Utställningsresultat och bild på BIR & BIM mailas till Jessica Zetterlund.
Mer information ang. resultat-redovisning!


4/12 Stockholm
2/12 Stockholm
6/11 Växjö
22/10 Boden
16/10 Sundsvall
9/10 Enköping
24/9 Mullsjö
11/9 Lund
11/9 Gimo
10/9 Eslöv
4/9 Löttorp
3/9 Sandviken
27/8 Ljungskile
21/8 Norrköping
20/8 Eskilstuna
20/8 Bjurholm
14/8 Överkalix
14/8 Ronneby
13/8 Askersund
7/8 Svenstavik
7/8 Visby
6/8 Svenstavik
6/8 Visby
31/7 Skantzö
31/7 Ransäter
30/7 Strömsholm
23/7 Köping
17/7 Piteå
16/7 Råneå
9/7 Tvååker
9/7 Alfta
8/7 Tvååker
3/7 Borås
3/7 Gällivare
26/6 Tånga Hed
25/6 Tånga Hed
19/6 Vännäs
19/6 Leksand
18/6 Vännäs
11/6 Vänersborg
5/6 Norrköping
29/5 Piteå
28/5 Österbybruk
21/5 Hässleholm
14/5 Kristinehamn
14/5 Landskrona
7/5 Lidköping
23/4 Västerås
10/4 Sundsvall
9/4 Sundsvall
2/4 Floby
20/3 Upplands Väsby
19/3 Malmö
19/3 Luleå
12/3 Strängnäs
10/1 Göteborg
9/1 Göteborg

2016-12-04 SKK Int. Stora Stockholm
Domare: Liz Cartledge 14+20


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR, CACIB, EE CH SE UCH Greirish Eye Catcher, BIG-4, SE V-16
BT-2, DK CH(U) NO UCH SE UCH Mairead Maguire Ardfhuil O’Marksbay
BT-3, C.I.B. NORD UCH SE JV-12 SE V-13 Art Cuinns Fun Fun Fun
BT-4, CERT, Furlongs Vicious

Gulleiv’s Never Say Never Again, SE JV-16


BIM, CACIB, DK JV-13 DK UCH DK V-13 EUW-15 FI UCH NO JV-13 NO UCH NO V-15 NORD UCH SE UCH SE V-15 Furlongs Crusader, SE V-16
BH-2, FI UCH SE UCH Pennybright Warwick
BH-3, DK CH(U) EE CH NO UCH SE UCH Greirish Enjoy Lavec
BH-4, CERT, Kerryarc Fort Tejon

Knallåsen’s Sixten, SE JV-16


2016-12-02 SKK Int. Lilla Stockholm
Domare: Henrik Härling 6+11


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR, CACIB, NO UCH SE JV-14 SE UCH Magh Itha’s Inanna
BT-2, C.I.B. NORD UCH SE JV-12 SE V-13 Art Cuinns Fun Fun Fun
BT-3, DK UCH SE UCH Ascending’s Onora
BT-4, SE UCH Furlongs Roxanne

CERT, Greirish Heavens Door


BIM, CACIB, DK UCH SE UCH NO UCH NO V-16 Scoops Jasper
BH-2, DK CH(U) EE CH NO UCH SE UCH Greirish Enjoy Lavec
BH-3, DK UCH NO UCH SE UCH Xavier Surycan
BH-4, CERT, Scoops Kaspian


2016-11-06 SKK Småland-Öland Int. Växjö
Domare: Elina Haapaniemi, Finland 3+8


BIM & BIR


BIR, CACIB, DK UCH SE UCH Ascending's Onora
BT-2, R-CACIB, DK UCH NO UCH SE UCH Scintillas Europa


BIM, CERT, Dragon Light's Endeavour Of The Sea


2016-10-22 SvVK Norra Off. Boden
Domare: Elisabet Janzon, 3+4


Övriga resultat


BIR, CERT, Riverwolf Simson


BIM, CERT, Riverwolf Jersey
BT-2, R-CERT, Riverwolf Ariel


2016-10-16 SKK Västernorrland Int. Sundsvall
Domare: Jocelyne M Gagne, Kanada 6+6


Övriga resultat


BIR, CACIB, NO UCH SE UCH Cavan Av Black Glacier
BT-2, CERT, R-CACIB, CHAMPIONAT, Scintillas Europa
BT-3, DK UCH SE UCH Karisma Of Kirld Ground Castle
BT-4, R-CERT, Mna Draiochta Dubh Av Black Glacier


BIM, CACIB, NO UCH SE UCH Ballyjamesduff Av Black Glacier


2016-10-09 SvVK Östra Off. Enköping
Domare: Paul Stanton, 7+15


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR, NORD UCH Scoops Justine
BT-2, SE UCH Scoops Joanna
BT-3, CERT, Scoops Kiara
BT-4, SE UCH Scoops Jewel


BIM, DK UCH SE UCH Scoops Jasper
BH-2, CERT, Scoops Kavan
BH-3, SE UCH Greatire’s Avalanche


Baby-valpklass
BIR-babyvalp, Scintillas Lady Like, 1 HP


Valpklass
BIR-Valp, Doscartha Hullisen 1 HP
BIM-valp, Magh Itha´s Macha: 1 HP


Avelsklass
NORD UCH Scoops Justine 1 HP BIS-2


Uppfödargrupp
Kennel Scoop 1 HP BIS-4


2016-09-24 SvIVK Västra Inoff. Mullsjö
Domare: Charlotte Andersson, kennel Askhults (2+4) 6+12


