Utställningsresultat och bild på BIR & BIM mailas till Jessica Zetterlund.
Mer information ang. resultat-redovisning!


10/9 Eslöv
9/9 Lund
9/9 Gimo
3/9 Löttorp
2/9 Sandviken
27/8 Ljungskile
27/8 Märsta
26/8 Sifferbo
20/8 Norrköping
19/8 Eskilstuna
13/8 Ronneby
12/8 Överkalix
6/8 Svenstavik
6/8 Visby
5/8 Svenstavik
5/8 Visby
30/7 Strömsholm
29/7 Hallstahammar
29/7 Ransäter
22/7 Köping
16/7 Råneå
9/7 Alfta
8/7 Tvååker
7/7 Tvååker
2/7 Borås
30/6 Gällivare
18/6 Vännäs
18/6 Tånga Hed
17/6 Tånga Hed
17/6 Vännäs
11/6 Leksand
10/6 Vänersborg
5/6 Norrköping
4/6 Norrköping
3/6 Norrköping
28/5 Gimo
21/5 Hässleholm
20/5 Piteå
20/5 Hässleholm
6/5 Lidköping
23/4 Västerås
25/3 Floby
19/3 Malmö
18/3 Boden
11/3 Strängnäs
26/2 Upplands Väsby
6/1 Göteborg
5/1 Göteborg

2017-09-10 SKK Sydskånska Int. Eslöv
Domare: Gabriele Schröter 10+7


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, CACIB, SE UCH Lean Do Chroi Brian Boru
BH-2, CERT, R-CACIB, Championat, DK UCH DK JV-16 NORD JV-16 Eikica Target Taurus
BH-3, R-CERT, Knallåsen´s Viking
BH-4, Doscartha Hullisen


BIM, CACIB, SE UCH DK UCH NO UCH FI UCH DK V-16 C.I.B. Scintillas Europa
BT-2, R-CACIB, SE UCH Dragon Light´s Ecco From The Past


Valpklass tikar
BIR Eikica Vallvoja Wonder


2017-09-09 SvVK Södra Off. Lund
Domare: Ruth Wagner 11+8


Övriga resultat


BIR, NORD V-15 SE UCH Dahmrak’s Magnum Opus
BH-2, SE UCH Dragon Light’s Endeavour Of The Sea
BH-3, CERT, Knallåsen’s Viking
BH-4, R-CERT, Doscartha Hullisen


BIM, C.I.B. DK UCH DK V-16 NO UCH SE UCH Scintillas Europa
BT-2, SE UCH Dragon Light’s Ecco From The Past
BT-3, SE UCH Pennybright Raphaella


2017-09-09 SKK Uppsala Nat. Gimo
Domare: Bengt-Åke Bogren 2+2


BIR & BIM


BIR, Joe-Conner Von Der Sillerquelle
BH-2, CERT, Greirish Infintif


BIM, CERT, Championat, Art Cuinns Trombone Dixie
BT-2, R-CERT, Merian Sudden Radiance


2017-09-03 SKK Småland-Öland Nat. Löttorp
Domare: Åke Cronander 1+1


BIR, CERT, Championat, Lean Do Chroi Brian Boru, BIG-2


BIM, SE UCH Pennybright Raphaella


2017-09-02 SKK Gästrikland Int. Sandviken
Domare: Bertil Lundgren 0+2


Övriga resultat


BIR


BIR, CERT, CACIB, Art Cuinns Trombone Dixie


2017-08-27 SKK Västra Nat. Ljungskile
Domare: Ann-Christin Johansson 4+2 (0+1)


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR, SE UCH DK UCH NO UCH FI UCH DK V-16 C.I.B. Scintillas Europa
BT-2, SE UCH Dragon Light´s Empress Of The Earth


BIM, SE UCH Dragon Light´s Endeavour Of The Sea
BH-2, CERT, Manowar Gilligan Hifi
BH-3, R-CERT, Doscartha Hullisen


Valpklass
BIR, Manowar Hazel Fincks, BIS-4


2017-08-27 SKK Stockholm Nat. Märsta "Ulla och Bertils Minnesutställning"
Domare: Åke Cronander, Sverige 1+2


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, CERT, Championat, Pennybright Maxine


BIM, CERT, Scoops Kaspian


2017-08-26 SvIVK Nedre norra Inoff. Sifferbo
Domare: Jon Jansen Nederländerna 14+19 (1+1)


BIS


BIS, SE UCH Glor Na Gael Earwine, 1HP, BH-1, Bästa typ
BIS-2, Furlongs Roseanna, 1HP, BT-1
BIS-3, C.I.B Nord UCH SE V-13 SE JV-12 Art Cuinns Fun Fun Fun, 1HP, BT-2
BIS-4, Art Cuinns No Control, 1HP, BT-3, BIS-Junior


Hanar Valpklass 4-6 mån
Pennybright Cavalier, deltog ej


Tikar Valpklass 4-6 mån
Art Cuinns Angel of Fun, deltog ej


Hanar Juniorklass 9-15 mån
Art Cuinns Never Enough, 3
Knallåsens X-Files, 2HP, BH-3
Pocahontasgårdens Ranger, 1HP, BIM-Junior


