av SvIVK. Ständigt vandrande.
2006 Pennybright
2007
2008 Furlongs
2009 Kråksången’s
2010 Knallåsen’s
2011 Pennybright
2012 Knallåsen’s
2013 Pennybright
2014 Pennybright
2015 Pennybright
2016 Pennybright
2017 Art Cuinns
2018 Art Cuinns
2019 Art Cuinns

BÄSTA AVELSGRUPP
Instiftat år 2006 av SvIVK. Ständigt vandrande.
2006 Greirish Pine Chip
Ägare: Tore & Tina Grönhaug
2007
2008 Furlong Annica Gustavsson
2009 Kråksången’s Humla
Ägare: Gunila Kronqvist
2010 Ascending’s Driftcot Diablo
Ägare: Maria Andersson
2011 Kråksången’s Humla
Ägare: Gunila Kronqvist
2012
2013 Art Cuinns Angel Of Heart
Ägare: Lisen Ekström
2014 Art Cuinns Angel Of Heart
Ägare: Lisen Ekström
2015
2016
2017 Kerryarc Fort Tejon
Ägare: Annica Gustavsson
2018 Furlongs Crusader
Ägare: Anette & Monica Fornebo Eliassen
2019 Furlongs Raphael
Ägare: Ellinor Jonsson

BÄSTA JUNIOR
Instiftat 2016 av SvIVK, ständigt vandrande.
2016 Dragon Light’s Ecco From The Past
Ägare: Susanne Persson
2017 Cormacs Tariq
Ägare: Odd & Gun Marit Myhre
2018 Salgrey’s Noella
Ägare: Marina Voronina
2019 Knallåsen’s Öxne
Ägare: Mats Robertsson

BÄSTA UNGHUND
Instiftat 2016 av SvIVK, ständigt vandrande.
2016 Wolfhenge Keena
Ägare: Evy Johansson
2017
2018 Filomeides Primadonna
Ägare: Kaija Ahola
2019 Pennybright Terpsichore
Ägare: Ylva Tallqvist

BÄSTA TYP
Instiftat 2016 av SvIVKk, ständigt vandrande.
2016 Art Cuinns Torricella
Ägare: Lisen Ekström & Patrik Karlén
2017 Cormacs Tariq
Ägare: Odd & Gun Marit Myhre
2018 Cormacs Tariq
Ägare: Odd & Gun Marit Myhre
2019 Really Irish Hattrick
Ägare: Edita Beresova

BÄSTA HUVUD & UTTRYCK
Instiftat 2016 av SvIVK, ständigt vandrande.
2016 Doscartha Hullisen
Ägare: Susanne Persson
2017 Filomeides Muadhnait
Ägare: Kaija Ahola
2018 Art Cuinns Trombone Dixie
Ägare: Anna & Per Hedlund
2019 Furlongs Roseanna