BIR & BIM


BIS NORD V-15 SEUCH Dahmraks Magnum Opus, BH1, Bästa typ
BIS-2 Pennybright Raphaella, BT1, BIS-unghund
BIS-3 Knallåsen´s Kyloka, BT2
BIS-4 NOUCH SEUCH EEUCH Greirish Enjoy Lavec, BH2


Hanar Valpklass 4-6 mån
Greirish Infinitif, HP BH-valp, BIS-valp


Hanar Valpklass 4-6 mån
Pennybright Caliber, HP BH-valp, BIS-valp 3


Tikar Valpklass 6-9 mån
Pennybright Calliope, HP BT-valp, BIS-valp
Roxanne Geraldine, HP BT-valp 2, BIS-valp 2
Magh Itha's Rhiannon, HP BT-valp 3, BIS-valp 4


Hanar Juniorklass 9-15 mån
Greirish Holy Stone, 2
Knallåsen´s Sixten, 1 HP BH-3, BIS-junior


Hanar 3-5 år
Casonidas Weylyn, deltog ej
Furlongs Rebellion, 2 HP BH-4
Kerryarc Fort Tejon, deltog ej


Veteran 7-10 år
SEUCH DKUCH Dahmraks Cormac, 1 HP BIM veteran


Tikar Juniorklass 9-15 mån
Really Irish Goes Bananas, 1 HP, BIM-junior


Tikar Unghundsklass 15-24 mån
OMG Oprincess of First Avenue, 2 HP
Wolfhouse Blues for Bessie, 3 HP


Tikar 2-3 år
Wolfhenge Kenja, 1 HP Bästa huvud & uttryck


Tikar 3-5 år
C.I.B. NORD UCH SE JV-12 SE V-13 Art Cuinns Fun Fun Fun, 2 HP
Casonidas Ailia, 3 HP
SEUCH Casonidas Jema, 4 HP
SEUCH Knallåsen´s Octavia, 1 HP BT-3, Bästa rörelser
SE UCH Magh Itha's Iulchera, opl


Tikar 5-7 år
Indiana av Grunningen, deltog ej


Tikar Veteran 7-10 år
SEUCH Greirish Xelene 1 HP BT-4, BIS-veteran


Bästa Par
NOUCH SEUCH EEUCH Greirish Enjoy Lavec
SEUCH Greirish Xelene


Generation
Greirish Holy Stone
NOUCH SEUCH EEUCH Greirish Enjoy Lavec
SEUCH Greirish Xelene


2016-09-11 SvVK Södra Off. Lund
Domare: Roberto Forsoni, Italien 6+10


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, CERT, Knallåsen’s Sixten
BH-2, R-CERT, Brightness As Good As New
BH-3, Dragon Light’s Endeavour Of The Sea


BIM, SE UCH Graystone Jendarule
BT-2, CERT, Scintillas Europa
BT-3, DK UCH SE UCH Karisma Of Kirld Ground Castle
BT-4, SE UCH Askhult’s Eileen O’Shea

R-CERT, Dragon Light’s Ecco From The Past


2016-09-11 SKK Uppsala Nat. Gimo
Domare: Kitty Sjong 2+5


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, SE UCH Scoops Joanna
BT-2, CERT, Casonidas Jema


BIM, CERT, Greatire’s Bautista
BH-2, R-CERT, Femke’s Footsteps Elton


2016-09-10 SKK Sydskånska Int. Eslöv
Domare: Lisbeth Campbell 7+10


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR, CERT, CACIB, Scintillas Einstein
BH-2, R-CERT, Knallåsen´s Sixten


BIM, CERT, CACIB, CHAMPIONAT, Graystone Jendarule
BT-2, R-CERT, R-CACIB, Scintillas Europa
BT-3, Wolfhenge Kenja
BT-4, SE UCH DK UCH Karisma Of Kirld Ground Castle


2016-09-04 SKK Småland-Öland Nat. Löttorp
Domare: Anita Whitmarsh 0+4


Övriga resultat


BIR, SE JV-13 SE UCH Greirish Enough Is Enough
BT-2, CERT, CHAMPIONAT, Magh Itha´s Iulchera


2016-09-03 SKK Gästrikland Int. Sandviken
Domare: Aida Rivera Franco, Colombia


BIM & BIR


BIR, CERT, CACIB, Furlongs Rebellion, BIG-4
BH-2, R-CERT, Ascending's Pontiac
BH-3, DK CH (U) EE CH NO UCH SE UHC Greirish Enjoy Lavec


BIM, CACIB, EE CH SE UCH Greirish Eye Catcher
BT-2, CERT, R-CACIB, Championat, Ascending's Nightshade
BT-3, R-CERT, Furlongs Vicious
BT-4, Scintillas Europa


Valpklass
BIR-valp, Roxanne Geraldine


2016-08-27 SKK Västra Nat. Ljungskile
Domare: Henrik Johansson 3+8


Övriga resultat

BIR, SE UCH Askhult’s Etain O’Casey
BT-2, CERT, Wolfhenge Kenja
BT-3, SE UCH Warlock’s Akela


BIM, CERT, Dragon Light’s Endeavour Of The Sea


2016-08-21 SKK Östergötland Int. Norrköping
Domare: Birgitta Svarstad 6+9


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, CACIB, NORD V-15 SE UCH Dahmrak’s Magnum Opus
BH-2, R-CACIB, NO UCH Rednock Dursley O’Marksbay
BH-3, CERT, Championat, Xavier Surycan