Hanar Unghundsklass 15-24 mån
Pocahontasgårdens Quaramis, 1HP, BIM-Unghund, Bästa rörelse
Pocahontasgårdens Qvintus, deltog ej


Hanar 2-3 år
Furlongs Winston, deltog ej


Hanar 3-5 år
Furlongs Raphael, 4
Furlongs Rebellion, 2HP, BH-4
SE CH EE CH DK CH NO CH Greirish Enjoy Lavec, 3
Kerryarc Fort Tejon, 1HP, BH-2


Hanar 5-7 år
SE UCH Ascendings Nightfighter, 2
Manowar Deum Detroit, 1HP


Hanar Veteran 7-10 år
Lurbackens Hani, deltog ej


Tikar Juniorklass 9-15 mån
Art Cuinns Still The One, deltog ej
Glor Na Gael Iringo, 2HP
Skibberdeens Giulietta, 3


Tikar Unghundsklass 15-24 mån
Pocahontasgårdens Qimera, 2HP
Roxanne Geraldine, 1HP, BIS-Unghund


Tikar 2-3 år
Furlongs Witch, 1 HP, BT-4
Really Irish Goes Bananas, 2, Bästa huvud och uttryck
Wolfhouse Blues for Bessie, 3


Tikar 3-5 år
Ascendings Ouvertyr opl. Casonidas Ailia, 2HP
SE UCH SE JV-13 Greirish Enough is Enough, 3HP
SE UCH Glor Na Gael Dubheasa, 4


Tikar 5-7 år
SE UCH Nord V-15 Art Cuinns Sun Flower, deltog ej
Art Cuinns Trombone Dixie, deltog ej
SE UCH Glor Na Gael Yaffa, 3
Pennybright Caiza, 2HP


Uppfödarklass
Kennel Furlongs, 1HP
Kennel Glor Na Gael, 2HP


Bästa Par
Pocahontasgårdens Quaramis
Pocahontasgårdens Qimera


2017-08-20 SKK Östergötland Nat. Norrköping
Domare: Nikola Smolic, Kroatien 3+4


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR, CERT, Art Cuinns Trombone Dixie
BT-2, SE UCH Dragon Light’s Ecco From The Past
BT-3, SE UCH SE JV-13 Greirish Enough Is Enough


BIM, CERT, Doscartha Hullisen


2017-08-19 SKK Södermanland Nat. Eskilstuna
Domare: Brett Hamilton 3+3


Övriga resultat


BIR, EE CH SE UCH SE V-16 Greirish Eye Catcher
BT-2, CERT, Roxanne Geraldine


BIM, Joe-Conner Von Der Sillerquelle


2017-08-13 SKK Blekinge Int. Ronneby
Domare: Christian Leneuf 7+1


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, CERT, CACIB, Championat, Pennybright Poetica


BIM, CERT, CACIB, Knallåsen’s Sixten
BH-2, R-CACIB, Joe-Connor Von Der Sillerquelle
BH-3, R-CERT, Knallåsen’s Viking


2017-08-12 SKK Norra Norrbotten Int. Överkalix
Domare: Kresten Scheel 1+3


BIR, CERT, Riverwolf Jersey, BIG-3
BT-2, R-CERT, Laoghaire
BT-3, Bledino’s Danica


BIM, FI UCH SE UCH Pennybright Warwick


2017-08-06 SKK Jämtland/Härjedalen Int. Svenstavik
Domare: Säde Hohteri 0+5


Övriga resultat


BIR, CERT, CACIB, Three Little Birds’ D’Wilma
BT-2, R-CACIB, NO UCH SE JV-14 SE UCH Magh Itha’s Inanna
BT-3, SE UCH FI UCH Carel Wolf Blanka


2017-08-06 SKK Gotland Int. Visby
Domare: Kevin Maye 3+3


Övriga resultat


BIR, CACIB, SE UCH Dragon Light’s Ecco From The Past, BIG 3
BT-2, R-CACIB, SE UCH Pennybright Raphaella
BT-3, SE UCH Dragon Light’s Empress Of The Earth


BIM, CERT, Doscartha Hullisen
BH-2, R-CERT, R-CACIB, Lean Do Chroi Brian Boru


2017-08-05 SvVK Norra Off. Svenstavik
Domare: Anette Edlander 0+5


Övriga resultat


BIR, CERT, championat, FI UCH Carel Wolf Blanka
BT-2, R-CERT, Knallåsen’s Qajsa
BT-3, NO UCH SE JV-14 SE UCH Magh Itha’s Inanna


2017-08-05 SKK Gotland Int. Visby
Domare: Petter Fodstad 3+3


BIR & BIM ------------------------------------------------------------------------------------- Foto: Sanna Persson 2017


BIR, SE UCH Pennybright Raphaella
BT-2, SE UCH Dragon Light’s Empress Of The Earth
BT-3, SE UCH Dragon Light’s Ecco From The Past


BIM, Joe-Connor Von Der Sillerquelle
BH-2, CERT, Lean Do Chroi Brian Boru
BH-3, R-CERT, Doscartha Hullisen


2017-07-30 SvVK Östra Off. Strömsholm
Domare: Espen Engh, Norge 7+10 (2+3)


