Information om SKK's grundregler mm. Dessa regler gäller SvIVK.

Länk till SKK's Grundregler.
Länk till PuL på Datainspektionen.


Mellersta

Ascending's

Maria & Christer Andersson
Geijers väg 8
682 91 Filipstad
070-594 40 65
@ ascendings@telia.com

Irländsk Varghund sedan: 1990
Uppfödning sedan: 1995

Comedias Ellinor Jonsson
Grossbolstorp 2
667 31 Forshaga
054-87 35 31 ; 073-406 38 02
@ prunella13@hotmail.com

Irländsk Varghund sedan: 1980
Uppfödning sedan: 1984

Furlongs Annica Gustafsson
Väse-Mosserud 350
660 57 Väse
054-86 30 21 ; 072-214 15 83
@ wolfhound@live.se

Irländsk Varghund sedan: 1967
Uppfödning sedan: 1970

Pocahontasgårdens

Susanna Lindkvist
Larssvedsbacken 37
780 41 Gagnef
0241-614 14, 073-564 81 33
@ pocahontas@telia.com


Östra

Casonidas

Sonny Essing
Teda Valla 2
745 92 Enköping
0171-44 51 33
@ sonny@casonidas.se
Marie Wiqvist
Torstuna-Högstena 1
749 72 Fjärdhundra
073-387 52 53

Irländsk Varghund sedan: 1988
Uppfödning sedan: 1995

Greatire's

Johanna Gulin
Svinnegarn Huseby 28
745 93 Enköping
073-342 90 50
@ johanna.gulin@hotmail.com

Irländsk Varghund sedan: 2004
Uppfödning sedan: 2013

Greirish

Per Lundström
Eksättravägen 5
152 95 Södertälje
073-937 08 73
@ greirish@hotmail.com

Irländsk Varghund sedan: 1988
Uppfödning sedan: 1989

Roxanne

Susanne Björkman
Näsby 121
740 10 Almunge
0174-241 32, 070-474 18 31
@ mail@kennelroxanne.se

Irländsk Varghund sedan: 2001
Uppfödning sedan: 1985

Scoops

Lena Edström
Ödlevägen 5
147 33 Tumba
070-869 06 22
@ lena@kennelscoop.se

Irländsk Varghund sedan: 1975
Uppfödning sedan: 1984


Västra

Art Cuinns

Lisen Ekström & Patrik Karlén
Säckestad Karlsro 65
549 92 Moholm
0500-44 21 13 ; 072-008 65 18
@ lisen@artcuinns.se

Irländsk Varghund sedan: 1999
Uppfödning sedan: 2007

Askhults

Lotta, Catherine, Anita Andersson
Slättenvägen 28
437 92 Lindome
070-839 27 69
@ lotta@askhult.com

Irländsk Varghund sedan: 1979
Uppfödning sedan: 2002

Cazavina's

Ing-Marie Johansson
Lindhaga Tranum
530 30 Tun
0510-711 41
@ cazavinas@hotmail.com
Evy Johansson
Kaflegatan 4
461 40 Trollhättan
070-316 41 46

Irländsk Varghund sedan: 1976
Uppfödning sedan: 1986

Coill Mor

Birgitta Landberg
Fårhaga 7
534 61 Vedum
0512-407 99; 072-509 47 48
@ coillmor.se@gmail.com

Irländsk Varghund sedan: 1997
Uppfödning sedan: 2009

Dragon Light's

Susanne Persson
Våmmedalsvägen 150
428 31 Kållered
031-795 33 18; 070-797 28 02
@ wolf_by_name@hotmail.com

Irländsk Varghund sedan: 1995
Uppfödning sedan: 2006

Magh Itha

Ursula & Jan Evje
Mon Sandbäck 12
545 91 Töreboda
0506-10064; 070-155 15 52
(+46 63800324)
@ ursula.evje@gmail.com

Manowar

Lena Niklasson
Hamragårdsvägen 91
439 51 Åsa
070-789 02 46
@ manowarwolfhounds@hotmail.com

Irländsk Varghund sedan: 1994
Uppfödning sedan: 2004

Scintillas

Lars-Gunnar & Susanne Svensson
Gamla Hällesåkersvägen 41
437 92 Lindome
070-328 00 66
@ scintillas@telia.com

Irländsk Varghund sedan: 1984
Uppfödning sedan: 1988

Warlock's

Ingela Weinberger
Idala Helsjövägen 497
439 64 Frillesås
0340-65 23 09; 070-437 44 50
@ ingela@warlocks.se

Irländsk Varghund sedan: 1982
Uppfödning sedan: 1985

Wolf Cottage

Inga Holmberg
Backagården Öttum
535 92 Kvänum
0511-37 03 47

Irländsk Varghund sedan: 1982
Uppfödning sedan: 1985

Wolfhenge

Sofie Ankarskär & Jonas Olsson
Slättna Tjärnskogen 302
453 92 Lysekil
073-933 10 28
@ sofie.wolfhenge@live.se

Irländsk Varghund sedan: 1992
Uppfödning sedan: 2010


Södra

Andarnas Åsa Sjöberg
Burlövsvägen 34
Hagaholm
232 52 Åkarp
040-46 42 49
@ andarnaskennel@gmail.com

Irländsk Varghund sedan: 2008
Uppfödning sedan: 1970 - Första varghundskull 2011

Brightness

Ann-Christin Åhlander
Jörgen Mårtensson
Satsarp 9606
242 97 Hörby
073-572 35 45
@ brightness1@live.se

Irländsk Varghund sedan: 2008
Uppfödning sedan: 2013

Graystone Mats Hansson
PL 2342
268 90 Svalöv
0418-66 21 59; 070-601 21 14
@ mats.graystone.hansson@gmail.com

Irländsk Varghund sedan: 1973
Uppfödning sedan: 1979

Knallåsen's

Helen Wieslander
Ingelsbo
332 92 Gislaved
070-946 03 77
@ wieslander@yahoo.se

Irländsk Varghund sedan: 1984
Uppfödning sedan: 1987

Landzeroz

Anette & Eddie Wennström
Kunhult Råmärket 1
578 93 Aneby
0381-700 59
@ anno5058@msn.com

Irländsk Varghund sedan: 1979
Uppfödning sedan: -

Lyckovargen's

Elin Andheim
Grevavägen 25
372 95 Johannishus

Irländsk Varghund sedan: 2001
Uppfödning sedan: 2014

Pennybright

Ylva Tallqvist
Habbestorp 107
383 92 Mönsterås
070-322 99 30
@ ylva_t@hotmail.com

Irländsk Varghund sedan: 1976
Uppfödning sedan: 1984


Uppfödare utland

Wild Eagle Elisabeth Wranéus
Aalia, Feiarvegen
2265 Namnå
Norge
+47 917 183 21
@ aaliahouse@hotmail.com
Elisabeth Wranéus
Nordanåvägen 30
310 21 Hishult
Sverige
+46 700 3908 18
@ aaliahouse@hotmail.com

Irländsk Varghund sedan: 1972
Uppfödning sedan: 1979