BIM, CERT, CACIB, CHAMPIONAT, Scoops Joanna
BT-2, R-CACIB, NO UCH Mairead Maguire Ardfhuil O’Marksbay
BT-3, R-CERT, Scintillas Europa
BT-4, DK UCH SE UCH Karisma Of Kirld Ground Castle


2016-08-20 SKK Off. Bjurholm
Domare: Katrin Raie, Estland (1+1) 3+3


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR, Se Ch Dk Ch Se LCCh Dk LCCh No LCCh Dragon Light´s Silver Tistel, BIS-1 brukshund
BT-2, CERT, Dragon Light´s Ecco From The Past


BIM, CERT, Dragon Light’s Endeavour Of The Sea, BIS-3 junior
BH-2, R-CERT, Ravenponds Archimedes
BH-3, SE UCH Greirish Firestone


Valpklass
BIR-valp, Doscartha Hullisen, BIS-3 valp


2016-08-20 SKK Södermanland Nat. Eskilstuna
Domare: Kitty Sjong 2+5


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR, DK UCH SE UCH Karisma Of Kirld Ground Castle
BT-2, CERT, CHAMPIONAT, EUW-15 NO UCH Maired Maguire Ardfhuil O’Marksbay
BT-3, R-CERT, Scintillas Europa
BT-4, Scoops Joanna


BIM, SE UCH Greatire’s Avalanche
BH-2, CERT, CHAMPIONAT, NO UCH Rednock Dursley O’Marksbay
BH-3, R-CERT, Furlongs Rebellion
BH-4, Scintillas Ever


2016-08-14 SKK Nat. Överkalix
Domare: Athanasio Garivaldis, Grekland 3+3


Övriga resultat

BIR, CERT, Tinwhistle’s Man In The Mirror, BIG-1
BH-2, R-CERT, Riverwolf Nuhanenä
BH-3, Riverwolf Gold Wing


BIM, CERT, Tinwhistle’s Swan Lake


2016-08-14 SKK Int. Ronneby
Domare: Laurent Heinesche 6+4


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR, SE UCH Knallåsen’s Octavia, BIG-2
BT-2, CERT, Graystone Jendarule


BIM, NORD V-15 SE UCH Dahmrak´s Magnum Opus
BH-2, CERT, Knallåsen’s Sixten
BH-3, R-CERT, Pennybright Ruphian


2016-08-13 SKK Int. Askersund
Domare: Anette Edlander 8+7


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, CACIB, Nord V-15 SE UCH Dahmrak´s Magnum Opus
BH-2, R-CACIB, DK UCH SE UCH Scoops Jasper
BH-3, CERT, CHAMPIONAT, Glor Na Gael Earwine
BH-4, FI UCH SE UCH Pennybright Warwick


BIM, CACIB, SE UCH Askhults Etain O´Casey
BT-2, R-CACIB, SE UCH Knallåsen’s Octavia
BT-3, CERT, CHAMPIONAT, Glor Na Gael Dubheasa
BT-4, R-CERT, Furlongs Vicious


2016-08-07 SKK Int. Svenstavik
Domare: Brit Schöne Brodwall 1+2


BIR, CACIB, SE UCH NO UCH Knallåsen’s Noble Queen
BT-2, R-CACIB, SE UCH Magh Itha´s Venus


BIM, CERT, CACIB, Xavier Surycan


2016-08-07 SKK Gotland Int. Dog Show Visby
Domare: Karl-Erik Johansson (1+0) 0+4


Övriga resultat


BIR


BIR, CERT, Dragon Light´s Ecco From The Past
BT-2, CACIB, Se Ch Dk Ch Se LCCH Dk LCCh No LCCh Dragon Light´s Silver Tistel
BT-3, R-CERT, R-CACIB, Pennybright Raphaella


Valpklass
BIR-valp, Doscartha Hullisen


2016-08-06 SKK Norra Off. Svenstavik
Domare: Jetta Tschokkinen, Finland 1+2


BIR, CERT, Xavier Surycan


BIM, SE UCH Magh Itha´s Venus
BT-2, CERT, Kallåsen´s Qajsa


2016-08-06 SKK Gotland Nat. Dog Show Visby
Domare: Nicklas Eriksson (1+0) 0+4


Övriga resultat


2016-07-31 SvIVK Östra Inoff. Skantzö, Hallstahammar
Domare: Larisa Blaghevicha, Lettland (0+4) 6+14


BIS


BIS, Wolfhenge Kenja, BT-1, Bästa typ, BIS unghund
BIS-2, Casonidas Ailia, BT-2, Bästa rörelser
BIS-3, SE UCH DK UCH Ascending´s Onora, BT-3
BIS-4, Furlongs Rebellion, BH-1


Hanar Valpklass 4-6 mån
Ascending´s Quite A Man, deltog ej


Tikar Valpklass 4-6 mån
Ascending´s Queen Bee, 1 HP, BT-valp, BIS-1 valp
Magh Itha´s Arduina, 2 HP, BT2-valp, BIS-2 valp


Tikar Valpklass 6-9 mån
Greirish Heavens Door, 2
Pennybright Calliope, 1 HP, BT-valp, BIS-1 valp


Hanar Unghundsklass 15-24 mån
Art Cuinns Big Surprise, 2 HP
Ascending´s Pontiac, 3
Furlongs Winston, 1 HP BH-2, BIM unghund