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, C.I.B. DK UCH EE JCH FI UCH FI V-15 JWW-14 LT CH LV CH NO UCH NORD UCH SE JV-15
--------Filomeides Muadhnait
BT-2, CERT, Championat, Pennybright Raphaella
BT-3, SE UCH Askhult’s Etain O´Casey
BT-4, R-CERT, Art Cuinns Trombone Dixie


BIM, CERT, Cormacs Tariq, Bästa junior
BH-2, DK UCH EE CH FI JV-15 FI UCH FI V-16 LT CH LV CH NO UCH NORD JV-15 NORD UCH
---------SE UCH Stern Vom Welzerberg
BH-3, INT UCH SE UCH Joe-Conner von Der Sillerquelle


Valpklass 4-6 mån
Magh Itha’s Jason 1 HP, BIR-Valp


2017-07-29 SvIVK Stora Specialen Off. Hallstahammar
Domare: Per Lundström Kennel Greirish (5+5) 17+25


BIM & BIR


BIS, CERT, Cormacs Tariq, BIR, BH-1, Bästa Junior, Bästa typ, Bästa rörelser
BIS-2, CERT, Furlongs Witch, BIM, BT-1
BIS 3, R-CERT, C.I.B FI CH DK CH NO CH Nord CH EE CH LT CH EE JCH LV JCH LT JCH
------------------------Balt JCH JWW-14 HeJW-14 NOJW-14 LTJW-15 SEJW-15 HeW-15 FIW-16
------------------------LTW-17 EEW-17 Filomeides Muadhnait, BT-2, Bästa huvud & Utryck
BIS 4, NORDV-15 SE UCH Dahmraks Magnum Opus, BH-2


Hanar Valpklass 4-6 mån
Art Cuinns Angel Of Soul, HP, BH-valp 1, BIR-valp, BIS-valp
Pennybright Coeur De Lion, HP, BH-valp 2, BIS-valp 3
Pennybright Cavalier, BH-valp 3


Tikar Valpklass 4-6 mån
Pennybright Cordeliah, HP, BT-valp 1, BIM-valp, BIS-valp 2
Art Cuinns Angel Of Destiny, HP, BT-valp 2, BIS-valp 4
Art Cuinns Angel Of Fun, BT-valp 3


Hanar Valpklass 6-9 mån
Pitlochrys Kalipso, HP, BH-valp 1, BIM-valp, BIS-valp 2
Knallåsen´s X-Files, BH-valp 2


Tikar Valpklass 6-9 mån
Knallåsen's X-dream, HP, BT-valp 1, BIR-valp, BIS-valp
Filomeides Primadonna, BT-valp 2


Hanar Juniorklass 9-18 mån
Ascending´s Quite A Man, VG 2
Comedias All About Peace, VG 3
Knallåsens Viking, VG 4


Hanar Unghundsklass 15-24 mån
KBH JV-16, NO-JV-16, SE JV-16 Knallåsens Sixten, Exc 1
Pennybright Caliber, Exc 2


Hanar Öppen klass
Casonidas Weylyn, G
Furlongs Raphael, Exc 1, CK, R-CERT, BH-3
Furlongs Rebellion, G
Furlongs Winston, VG 4
Kerryarc Fort Tejon, VG 3
Nightwing´s USA Son of Anarchy, Exc 2, CK, BH-4


Hanar Championklass
Art Cuinns Male Ego, deltager ej
Seuch Ascending`s Nightfighter, Exc 2, CK
INT UCH DK CH DE CH EU W-15 Joe-Conner von der Sillerquelle, Exc 3
FI UCH SE UCH Pennybright Warwick, Exc 4
FI CH DK CH SE CH NO CH Nord CH EE CH LT CH EE JCH LT JCH HeJW-15 FIJW-15
-----Nord JW-15 HeW-16 FIW-16 LTW-17 EEW-17 Stern vom Welzerberg, Exc


Tikar Juniorklass 9-18 mån
Art Cuinns Gotta Be You, deltager ej
Art Cuinns No Control, Exc 1, CK, BT-3, BIM-Junior
Ascending´s Queen Bee, Exc 2
Furlongs Clementine, VG
Knallåsens Vala, VG 4
Knallåsen's Valdis, VG 3


Tikar Unghundsklass 15-24 mån
Pennybright Calliope, Exc 2
Roxanne Geraldine, Exc 1


Tikar Öppen klass
Art Cuinns Trombone Dixie, Exc
Casonidas Ailia, Exc
Furlongs Roseanna, Exc 3, CK
Gruagach Miracle Macy, Exc
Nononsensenona of First Avenue, Exc
Pennybright Caiza, Disc
Pennybright Maxine, Exc 2, CK, BT-4
Pennybright Raphaella, Exc 4, CK
Really Irish Goes Bananas, VG


Tikar Championklass
C.I.B NORD UCH SE V-13 SE JV-12 Art Cuinns Fun Fun Fun, Exc 2, CK
SE UCH NORD V-15 Art Cuinns Sun Flower, Exc
SE UCH Ascending´s Nightshade, Exc
SE UCH Askhults Etain O'Casey, Exc
SE UCH Furlongs Roxanne, Exc 3, CK
FI UCH SE UCH Furlongs Vicious, Exc
SE UCH Knallåsens Lynyrd, Exc 4, CK
NORD UCH Scoops Justine, deltager ej


