Utställningsresultat och bild på BIR & BIM mailas till Jessica Zetterlund.
Mer information ang. resultat-redovisning!


10/6 Leksand
9/6 Vänersborg
27/5 Gimo
26/5 Kristinehamn
26/5 Piteå
20/5 Hässleholm
19/5 Hässleholm
12/5 Lidköping
28/4 Västerås
8/4 Sundsvall
7/4 Sundsvall
7/4 Floby
31/3 Malmö
25/2 Upplands Väsby
24/3 Boden
7/1 Göteborg
6/1 Göteborg

2018-06-10 SKK Dalarna Nat. Leksand
Domare: Tomas Rohlin Danmark 3+4


BIR, SE UCH Glor Na Gael Earwine, BIG-3
BH -2, CERT, Magh Itha's Jason


BIM, SE UCH Roxanne Geraldine
BT-2, CERT, Ascending's Queen Bee


2018-06-09 SKK Norra Älvsborg Nordic Vänersborg
Domare: Anette Edlander 7+8


BIM & BIR


BIR, Nord Cert, SE UCH Askhults Etain O' Casey, BIG-3
BT-2, Nord R-Cert, DK UCH SE UCH Karisma Of Kirld Ground Castle
BT-3, C.I.B DK V-16 DK UCH NO UCH NO V-17 SE UCH SE V-17 Scintillas Europa
BT-4, CERT, Championat, Pennybright Calliope


BIM, Nord Cert, NO-JV-16 Nord UCH SE JV-16 Knallåsen's Sixten
BH-2, Nord R-Cert, SE UCH Dragon Light's Endeavour Of The Sea
BH-3, SE UCH Doscartha Hullisen


Valpklass
BIR Valp, Manowar Ingenious Ivor


2018-06-03 SKK Östergötland Nat. Norrköping
Domare: Diane Stewart-Ritchie 4+4


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR, SE UCH NO UCH DK UCH FI UCH DK V-16 NO V-17 SE V-17 C.I.B. Scintillas Europa
BT-2, SE UCH DK UCH Karisma Of Kirld Ground Castle
BT-3, CERT, Scintillas Queenie


BIM, NO JV-16 NORD UCH SE JV-16 Knallåsen´s Sixten


2018-05-27 SKK Uppsala Nordic Gimo
Domare: Juha Kares, Finland 5+1


BIR &BIM


BIR, CERT, Nord cert, Gulliagh Mercury
BH-2, Nord R-cert, NORD UCH NO JV-16 SE JV-16 Knallåsen’s Sixten
BH-3, SE UCH Glor Na Gael Earwine
BH-4, R-CERT, SE JV-17 NO JV-17 Knallåsen’s Viking


BIM, CERT, Nord cert, Glor Na Gael Iringo


2018-05-26 SvIVK Mellersta Inoff. Kristinehamn
Domare: Pamela Sumner 12+17


BIS


BIS, SE UCH Pennybright Raphaella, 1 HP, BT-1, Bästa Typ
BIS-2, SE UCH Ascending’s Nightfighter, 1 HP, BH-1
BIS-3, SE UCH Roxanne Geraldine 1 HP, BT-4
BIS-4, Pennybright Cordelia 1 HP, BT-2, BIS-junior, Bästa Rörelser


Hanar Juniorklass 9-15 mån
Art Cuinns Angel Of Soul, 1 HP, BH-3, BIM-junior, Bästa huvud & uttryck


Hanar Unghundsklass 15-24 mån
SE JV-17 NO JV-17 Knallåsen’s Viking, 4
Knallåsen’s X-Files, 2
Pocahontasgårdens Ranger, 1 HP, BIS-unghund
Pitlochry’s Kalipso, 3


Hanar 2-3 år
NO JV-16 SE JV-16 NORD UCH KBH Knallåsen’s Sixten, 2 HP, BH-4
Greirish Iron Man, 4
Greirish Infinitif, 3
Pennybright Caliber, 1 HP, BH-2


Hanar 3-5 år
Nightwing’s USA Son Of Anarchy, 1


Tikar Unghundsklass 15-24 mån
Knallåsen’s Valdis, 1 HP
Art Cuinns No Control, 2
Art Cuinns Still The One, 3


Tikar 2-3 år
Ascending’s Queen Bee, 3
SE UCH Greirish Heavens Door, 2
Pennybright Calliope, opl.
Really Irish Goes Bananas, 4


Tikar 3-5 år
Furlongs Roseanna, 2 HP, BT-3
J’Lo Vom Märchemond, 3


Tikar 5-7 år
SE UCH NO UCH Art Cuinns Trombone Dixie, 3
SE UCH Ascending’s Nightshade, 2
Ascending’s Quvertyr, 1
SE UCH Knallåsen’s Lynyrd, 4
Foresight Peggy Sue, opl.