Hanar 3-5 år
SE UCH Ascending´s Nightfighter, 2 HP, BH-4
Ascending´s Olympus, deltog ej
Casonidas Weylyn, 1 HP, BH-3
SE UCH NO UCH EECH Greirish Enjoy Lavec, deltog ej


Tikar Juniorklass 9-15 mån
Really Irish Goes Bananas, 1 HP, BIS-junior


Tikar Unghundsklass 15-24 mån
Wolfhouse Blues for Bessie, 3
OMG Oprincess of First Avenue, 2


Tikar 2-3 år
NJV-15 Brightness Bellatrix, 1 HP


Tikar 3-5 år
Ascending´s Nightsshade, 3 HP, BT-4
Ascending´s Ouvertyr, opl
SE UCH Askhults Etain O´Casey, 4 HP
Casonidas Jema, opl
Magh Ithas Iverid, opl


Tikar 5-7 år
SE UCH NO UCH DK UCH KBVH-12 Wolfhenge Corona, 1 HP


Tikar Veteran 7-10 år
Ascending´s Isibéal, 1 HP, BIS-veteran, Bästa Huvud & Uttryck


Uppfödarklass
Kennel Ascending´s, 1 HP


Bästa Par
SE UCH DK UCH Ascending´s Onora
Ascending´s Ouvertyr


2016-07-31 SKK Värmland Int. Ransäter
Domare: Bertil Lundgren (1+0) 4+6


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR, CERT,CACIB Scintillas Einstein
BH-2, R-CERT, Dragon Light´s Endeavour Of The Sea


BIM, CACIB, DK UCH NO UCH SE UCH NORD UCH Knallåsen´s Noble Queen
BT-2, CERT, R-CACIB, Scintillas Europa
BT-3, R-CERT, Dragon light´s Ecco From The Past
BT-4, Magh Itha´s Iulchera


2016-07-30 SvVK Östra Off. Strömsholm
Domare: Jarmo Vuorinen 1+4


BIR & BIM


BIR, SE UCH DK UCH Ascending´s Onora
BT-2, CERT, Ascending´s Nightshade
BT-3, SE UCH Scoops Justine


BIM, SE UCH DK UCH Scoops Jasper


2016-07-23 SKK Wästmanland Int. Köping
Domare: Svante Frisk 2+6


Övriga resultat

BIR, CERT, CACIB, CHAMPIONAT, Magh Itha´s Venus
BT-2, R-CERT, R-CACIB, FI UCH SE UCH Samuraiwood´s Zz Top Girl
BT-3, EE JCH FI UCH JWW-14 SE JV-15 Filomeides Muadhnait


BIM, CERT, FI UCH Mami´s Beardie Quiet Wind Of Street


2016-07-17 SKK Södra Norrbotten Int. Piteå
Domare: Salvatore Tripoli, Italien 7+12


Övriga resultat

BIR, CACIB, CERT, Sarskaja Prihot Oliver Riverwolf
BH-2, R-CACIB, NO UCH SE UCH Ballyjamesduff Av Black Glacier
BH-3, R-CERT, Riverwolf Jost Van Dyke


BIM, CACIB, CERT, Magh Itha´s Venus
BT-2, R-CACIB, NO UCH SE UCH Cavan Av Black Glacier
BT-3, FI UCH SE UCH Riverwolf Elysée Rosé
BT-4, R-CERT, Riverwolf American Ironhorse


2016-07-16 SKK Norra Off. Råneå
Domare: Per Lundström, 4+8


Övriga resultat

BIR, SE UCH FI UCH Riverwolf Elysée Rosé
BT-2, CERT, Sadan Syksyn Sydämenturma


2016-07-09 SKK Halland Nat. Tvååker
Domare: Johnny Andersson, 5+9 (1+0)


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR, SE UCH Askhults Doreen O’Quinn
BT-2, SE UCH Knallåsen's Lynyrd
BT-3, SE UCH Ascending’s Onora
BT-4, Warlock's Akela

CERT, Scintillas Europa


BIM NORD v-15 SE UCH Dahmrak’s Magnum Opus
BH-2, CERT, CHAMPIONAT, DK V-15 Pre-Eminence’s Nobby Night
BH-3, R-CERT, Askhults Finnegan O’Doyle
BH-4, Scintillas Einstein


2016-07-09 SKK Hälsingland Int. Alfta
Domare: Wera Hübenthal, 3+3


Övriga resultat

BIR, CACIB, CERT, Glor Na Gael Earwine, BIG-4


BIM, CACIB, SE UCH NO UCH Knallåsen’s Noble Queen


2016-07-08 SKK Halland Int. Tvååker
Domare: Rony Doedijns 5+10


Övriga resultat

BIR, CERT, CACIB, DK V-15 Pre-Eminence’s Nobby Night, BIG-4
BH-2, R-CACIB, NORD V-15 SE UCH Dahmrak’s Magnum Opus
BH-3, R-CERT, Scintillas Einstein


BIM, CERT, CACIB, Graystone Jendarule
BT-2, R-CACIB, SE UCH Knallåsen’s Lynyrd
BT-3, DK UCH SE UCH Ascending’s Onora
BT-4, R-CERT, Ascending’s Nightshade


2016-07-03 SKK Södra Älvsborg Nat. Borås
Domare: Henrik Skog 6+6


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, NORD V-15 SE UCH Dahmrak’s Magnum Opus
BH-2, CERT, Dragon Light´s Endeavour Of The Sea
BH-3, R-CERT, Xerses Surycan
BH-4, Askhults Finnegan O´Doyle