Avelsklass
Kerryarc Fort Tejon 1 HP
NORDV-15 SE UCH Dahmraks Magnum Opus 2 HP


Uppfödarklass
Kennel Art Cuinns 1 HP
Kennel Furlongs 2 HP
Kennel Knallåsens 3 HP
Kennel Pennybright 4 HP


Bästa Par
C.I.B FI CH DK CH NO CHNord CH EE CH LT CH EE JCH LV JCH LT JCH
-----Balt JCH JWW-14 HeJW-14 NOJW-14 LTJW-15 SEJW-15 HeW-15
-----FIW-16 LTW-17 EEW-17 Filomeides Muadhnait
NORDV-15 SE UCH Dahmraks Magnum Opus


2017-07-29 SKK Värmland Int. Ransäter
Domare: Nina Karlsdotter 3+6


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR, CACIB, SE UCH DK UCH NO UCH FI UCH DK V-16 C.I.B. Scintillas Europa
BT-2, R-CACIB, SE UCH Dragon Light´s Ecco From The Past
BT-3, SE UCH DK UCH Karisma Of Kirld Ground Castle


BIM, CACIB, SE UCH DK UCH NO UCH FI UCH C.I.B Scintillas Einstein
BH-2, CERT, R-CACIB, Doscartha Hullisen
BH-3, SE UCH Dragon Light´s Endeavour Of The Sea


2017-07-22 SKK Wästmanland Int. Köping
Domare: Marie Gadolin 3+3


Övriga resultat


BIR, CERT, CACIB, EE JCH FI UCH JWW-14 Filomeides Muadhnait, BIG 2
BT-2, R-CERT- R-CACIB, FI UCH Doscartha Emily Prentiss


BIM, CACIB, Joe-Conner Von Der Sillerquelle
BH-2, CERT, R-CACIB, Doscartha Hullisen


2017-07-16 SvVK Norra Off. Råneå
Domare: Ludovica Salomon, Italien 1+2


BIR, CERT, Yaydie Sorcerer Surycan
BT-2, R-CERT, Riverwolf Jersey


BIM, CERT, Championat, Riverwolf Nuhanenä


2017-07-09 SKK Hälsingland Nat. Alfta
Domare: Marianne Holm 4+2


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR, SE UCH Glor Na Gael Earwine, BIG-2


BIM, CERT, Roxanne Geraldine


2017-07-08 SKK Halland Nat. Tvååker
Domare: Ruth Wagner, 6+3 (0+1)


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR, SEUCH DK UCH NO UCH FI UCH DK V-16 C.I.B. Scintillas Europa
BT-2, SE UCH DK UCH Karisma Of Kirld Ground Castle
BT-3, CERT, Manowar Georgia Hifi


BIM, CERT, Manowar Gilligan Hifi
BH-2, SE UCH DK UCH NO UCH FI UCH Scintillas Einstein
BH-3, R-CERT, Knallåsen´s Viking
BH-4, NO JV-16 SE JV-16 Knallåsen`s Sixten


Valpklass Tikar
Manowar Havanna Fincks 1HP BIR valp


2017-07-07 SKK Halland Int. Tvååker
Domare: Knut Blütecher, Norge 5+6


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, CERT, CACIB, Pennybright Poetica
BT-2, R-CACIB, C.I.B. DK UCH DK V-16 NO UCH SE UCH Scintillas Europa
BT-3, R-CERT, Gulleiv’s Mustang Sally
BT-4, DK UCH SE UCH Karisma Of Kirld Ground Castle


BIM, CERT, CACIB, Joe-Conner Von Der Sillerquelle
BH-2, R-CERT, Manowar Gilligan Hifi
BH-3, R-CACIB, Knallåsen’s Roliga Rangnvald
BH-4, DK UCH NO UCH SE UCH Scintillas Einstein


2017-07-02 SKK Södra Älvsborg Nat. Borås
Domare: Susan Carr, USA 5+8 (0+1)


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, CERT, Doscartha Hullisen
BH-2, SE UCH Dragon Light’s Endeavour Of The Sea
BH-3, R-CERT, NO JV-16 SE JV-16 Knallåsen’s Sixten
BH-4, Manowar Gilligan Hifi


BIM, SE UCH Askhults Etain O’Casey
BT-2, SE UCH Dragon Light’s Empress Of The Earth
BT-3, SE UCH Dragon Light’s Ecco From The Past
BT-4, CERT, Pennybright Raphaella

R-CERT, Pennybright Calliope


Valpklass Tikar
Manowar Havanna Fincks 1HP BIR valp


2017-06-30 SKK Norra Norrbotten Int. Gällivare
Domare: Ekaterina Senashenko


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR, CACIB, SE UCH NO UCH FI UCH DK UCH DK V-16 Scintillas Europa
BT-2, R-CACIB, EE CH FI UCH LT CH SE UCH Sadan Syksyn Sedämenturma
BT-3, CERT, Riverwolf Jersey
BT-4, R-CERT, Riverwolf Shadow


BIM, CACIB, CERT, Championat, EE CH LT CH LV CH Sadan Syksyn Muurin Vartija
BH-2, R-CACIB, SE UCH DK UCH NO UCH FI UCH Scintillas Einstein
BH-3, FI UCH SE UCH Riverwolf Simson