Tikar Veteran
Ascending’s Marigold, 2
Askhult’s Duffy O’Shannon, 1


Uppfödarklass
Kennel Pennybright, 1 HP
Kennel Artcuinns, 2 HP


Bästa Par
Art Cuinns No Control
Art Cuinns Still The One


2018-05-26 SKK Södra Norrbotten Nat. Piteå
Domare: Zafra Sirik 3+3


Övriga resultat


BIR, CERT, Riverwolf Polar Star
BH-2, R-CERT, Riverwolf Moon Of Baroda


BIM, CERT, Riverwolf Jamaica Blue Mountain
BT-2, R-CERT, Riverwolf Vanilla Porter


2018-05-20 SKK Nordskånska Nordic Hässleholm
Domare: Torbjörn Skaar Sverige 3+6


BIR &BIM


BIR, CERT, Nord Cert, Furlongs Roseanna, BIG-4
BT-2, R-Cert Nordic R-Cert Manowar Georgia Hifi


BIM, Nord Cert, NO-JV-16 NORD UCH SE JV-16 Knallåsen's Sixten
BH-2, CERT, Nordic R-Cert, Manowar Gilligan Hifi
BH-3 R-Cert, Scintillas Quattro


Valpklass
BIR Valp Xaliburs Quintus at Lyckovargen's


2018-05-19 SvVK Södra Off. Hässleholm
Domare: Ludovica Salamon, Italien 8+7


BIR & BIM


BIR, CERT, Furlongs Roseanna, BIS-4
BT-2, SE UCH Pennybright Raphaella
BT-3, NO UCH SE UCH Art Cuinns Trombone Dixie
BT-4, R-CERT, Pennybright Cordeliah


BIM, CERT, Pennybright Caliber
BH-2, R-CERT, Pitlochry's Kalipso
BH-3, NO JV-16 NORD UCH SE JV-16 Knallåsens Sixten
BH-4, Pennybright Coeur De Lion


2018-05-12 SKK Skaraborg Nordic Lidköping
Domare: Henrik Skog 4+4


BIR &BIM


BIR, Nord Cert, NO JV-16 SE JV-16 NORD UCH Knallåsen’s Sixten, BIG-2
BH-2, CERT, R-Nord, Manowar Gilligan Hifi
BH-3, NO JV-17 SE JV-17 Knallåsen’s Viking


BIM, CERT, Nord Cert, Manowar Georgia Hifi
BT-2, R-Cert, R-Nord, Manowar Havanna Fincks
BT-3, Pennybright Calliope


2018-04-28 SKK Wästmanland Nat. Västerås
Domare: Jussi Liimatainen, Finland 1+1


BIM &BIR


BIR, CERT, Championat, Roxanne Geraldine


BIM, SE UCH Scoops Kaspian


2018-04-08 SKK Västernorrland Nat. Sundsvall
Domare: Tan Ahlman-Stockmari 2+3


Övriga resultat


BIR


BIR, CERT, Gulliagh Mercury, BIG-1, BIS-3
BH-2, SE UCH Greirish Firestone


BIM, CERT, Magh Itha’s Macha
BT-2, R-CERT, Riverwolf Jamaica Blue Mountain


2018-04-07 SvVK Norra Off. Sundsvall
Domare: Ian Finney 1+2


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, SE UCH Greirish Firestone


2018-04-07 SvIVK Floby Inoff. för alla raser
Domare: Charlotte Andersson, Ing-Mari Johansson, Inge Hansen
192 anmälda hundar


BIS
------------------------------------------------------------------------------------- Foto: Per Hedlund 2018

Best In Show
BIS, American Akita: Catch Your Wave Art Mironoff
----------Ägare: Daphne Blomstrand, Dingle
BIS-2, Irländsk terrier: Smox Etiquette
----------Ägare: Elisabeth Skålberg, Mellerud
BIS-3, Amerikansk Cocker Spaniel: Caci’s Circle Of Life
----------Ägare: Liselott Andersson, Floby
BIS-4, Tax-strävhårig normal: Eiarö Ultra
----------Ägare: Annelie & Mikael Bolin, Hjo