BIM, SE UCH Knallåsen’s Lynyrd
BT-2, CERT, Scintillas Europa
BT-3, SE UCH Karisma Of Kirld Ground Castle
BT-4, R-CERT, Graystone Jendarule


2016-07-03 SKK Norra Norrbotten Int. Gällivare
Domare: Eva Liljekvist Borg, 3+1


Övriga resultat


BIR


BIR, CERT, Scintillas Einstein


2016-06-26 SvIVK Stora Special Off. Tånga Hed
Domare: Debbie och Roger Tebutt, Kennel Caredig, England (3+4) 18+36


BIR & BIM


BIS, BIR, BH-1, SE UCH NORDV-15 Dahmrak´s Magnum Opus
BIS 2, BIM, BT-1, CERT, Scoops Joanna
BIS 3, BH-2, SE UCH, DK UCH Scoops Jasper
BIS 4, BT-2, SE UCH Furlongs Roxanne


Valpklass hanar 4-6 mån
Doschartas Hullisen, HP, BH-valp 1, BIR-valp, BIS-valp, Bästa Huvud o Uttryck
Pennybright Caliber, HP, BH-valp 2, BIS-valp 4
Roxanne Galahad, BH-valp 3


Valpklass tikar 4-6 mån
Pennybright Calliope BT-valp 3
Pennybright Calypso, HP, BT-valp 2, BIS-valp 3
Pennybright Cameron, HP, BT-valp 1, BIM-valp, BIS-valp 2
Roxanne Geraldine, BT-valp 4


Hanar Juniorklass
Askhults Finnegan O´Doyle, Ex 3
Dragon Light´s Endeavour Of The Sea, BH-3, BIM-Junior, CERT
Femke´s Footsteps Elton, Ex 4
Knallåsen´s Roliga Ragnvald, deltager ej
Knallåsen´s Sixten Ex 2 CK
Nightwing´s USA Son of Anarchy, VG
Pennybrigh tRuphian ,VG
Scoops Keanu, deltager ej


Hanar Öppen klass
Amarach Hogan To Art Cuinns, deltager ej
Art Cuinns Little Deuce Coupe, deltager ej
Casonidas Weylyn, BH-4, R-CERT
Cazavina´s Gilmore, VG
Furlongs Raphael, deltager ej
Furlongs Rebellion, Ex 4
Gruagach Miracle Mauritz, VG
Kerryarc Fort Tejon, VG
Knallåsen´s Limp Bizkit, VG
Pre-Eminence´s Nobby Night, Ex 3
Wolfhouse Zachary, Ex 2 CK


Hanar Championklass
SE UCH Ascending´s Nightfighter, Ex 4 CK
CIB, NORD UCH, SE UCH, DK UCH, FI UCH Graystone Justin, Ex 3 CK


Tikar Juniorklass
Dragon Light´s Ecco From The Past, Ex 1 CK, BIR-Junior, Bästa Rörelser
Knallåsen´s Rappa Rakel, Ex 3
Omg Oprincess of First Avenue, VG
Pennybright Raphaella, Ex 2
Really Irish Goes Bananas, VG 4
Scoops Kiara, VG


Tikar Unghundsklass
Furlongs Vicious, deltager ej
Furlongs Witch, deltager ej
WolfhengeKeena, Ex 1 CK, Bästa Unghund
WolfhengeKenja, VG 2
Wolfhouse Blues For Bessie, deltager ej


Tikar Bruksklass
SE UCH, DK UCH, SE LCCH, DK LCCH, NO LCCH Dragon Light´s Silver Tistel, Ex 1 CK, Bästa Brukshund


Tikar Öppen klass
Ascending´s Marigold, Ex
Ascending´s Nightshade, Ex
Ascending´s Ouvertyr, VG
Casonidas Ailia, deltager ej
Casonidas Jema, Ex
Dwarf´s Valley Orabella, Ex
Foresight Peggy Sue, Ex
Furlongs Roseanna, BT-3, R-CERT
Graystone Jendarule, Ex 4
Gruagach Miracle Macy, VG
Indiana av Grunningen, deltager ej
Knallåsen´s Lulu, VG
Kråksångens La Forza del Destino, VG
MaghItha´s Iulchera, Ex
Pennybright Maxine, Ex 3 CK
Ravenbeech Ascending Cael, Ex
Siofra´sLiving Star, VG


Tikar Championklass
CIB, NORD UCH, SE JV-12, SE V-13 Art Cuinns Fun Fun Fun, Ex
SE UCH Ascending´s Onora, Ex
SE UCH Askhults DoreenO´Quinn, Ex
SE UCH Askhults EtainO´Casey, Ex 3 CK
SE UCH Dahmrak´s Twilight, deltager ej
SE UCH Furlongs Roxanne, BT-2, BIS 4
SE UCH Knallåsen´s Lynyrd, Ex 2 CK
FI UCH, EE UCH, EEJW-10 Pennybright Winona, Ex
DK UCH Wolfhouse Zavanah, Ex 4 CK


Veteranklass
Ascending´s Isibéal, Ex 3, Äldsta Hund
SE UCH Art Cuinns Toricella, BT-4, BIS-Veteran, Bästa Typ
CIB Dechtire Really Irish, Ex 2 CK