2017-06-18 SKK Vässterbotten Int. Vännäs
Domare: Finnivh G. Pedersen, Danmark 4+3


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR,CACIB, SE UCH Dragon Light’s Ecco From The Past
BT-2, R-CACIB, SE UCH Dragon Light’s Empress Of The Earth


BIM, CACIB, DK UCH SE UCH NO UCH Scintillas Einstein


2017-06-18 SvIVK Västra Inoff. Tånga Hed
Domare: Iveta Bouchalova, Frankrike 6+18 (1+3)


BIS


BIS, EE UCH SE UCH SE V-16 Greirish Eye Catcher, BT-1
BIS-2, SE UCH NORD V-15 Dahmrak’s Magnum Opus, BH-1
BIS-3, Gruagach Miracle Macy, BT-2
BIS-4, SE UCH Knallåsen’s Lynyrd, BT-3


Hanar Valpklass 4-6 mån
Pitlochrys Kalipso, 1HP BIS-valp


Tikar Valpklass 6-9 mån
Knallåsen’s X-Dream, 2HP, BIS 2 valp
Manowar Havanna Fincks, 3HP, BIS 3 valp
Manowar Hazel Fincks, 1HP, BIS valp


Hanar Juniorklass 9-15 mån
Art Cuinns If I Could Fly, 2
Knallåsen’s Viking, 1HP, BIS junior BH-3


Hanar Unghundsklass 15-24 mån
KBH JV-16 SE JV-16 NO JV-16 Knallåsen’s Sixten, 1


Hanar 2-3 år
SE UCH Dragon Light’s Endeavour Of The Sea, 2HP, BH-4
Knallåsen’s Roliga Ragnvald, 1HP, BH-2


Hanar 3-5 år
DK UCH EE CH NO UCH SE UCH Greirish Enjoy Lavec, deltog ej


Tikar Juniorklass 9-15 mån
Art Cuinns Better Than Words, 4
Art Cuinns No Contro,l 1HP, BIM junior
Art Cuinns Still The One, deltog ej
Knallåsen’s Valdis, 2HP
Manowar Georgia Hifi, 3HP


Tikar Unghundsklass 15-24 mån
Greirish Heavens Door, 1HP, BIS unghund
Pennybright Calliope, 2HP


Tikar 2-3 år
Furlongs Witch, 3HP
OMG Oprincess Of First Avenue, 2HP, Bästa Rörelser
Wolfhenge Kenja, 1HP


Tikar 3-5 år
SE UCH Askhult’s Etain O’Casey, 4HP
Furlongs Roseanna, 3HP
Nononsensenona Of First Avenue, opl


Tikar 5-7 år
C.I.B. NORD UCH SE JV-12 SE V-13 Art Cuinns Fun Fun Fun, 3HP,
-----Bästa huvud & uttryck, Bästa Typ
SE UCH NORD V-15 Art Cuinns Sun Flower, 2HP, BT-4
Foresight Peggy Sue, deltog ej
Indiana Av Grunningen, 4HP


Tikar Veteran 7-10 år
SE UCH Askhult’s Doreen O’Quinn, deltog ej


Uppfödarklass
Kennel Art Cuinns 1HP
Kennel Knallåsen’s 2HP


Bästa Par
EE UCH SE UCH SE V-16 Greirish Eye Catcher
Greirish Heavens Door


2017-06-17 SvVK Västra Off. Tånga Hed
Domare: Henrik Skog 7+14 (1+0,0+2)


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, SE UCH Knallåsen’s Lynyrd
BT-2, DK UCH SE UCH Manowar O’Mega
BT-3, SE UCH Askhults Etain O’Casey
BT-4, CERT, Pennybright Calliope

R-CERT, Indiana Av Grunningen


BIM, CERT, Championat, Askhults Finnegan O’Doyle
BH-2, R-CERT, Manowar Gilligan Hifi
BH-3, NO JV-16 SE JV-16 Knallåsen’s Sixten, BIS 3 Unghund
BH-4, SE UCH NORD V-15 Dahmrak’s Magnum Opus


Valpklass 4-6 mån Hanar
Pitlochry’s Kalipso 1HP BIR,BIS 4 Valp


Valpklass 6-9 mån Tikar
Knallåsen’s X-Dream 1HP BIR, BIS 2 Valp
Manowar Havanna Fincks 2HP


Uppfödarklass
Kennel Knallåsen 1HP
Kennel Manowar 2HP


2017-06-17 SvVK Norra Off. Vännäs
Domare: Zafra Sirik, Israel 3+3


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, CERT, Championat, Dragon Light’s Empress Of The Earth
BT-2, SE UCH Dragon Light’s Ecco From The Past
BT-3, R-CERT, Riverwolf Jersey


BIM, CERT, Doscartha Hullisen, BIS-junior
BH-2, R-CERT, Riverwolf Nuhanenä


2017-06-11 SKK Dalarna Nat. Leksand
Domare: Gunilla Sandberg 5+4


Övriga resultat

BIR, CERT, Championat, Furlongs Vicious
BT-2, R-CERT, Glor Na Gael Iringo


BIM, SE UCH Glor Na Gael Earwine
BH-2, CERT, Furlongs Winston


2017-06-10 SKK Norra Älvsborg Nat. Vännersborg
Domare: Karl-Erik Johansson 3+7


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR, SE UCH NO UCH DK UCH DK V-16 Scintillas Europa
BT-2, SE UCH Dragon Light´s Ecco From The Past
BT-3, CERT, Pennybright Calliope BIR junior
BT-4, R-CERT, Dragon Light´s Empress Of The Earth