BIS Valp 4-6 mån

Valp 4-6 mån
BIS, Västgötaspets: Fröjereds Marscha
----------Ägare: Louise Wind, Tidaholm
BIS-2, Irländsk varghund: Manowar Ingenious Ingrid
----------Ägare: Lena Niklasson, Åsa
BIS-3, Bracco Italiano: Royalty Rocks Rey
----------Ägare: Helena Eriksson, Herrljunga
BIS-4, Schapendoes: Wera Av Ulfsäter
----------Ägare: Anna-Lena Blomdahl, Ljung



BIS Valp 6-12 mån

Valp 6-12 mån
BIS, American akita: Fashion Star Galway Girl
----------Ägare: Susanne Sandh, Sjöbo
BIS-2, Amerikansk cocker spaniel: Caci’s Like And Share
----------Ägare: Liselott Andersson, Floby
BIS-3, Tax- korthårig dvärg: Redgi Prado Volt
----------Ägare: Elisabeth Carlstein, Tidaholm
BIS-4, Borzoi: Lynx Harvest Moon
----------Ägare: Stefan Elin Rose, Töreboda



BIS Veteran

Veteran
BIS, Polski owczarek nizinny: Premiera Kontekst
----------Ägare: Sally Sehlin, Kvänum
BIS-2, Shetland sheepdog: Bermarks Titiania
----------Ägare: Ann-Christine Karlsson, Skövde
BIS-3, Golden retriever: Gold Hunter’s Okla Homa
----------Ägare: Annika Gustafsson, Skövde
BIS-4, Schapendoes: Jennifer Brown Av Ulfsäter
----------Ägare: Gabriella Johansson, Vargön



Barn med hund

Barn med hund
Ella Linnås med Oscar


2018-03-31 SKK Sydskånska Int. Malmö
Domare: Tom Hehir, Irland 6+6


BIR & BIM


BIR, CACIB, SE UCH Dragon Light’s Ecco From The Past, BIG-4
BT-2, R-CACIB, CERT, Champion, DK UCH Eikica Una Unica
BT-3, R-CERT, Eikica Winnin Winchester
BT-4, DK UCH SE UCH Eikica Pennie From Heaven


BIM, CACIB, CERT, Championat, Doscartha Hullisen
BH-2, R-CACIB, DK JV-16 DK UCH DK V-17 NORDJV-16 SE UCH Eikica Target Taurus


2018-03-25 SvVK Norra Off. Upplands Väsby
Domare: Åke Cronander 3+0


Övriga resultat


BIR, CERT, NO JV-17 SE JV-17 Knallåsen’s Viking
BH-2, NO JV-16 SE JV-16 NORD UCH Knallåsen’s Sixten


2018-03-24 SvVK Norra Off. Boden
Domare: Rasma Ergle 3+2


BIR, CERT, Championat, Yaydie Sorcerer Surycan
BT-2, R-CERT, Riverwolf Jamaica Blue Mountain


BIM, CERT, Riverwolf Moon Of Baroda
BH-2, R-CERT, Riverwolf Gold Wing
BH-3, Wolf-Cottage Valentin


2018-01-07 SKK Int. MyDog 2 Göteborg
Domare: Marit Sunde, Norge 11+10


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, CERT, CACIB, SE V-17 Cormacs Tariq
BH-2, R-CACIB, DK UCH NO UCH SE UCH Scintillas Einstein
BH-3, NO JV-16 SE JV-16 NORD UCH Knallåsen’s Sixten


BIM, CERT, CACIB, Championat, Greirish Heavens Door
BT-2, R-CACIB, SE UCH Dragon Light’s Ecco From The Past


2018-01-06 SKK Nordic Dog Show MyDog 1 Göteborg
Domare: Jochen H Eberhardt, Tyskland 11+10 (0+1)


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, Nordic, SE UCH Dragon Light’s Endeavour Of The Sea
BH-2, CERT, R-Nordic, Manowar Gilligan Hifi
BH-3, R-CERT, Greirish Infinitif
BH-4, NO JV-16 SE JV-16 NORD UCH Knallåsen’s Sixten


BIM, CERT, Nordic, Scintillas Queenie
BT-2, R-CERT, R-Nordic, Eikica Wallvoja Wonder
BT-3, Greirish Heavens Door
BT-4, SE UCH Dragon Light’s Ecco From The Past