Uppfödarklass
Kennel Pennybright HP Bästa Uppfödare


Bästa Par
Dragon Light´s Endeavour Of The Sea
Dragon Light´s Ecco From The Past


2016-06-25 SvVK Västra Nat. Tånga Hed
Domare: Moa Persson, 10+23


Övriga resultat


BIR & BIM ------------------------------------------------------------------------------------- Foto: Per Hedlund, 2016


BIR, CERT, Dragon Light´s Endeavour Of The Sea
BH-2, SE UCH Ascending´s Nightfighter
BH-3, DK UCH SE UCH Scoops Jasper


BIM, C.I.B. NORD UCH SE JV-12 SE V-13 Art Cuinns Fun Fun Fun
BT-2, SE UCH Askhults Etain O´Casey
BT-3, SE UCH Furlongs Roxanne
BT-4, CERT, Pennybright Raphaella

R-CERT, Pennybright Maxine


2016-06-19 SvVK Norra Nat. Vännäs
Domare: Roberto Posa, Schweiz 2+3


BIR, SE UCH, Se JV-13 Greirish Enough Is Enough
BT-2, CERT, Dragon Light´s Ecco From The Past
BT-3, DK LCCH DK UCH NO LCCH SE LCCH SE UCH Dragon Light´s Silver Tistel


BIM, CERT, Ravenponds Archimedes
BH-2, SE UCH Greirish Firestone


Babyvalp-klass
BIR-babyvalp, Doscartha Hullisen, BIS-babyvalp


2016-06-19 SKK Dalarna Int. Leksand
Domare: Kurt Nilsson 4+5


BIM & BIR


BIR, CACIB, Ascending´s Onora
BT 2, CERT, R-CACIB, Ascending´s Nightshade
BT 3, R-CERT, Ascending´s Overtyr


BIM,CERT,CACIB, Glor Na Gael Earwine
BH 2, R-CERT, Femke´s Footsteps Elton
BH 3, R-CACIB, Ascending´s Olympus


Veteranklass
BIR-veteran, Ascending´s Isibeal


Uppfödargrupp
Kennel Ascending's 1 HP


2016-06-18 SKK Västerbotten Nat. Vännäs
Domare: Casanova B Maerki, Schweiz 2+3


Övriga resultat

BIR, SE UCH Greirish Firestone


BIM, CERT, CHAMPIONAT, SE JV-13 Greirish Enough Is Enough
BT-2, R-CERT, Dragon Light´s Ecco From The Past


2016-06-11 SKK Norra Älvsborg Int. Vänersborg
Domare: Nils Molin 7+8


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR, CERT, CACIB, Scintillas Europa
BT-2, R-CERT, R-CACIB, Åkerös Wolf Livliga Lisa
BT-3, Dragon Light´s Ecco From The Past
BT-4, SE UCH DK UCH Karisma Of Kirld Ground Castle


BIM, CERT, Dragon Light´s Endeavour Of The Sea
BH-2, R-CERT, CACIB, Scintillas Einstein
BH-3, R-CACIB, Casavina´s Gilmore
BH-4, NORD V-15 SE UCH Dahmrak´s Magnum Opus


2016-06-05 SKK Östergötland Nat. Norrköping
Domare: Tino Pehar 2+7


Övriga resultat

BIR, CERT, Greirish Enough Is Enough, BIG-4
BT-2, R-CERT, Dragon Light´s Ecco From The Past
BT-3, Scoops Joanna
BT-4, SE UCH Karisma Of Kirld Ground Castle


BIM, CERT, Greatire´s Bautista
BH-2, R-CERT, Greatire´s Astor


2016-05-29 SKK Södra Norrbotten Nat. Piteå
Domare: Kitty Sjong, Danmark 5+2


Övriga resultat

BIR, CERT, Riverwolf Nuhanenä
BH-2, R-CERT, Riverwolf Gold Wing
BH-3, Proudkingarthur


BIM, Riverwolf Elysée Rosé
BT-2, CERT, Riverwolf American Ironhorse


2016-05-28 SKK Uppsala Int. Österbybruk
Domare: Laura Cox. Irland 7+4


BIM & BIR ------------------------------------------------------------------------------------- Foto: Per Hedlund, 2016


BIR, CERT, CACIB, CHAMPIONAT, Ascendings' Onora, BIG-4
BT-2, C.I.B NORD UCH SE JV-12 SE V-13 Art Cuinns Fun Fun Fun
BT-3, Furlongs Vicious


BIM, CERT, CACIB, CHAMPIONAT, Ascending´s Nightfighter
BH-2, Nightwings Usa Son Of Anarchy


2016-05-21 SKK Nordskånska Nat. Hässleholm
Domare: Maria-Luise Doppelreiter (1+1) 8+9


BIR & BIM


BIR, CACIB, NORDV-15 SE UCH Dahmrak´s Magnum Opus, BIG-1
BH-2, CERT, CHAMPIONAT, R-CACIB, Askhults Evan O´Toole
BH-3, R-CERT, Askhults Finnegan O´Doyle
BH-4, Brightness As Good As New


BIM, CACIB, CERT, CHAMPIONAT, Karisma Of Kirld Ground Castle
BT-2, R-CERT, Dragon Light´s Ecco From The Past
BT-3, R-CACIB, Graystone Jendarule
BT-4, Scintillas Europa