BIM, SE UCH Dragon Light´s Endeavour Of The Sea
BH-2, CERT, Doscartha Hullisen, BIM junior


2017-06-05 SKK Östergötland Int. Norrköping
Domare: Mia Sandgren 5+5


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR, CACIB, SE UCH NO UCH DK UCH DK V-16 Scintillas Europa
BT-2, R-CACIB, NORD UCH Scoops Justine
BT-3, CERT, Greirish Honeysuckle Rose
BT-4, R-CERT, Pennybright Raphaella


BIM, CACIB, SE UCH Sapwood´s Extreme Adventurer


2017-06-04 SKK Östergötland Int. Norrköping
Domare: Per Iversen, Norge 5+7


Övriga resultat

BIR, CACIB, EE CH SE UCH SE V-16 Greirish Eye Catcher
BT-2, R-CACIB, C.I.B. DK UCH DK V-16 NO UCH SE UCH Scintillas Europa
BT-3, NORD UCH Scoops Justine
BT-4, CERT, Greirish Heavens Door

R-CERT, Scoops Kiara


BIM, CERT, CACIB, NO JV-16 SE JV-16 Knallåsen’s Sixten


2017-06-03 SKK Östergötland Int. Norrköping
Domare: Nicklas Eriksson 3+0


Övriga resultat

BIR, CACIB, Greatire’s Bautista


2017-05-28 SKK Uppsala Int. Gimo
Domare: Tino Pehar, Kroatien 8+11


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, CACIB, SE UCH Glor Na Gael Earwine
BH-2, CERT, R-CACIB, Furlongs Rebellion
BH-3, R-CERT, Pocahontasgårdens Qvintus
BH-4, SE UCH Greatire’s Bautista


BIM, CERT, CACIB, Scoops Kiara
BT-2, R-CACIB, NORD UCH Scoops Justine
BT-3, R-CERT, Roxanne Geraldine
BT-4, Art Cuinns Trombone Dixie


Avelsgrupp
Kennel Scoops 1 HP BIS


2017-05-21 SKK Nordskånska Int. Hässleholm
Domare: Henrik Johansson, 10+7


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, CACIB, SE UCH Askhult’s Etain O’Casey
BT-2, CERT, R-CACIB, Dragon Light’s Empress Of The Earth
BT-3, R-CERT, Pennybright Raphaella
BT-4, Pennybright Calliope


BIM, CACIB, SE UCH Dragon Light’s Endeavour Of The Sea
BH-2, CERT, R-CACIB, NO JV-16 SE JV-16 Knallåsen’s Sixten
BH-3, R-CERT, DE&VDH CH Lean Do Chroi Bernard
BH-4, Doscartha Hullisen


Valpklass 6-9 mån
Knallåsen’s Viking 1 HP BIR
Knallåsen’s Vargas 2


2017-05-20 SvVK Södra Off. Hässleholm
Domare: Petreski 11+7 (1+1) (2+0)


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR, CERT, Championat, Dragon Light’s Endeavour Of The Sea
BH-2, R-CERT, NO JV-16 SE JV-16 Knallåsen’s Sixten
BH-3, Manowar Gilligan Hifi
BH-4, SE UCH NORD V-15 Dahmrak’s Magnum Opus


BIM, SE UCH Dragon Light’s Ecco From The Past
BT-2, CERT, Dragon Light’s Empress Of The Earth
BT-3, R-CERT, Manowar Georgia Hifi
BT-4, DK NO SE LCCH DK UCH SE UCH Dragon Light’s Silver Tistel, BIS-3 Brukshund


Valpklass 4-6 mån
Pitlochry’s Kalipso 1 HP BIR
Manowar Hazel Fincks 1 HP BIM


Valpklass 6-9 mån
Knallåsen’s Viking 1 HP BIR
Knallåsen’s Vargas 2


Uppfödarklass
Kennel Dragon Light’s 1 HP BIS-3


2017-05-20 SKK Södra Norrbotten Nat. Piteå
Domare: Jetta Tschokkinen 2+1


Övriga resultat

BIR, CERT, Championat, FI UCH Riverwolf Parta-Pete
BH-2, R-CERT, Riverwolf Fredrikson


2017-05-13 SvIVK Mellersta Inoff. Kristinehamn
Domare: Sorcha Wilde, UK (3+3) 16+26


BIS


BIS, Kerryarc Fort Tejon, BH-1, Bästa Typ
BIS-2, SE UCH NORD V-15 Dahmrak’s Magnum Opus, BH-2
BIS-3, Art Cuinns No Control, BT-1, BIS Junior, Bästa Huvud & Uttryck
BIS-4, EE CH SE UCH SE V-16 Greirish Eye Catcher, BT-2