Valpklass
BIR-valp, Knallåsens Sixten


2016-05-14 SvIVK Mellersta Inoff. Kristinehamn
Domare: Sue Cole, UK (2+1) 14+24


BIS


BIS, NORDV-15 SE UCH Dahmraks´s Magnum Opus, BH-1, Bästa Rörelser, Bästa Typ
BIS-2, Furlongs Roseanna, BT-1
BIS-3, SE UCH Knallåsens Lynyrd, BT-2
BIS-4, CIB NORD UCH SE JV-12 SE V-13 Art Cuinns Fun Fun Fun, BT-3


Hanar Valpklass 4-6 mån
Greirish Habitat, 2HP, BIS-3 valp
Greirish Holy Stone, 1HP, BIS-2 valp, Bästa huvud & uttryck


Tikar Valpklass 4-6 mån
Greirish Heavens Door, 1HP, BIS-valp


Hanar Juniorklass 9-15 mån
Nightwings USA Son Of Anarchy, 1HP, BIM-junior


Hanar Unghundsklass 15-24 mån
Ascendings Pontiac, 3
Femke´s Footsteps Elton, 2
Furlongs Winston, 1HP, BIM-unghund


Hanar 2-3 år
SE JV-14 Amarach Hogan To Art Cuinns, 3
Ascendings Olympus, deltog ej
Furlongs Raphael, 1HP, BH-3
Furlongs Rebellion, 2HP


Hanar 3-5 år
Ascendings Nightfighter, 3HP
Askhults Evan O´Toole, deltog ej
SE UCH Furlongs Di Vito, opl
SE UCH NO UCH Greirish Enjoy Lavec, 2HP, BH-4
Kerryarc Fort Teijon, 1HP, BH-2
Knallåsens Orton, 4


Hanar Veteran 7-10 år
SE UCH DK UCH Dahmraks Cormac, 1HP, BIM-veteran


Tikar Juniorklass 9-15 mån
OMG OPrincess Of First Avenue, 1HP, BIS-junior
Really Irish Goes Bananas, 2HP


Tikar Unghundsklass 15-24 mån
Furlongs Witch, 1HP, BIS-unghund, BT-4
Knallåsens Qerstin, 3HP
Wolfhenge Kenja, 2HP


Tikar 2-3 år
Greirish Fearless Heart, 3
Ravensbeech Ascending Cael, 2


Tikar 3-5 år
NORD V-15 SE UCH Art Cuinns Sun Flower, deltog ej
Ascendings Onora, opl
Ascendings Ouvertyr, opl
Casonidas Ailia, 4HP
Casonidas Jema, opl
Foresight Peggy Sue, opl
Gruagach Miracle Macy, 3HP
Magh Itha´s Lulchera, opl
Knallåsens Lordi, deltog ej
Knallåsens Lulu, deltog ej
Pennybright Caiza, opl


Tikar 5-7 år
SE NO DKUCH KBHV-12 Wolfhenge Corona, 1HP
Ascendings Marigold, 3HP
Knallåsens Kyloka, 2HP


Tikar Veteran 7-10 år
Ascendings Isibeal, 1HP, BIS-veteran
SE UCH Greirish Xelene, 2HP
Knallåsens Caccini, 3


Avelsklass
NORD V-15 SE UCH Dahmraks Magnum Opus, 1HP


Uppfödarklass
Kennel Furlongs, 1HP


Bästa Par
Foresight Peggy Sue
Gruagach Miracle Macy


Bästa Generation
SE UCH DK UCH Dahmraks Cormac
SE UCH Knallåsens Lynyrd
Knallåsens Qerstin


2016-05-14 SvVK Södra Off. Landskrona
Domare: Kalen Dumke (0+1) 4+7


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR, CERT, Scintillas Europa, BIS-3 unghund
BT-2, SE UCH Askhults Doreen O´Quinn
BT-3, R-CERT,Graystone Jendarule
BT-4, Karisma Of Kirld Ground Castle


BIM, CERT, Askhults Finnegan O´Doyle


Valpklass
BIR-valp, Brightness Dressed For Success


2016-05-07 SKK Skaraborg Nat. Lidköping
Domare: Ann-Christin Johansson 2+6


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR,CACIB, SE UCH Scoops Justine
BT-2, R-CACIB, Askhults Etain O´Casey
BT-3, CERT, Dragon Light´s Ecco From The Past
BT-4, Dragon Light´s Silver Tistel


BIM, CERT, Dragon Light´s Endeavour Of The Sea

R-CERT, Askhults Enya O´Halloran


2016-04-23 SKK Wästmanland Nat. Västerås
Domare: Jean-Francoi Vanaken 6+6


Övriga resultat


BIR, NO UCH SE UCH Greirish Enjoy Lavec, BIG-4
BH-2, CERT, Dragon Light´s Endeavour Of The Sea
BH-3, R-CERT, Furlongs Rebellion


BIM, DK LCCH DK UCH NO LCCH SE LCCH SE UCH Dragon Light´s Silver Tistel
BT-2, CERT, Pocahontasgårdens Ophelia


2016-04-10 SKK Västernorrland Nat. Sundsvall
Domare: Sofie Krigholm 2+1


BIR, SE UCH Greirish Eye Catcher, BIG-3


BIM, NO UCH SE UCH Greirish Enjoy Lavec
BH-2, SE UCH Greirish Firestone


2016-04-09 SvVK Norra Off. Sundsvall
Domare: Maija Sylgrén, Finland 2+1


BIR, SE UCH Greirish Eye Catcher


BIM, CERT, CHAMPIONAT, Greirish Firestone
BH-2, NO UCH SE UCH Greirish Enjoy Lavec


2016-04-02 SvIVK Floby Inoff. för alla raser
Domare: Jörgen Oinonen, Ing- Mari Johansson och Susanne Björkman
202 anmälda hundar


BIS

Best In Show
BIS, Petit Basset Griffon Vendéen: Väntans Qära Qerstin
----------Ägare: Lena Friberg, Borås
BIS-2, Whippet: Twyborn Kornelis
----------Ägare: Karin Ottosson, Stenstorp
BIS-3, Golden Retriever: Goldstep Royal Cream
----------Ägare: Len Öberg, Töreboda
BIS-4, Australian Shepherd: Red Cherry´s Jack Daniel´s
----------Ägare: Linda Ulriksen, Romelanda



BIS Valp 4-6 mån

Valp 4-6 mån
BIS, Australian Shepherd: Nebesniy Aljans Party Monster
----------Ägare: Susanne Ädel Trollhättan
BIS-2, Chinese Crested Dog: Crestilux Absolutely Alright
----------Ägare: Soile Lindberg, Lerum
BIS-3, Golden Retriever: Boisendale Radley
----------Ägare: Astrid Darling, Skara
BIS-4, Basset Hound: Bustassens Tulippa
----------Ägare: Anna Severin, Eskilstuna



BIS Valp 6-12 mån

Valp 6-12 mån
BIS, Västgötaspets: Wasbölingens Bella-Notte
----------Ägare: Gunilla Björkman, Töreboda
BIS-2, Tax - strävhårig - normal: Sjöstadens Exklusiva Exa
----------Ägare: Annlei och Mikael Bolin, Hjo
BIS-3, Saluki: Dahaqin Ehteram Ezzah
----------Ägare: Agneta Doverholt, Hällingsjö
BIS-4, Golden Retriever: Goldcliff Whole Lotta Love
----------Ägare: Lena Öberg, Töreboda



BIS Veteran

Veteran
BIS, Shetland Sheepdog: Bermarks Titania
----------Ägare: Ann-Christine Karlsson, Skövde
BIS-2, Golden Retriever: LPI Goldzack Tom Jones
----------Ägare: Lise-Lotte Fracke, Ödeshög
BIS-3, Tax - strävhårig - normal: SE U(V)CH Stubbkärrs Ossian
----------Ägare: Margareta Andersson, Tråvad
BIS-4, Petit Basset Griffon Vendéen: SE UCH J Väntans Ögonfröjd
----------Ägare: Inge Hansen-Pettersson, Götene


2016-03-20 SvVK Östra Off. Upplands Väsby
Domare: Gino Decruy, Belgien, 3+3


Övriga resultat


BIR, SE UCH Greirish Eye Catcher
BT-2, CERT, Magh Itha´s Inanna
BT-3, R-CERT, Furlongs Vicious


BIM, CERT, Xavier Surycan
BH-2, R-CERT, Xerses Surycan


2016-03-19 SKK Sydskånska Int. Malmö
Domare: Miklos Levente, (1+0) 6+7


Övriga resultat


BIR, CACIB, CERT, DK UCH Eikica Princess Phoebe
BT-2, R-CACIB, R-CERT, Scintillas Europa
BT-3, Karisma Of Kirld Ground Castle
BT-4, Dragon Light´s Ecco From The Past


BIM, CERT, Dragon Light´s Endeavour Of The Sea
BH-2, R-CERT, Askhults Finnegan O´Doyle


Valpklass
BIR-valp, Knallåsens Sixten


2016-03-19 SvVK Norra Off. Luleå
Domare: Henrik Skog, 4+2


Övriga resultat


BIR, CERT, Riverwolf Nuhanenä
BH-2, R-CERT, Riverwolf Live And Let Die
BH-3, Riverwolf Gold Wing


BIM, FI UCH SE UCH Riverwolf Elysée Rosé


2016-03-12 SKK Södermanland Int. Strängnäs
Domare: Jens Myrman, 6+4


Övriga resultat


BIR, CACIB, SE UCH Scoops Justine
BT-2, R-CACIB, CERT Scoops Joanna
BT-3, SE UCH Dahmrak´s Twilight


BIM, CACIB, CERT, Glor Na Gael Earwine


2016-01-10 SKK MyDog Int.
Domare: Liz-Beth Liljeqvist, 4+8


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, Cert, CACIB, Scintillas Einstein
BH-2, R-Cert, Dragon Light´s Endeavour Of The Sea
BH-3, Xavier Surycan


BIM, Cert, CACIB, DK JV-15 DKV-15 NO JV-15 NOV-15 Gaothaire Caer Dalben
BT-2, R-CACIB, SE UCH DK UCH Scintillas Yum-Yum
BT-3, R-Cert, Karisma Of Kirld Ground Castle
BT-4, Scintillas Europa


2016-01-09 SKK MyDog Int.
Domare: Benny Blidh von Schedvin, (1+0) 3+5


BIM & BIR


BIR CERT, CACIB, Scintillas Einstein
BH-2, R-CERT, Xavier Surycan
BH-3, Dragon Light´s Endeavor Of The Sea


BIM, Cert, CACIB, Magh Itha´s Venus
BT-2, R-Cert, R-CACIB, Karisma Of Kirld Ground Castle
BT-3, SE UCH DK UCH Scintillas Yum-Yum
BT-4, Dragon Light´s Ecco From The Past


Valpklass
BIR-valp, Askhults Finnegan O´Doyle