Hanar Valpklass 4-6 mån
Knallåsen’s X-File, 2
Pitlochry’s Kalipso, 1HP, BIS-valp


Tikar Valpklass 4-6 mån
Knallåsen’s X-Shine, 1


Hanar Valpklass 6-9 mån
Knallåsen’s Viking, 1


Tikar Valpklass 6-9 mån
Furlongs Clementine, 2
Furlongs Tallulah, deltog ej
Knallåsen’s Valdis, 1HP, BIS-valp


Hanar Juniorklass 9-15 mån
Art Cuinns If I Could Fly, 3
Ascending’s Quite A Man, 2HP
Comedias All About Peace, opl
Greirish Infinitif, 1HP, BIM-junior
Greirish Iron Man, 4


Hanar Unghundsklass 15-24 mån
Greirish Habitat, 3
KBH, NO JV-16 SE JV-16 Knallåsen’s Sixten, 2HP
Pennybright Caliber, 1HP, BH-3, BIS-Unghund, Bästa Rörelser


Hanar 2-3 år
Furlongs Winston, 1HP
Nightwing’s USA Son Of Anarchy, 2


Hanar 3-5 år
Furlongs Raphael, 2HP, BH-4
Furlongs Rebellion, opl
DK UCH EE UCH NO UCH SE UCH Greirish Enjoy Lavec, 4
SE UCH FI UCH Pennybright Warwick, 3HP


Hanar 5-7 år
SE UCH Art Cuinns Male Ego, deltog ej


Tikar Juniorklass 9-15 mån
Ascending’s Queen Bee, 2HP
Art Cuinns Gotta Be You, 3
Comedias All About Love, 4


Tikar Unghundsklass 15-24 mån
Pennybright Calliope, 1HP, BIM-unghund
Pennybright Calypso, deltog ej
Roxanne Geraldine, 2


Tikar 2-3 år
Furlongs Vicious, 3HP
Furlongs Witch, 1HP, BT-3
Knallåsen’s Querstin, Kep
Pennybright Raphaella, 2HP
Scoops Kiara, 4


Tikar 3-5 år
DK UCH SE UCH Ascending’s Onora, 4HP
Ascending’s Ouvertyr, Opl
SE UCH Askhult’s Etain O’Casey, opl
Furlongs Roseanna, 3HP, BT-4
SE UCH Furlongs Roxanne, 2HP
Gruagach Miracle Macy, opl
Knallåsen’s Oktavia, deltog ej
Nononsennona of First Avenue, opl
Pennybright Maxine, opl


Tikar 5-7 år
SE UCH Ascending’s Nightshade, 4 SE UCH NORD V-15 Art Cuinns Sun Flower, 1HP
Art Cuinns Trombone Dixie, 3
Foresight Peggy Sue, opl
SE UCH Knallåsen’s Lynyrd, 2
SE UCH SE V-14 Pennybright Catriona, opl


Avelsklass
Furlongs Raphael 1HP
Kerryarc Fort Tejon 2HP


Uppfödarklass
Kennel Art Cuinns 2HP
Kennel Furlongs 3HP
Kennel Greirish 4HP
Kennel Pennybright 1HP


Bästa Par
Greirish Eye Catcher
Greirish Enjoy Lavec


2017-05-06 SKK Skaraborg Int. Lidköping
Domare: Agneta Kappers 5+6


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR, CACIB, SE UCH Dragon Light’s Ecco From The Past
BT-2, R-CACIB, DK UCH DK V-16 NO UCH SE UCH Scintillas Europa
BT-3, CERT, Scintillas Lady Like
BT-4, R-CERT, Pennybright Calliope


BIM, CACIB, DK UCH NO UCH SE UCH Scintillas Einstein
BH-2, R-CACIB, DK UCH NO UC SE UCH Xavier Surycan
BH-3, CERT, Doscartha Hullisen


2017-04-23 SKK Wästmanland Nat. Västerås
Domare: Jose M Doval Sanchez, Spanien 10+9


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, DK UCH EE UCH NO UCH SE UCH Greirish Enjoy Lavec
BH-2, CERT, Doscartha Hullisen
BH-3, DK UCH NO UCH SE UCH Xavier Surycan
BH-4, R-CERT, Scoops Kavan


BIM, CERT, Championat, Dragon Light’s Ecco From The Past
BT-2, SE UCH Furlongs Roxanne
BT-3, R-CERT, Pennybright Maxine
BT-4, Scintillas Lady Like


2017-03-25 SvIVK Floby Inoff. för alla raser
Domare: Agneta Doverholt, Helen Wieslander, Richard Vaerlin
216 anmälda hundar 85 raser


BIS

Best In Show
BIS, Tax – strävhårig normal: SE U(V)CH Eiarö Rekyl
----------Ägare: Lena Friberg & Hans-Olof Nilsson, Borås
BIS-2, Irländsk Varghund: SE UCH Askhults Etain O´Casey
----------Ägare: Ann-Britt Johansson, Falköping
BIS-3, Petit Basset Griffon Vendéen: Väntans Palle Pastill
----------Ägare: Inge Hansen Pettersson
BIS-4, Australian Shepherd: Nebesniy Aljans Polka
----------Ägare: Pernilla Witteborn, Hjo



BIS Valp 4-6 mån

Valp 4-6 mån
BIS, Dvärgschnauzer – svart & silver: Sallygårdens Zippity Do Da
----------Ägare: Iris Meier Johansson & Jan-Erik Johansson, Stora Levene
BIS-2, Welsh Corgi Pembroke: Siggen´s Dancing Dolly
----------Ägare: Joel Waeles & Carin Öjerhed , Hökerum
BIS-3, Samojedhund: Swedsam´s Karasea of Akasha
----------Ägare: Jessika Andersson, Norrhult
BIS-4, Jack Russel Terrier: Relieds Cool Runnings
----------Ägare: Ricky Lied, Göteborg



BIS Valp 6-12 mån

Valp 6-12 mån
BIS, Skotsk Hjorthund: Askhult´s Emilia Mcgill
----------Ägare: Anette Möller, Nygård
BIS-2, American Akita: Catch Your Wave Art Mironoff
----------Ägare: Daphne Blomstrand, Dingle
BIS-3, Chinese Crested Dog: Desimere When Doves Cry
----------Ägare: Liselott Tjärnskog, Gråbo
BIS-4, Labrador Retriever: Clintz Mynta
----------Ägare: Marianne Albertsson, Skara



BIS Veteran

Veteran
BIS, Cocker Spaniel: Sjösvängens Måntroll
----------Ägare: Maria Larsson, Götene
BIS-2, Polski Owczarek Nizinny: Premiera Kontekst
----------Ägare: Sally Sehlin, Kvänum
BIS-3, Shetland Sheepdog: Bermarks Titania
----------Ägare: Ann-Christine Karlsson, Skövde
BIS-4, Border Collie: Kälvenes Glen Spey
----------Ägare: Erika Tiverman, Skövde



Barn med hund

Barn med hund
Tindra Ivarsson med Ebba


2017-03-19 SKK Sydskånska Int. Malmö
Domare: Panche Dameski (2+0) 8+4


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, CERT, Scintillas Lord Lux
BH-2, CACIB, Greatire´s Bautista
BH-3, R-CERT, R- CACIB NO JV-16 SE JV-16 Knallåsen´s Sixten
BH-4, Smörblomma


BIM, CACIB, Scintillas Europa
BT-2, CERT, Scintillas Lady Like
BT-3, R-CERT, R-CACIB Dragon Light´s Ecco From The Past
BT-4, Magh Itha´s Arduina


Valpklass
BIR, Knallåsen´s Viking
2HP, Knallåsen´s Vargas


Uppfödarklass
Kennel Scintillas 1 HP


2017-03-18 SvVK Norra Off. Boden
Domare: Marion Finney 2+4


Övriga resultat


BIR, CERT, Yaydie Sorcerer Surycan
BT-2, R-CERT, Riverwolf Jersey


BIM, CERT, Riverwolf Jost Van Dyke


2017-03-11 SKK Södermanland Int. Strängnäs
Domare: Hans Almgren 2+6


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, CACIB, CERT, Pennybright Maxine
BT-2, R-CACIB, SE UCH Furlongs Roxanne
BT-3, DK UCH DK V-16 SE UCH NO UCH Scintillas Europa
BT-4, SE UCH Scoops Joanna

R-CERT, Scintillas Lady Like


BIM, CACIB, FI UCH SE UCH Pennybright Warwick


2017-02-26 SvVK Östra Off. Upplands Väsby
Domare: Jean-Louis Grünheid, Frankrike 6+10 (2+0)


BIR & BIM


BIR, EE CH SE UCH SE V-16, Greirish Eye Catcher
BT-2, SE UCH Scoops Joanna
BT-3, CERT, Pennybright Maxine
BT-4, BIR Veteran, SE UCH Greirish Xelene, BIS-2 Veteran


BIM, DK UCH, EE CH, NL JCH, SE UCH Greirish Enjoy Lavec
BH-2, SE UCH Glor Na Gael Earwine
BH-3, CERT, BIR Junior, Greirish Holy Stone
BH-4, FI UCH, SE UCH Pennybright Warwick


Valpklass
BIR-Valp 6-9, Art Cuinns Gotta Be You, BIS-Valp 6-9


2017-01-06 SKK MyDog Int.
Domare: Arvid Göransson 7+11


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR, CACIB, CERT, Furlongs Vicious, BIG-4
BT-2, R-CACIB, DK UCH DK V-16 NO UCH SE UCH Scintillas Europa
BT-3, DK UCH SE UCH Karisma Of Kirld Ground Castle
BT-4, SE UCH NORD V-15 Art Cuinns Sun Flower


BIM, CERT, CACIB, Championat, Greatire’s Bautista


2017-01-05 SKK MyDog Int.
Domare: Nina Karlsdotter (0+2) 7+10


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR, CACIB, DK UCH DK V-16 NO UCH SE UCH Scintillas Europa, BIG-3
BT-2, C.I.B. NORD UCH SE JV-12 SE V-13 Art Cuinns Fun Fun Fun
BT-3, CERT, Dragon Light’s Ecco From The Past
BT-4, DK UCH SE UCH Karisma Of Kirld Ground Castle


BIM, CERT, CACIB, Askuhlts Finnegan O’Doyle
BH-2, R-CERT, Doscartha Hullisen, BIR Junior
BH-3, Knallåsen’s Sixten