Information ang. resultat-redovisning!


12/12 Stockholm
30/10 Växjö
18/10 Vallentuna
19/9 Mullsjö
13/9 Böda
12/9 Eslöv
5/9 Böda
31/8 Visby
30/8 Visby
29/8 Visby
23/8 Backamo
22/8 Kristinehamn
15/8 Bjurholm
9/8 Ronneby
8/8 Askersund
2/8 Svenstavik
1/8 Svenstavik
26/7 Strömsholm
25/7 Strömsholm
25/7 Ransäter
18/7 Köping
11/7 Tvååker
10/7 Tvååker
28/6 Gällivare
28/6 Borås
21/6 Tånga Hed
20/6 Tånga Hed
14/6 Avesta
7/6 Norrköping
6/6 Vänersborg
30/5 Österbybruk
17/5 Hässleholm
16/5 Piteå
9/5 Munka Ljungby
2/5 Lidköping
26/4 Västerås
4/4 Kista
29/3 Malmö
21/3 Floby
21/3 Boden
14/3 Strängnäs
21/2 Upplands Väsby
4/1 Göteborg
3/1 Göteborg

2015-12-12 SKK Stockholm Int. Stockholms Hundmässa
Domare: Jennifer Dove, Storbritannien 13+24


BIM & BIR


BIR, CACIB, Nord V-15, SE UCH Dahmrak´s Magnum Opus, BIG-2
BH-2, CERT, Nord JV-15, Stern Vom Welzerberg
BH-3, R–CACIB, R-CERT, Rednock Dursley O´Marksbay


BIM, CACIB, Nord V-15, SE UCH Art Cuinns Sun Flower
BT-2, R-CACIB, CERT, DK U(D)CH DK WTCH EUW-15 NO UCH Mairead Magurie Ardfhuil O´Marksbay
BT-3, R-CERT, Ascending´s Onora
BT-4, Magh Itha´s Iweridd


Nord JV-15, Brightness Bellatrix
Nord VV-15, Knallåsen´s Caccini


2015-10-30 SKK Småland-Öland Int. Växjö
Domare: Magnus Hagstedt, 2+2


BIM & BIR


BIR, CACIB, SE UCH Askhults Etain O'Casey


BIM, CACIB, Nord UCH NO V-14 Pennybright Corleone
BH-2, R-CACIB, DK UCH SE UCH Graystone Justin


Valpklass
BIR valp, Askhults Feilim O'Shaughnessy


2015-10-18 SvVK Östra Off. Vallentuna
Domare: Henrik Härling 8+9


BIR, SE UCH Dahmrak's Magnum Opus
BH-2, DK UCH SE UCH Scoops Jasper
BH-3, Nord UCH NO V-14 Pennybright Corleone
BH-4, CERT, Ascending's Nightfighter


BIM, CERT, CHAMPIONAT, SE UCH FI UCH Scoops Jewel
BT-2, R-CERT, Ascending's Onora
BT-3, SE UCH Knallåsens Octavia
BT-4, SE UCH Scoops Justine


Valpklass
BIR valp, Furlongs Vicious
BIM valp, Femke's Footsteps Elton


2015-09-19 SvIVK Västra Inoff. Mullsjö
Domare: Ing-Marie Johansson


BIR & BIM


BIS, SE NO UCH NO V-14 Ascending´s Nemesis, BT-1, Bästa Rörelser, Bästa Typ
BIS-2, NORD UCH NO V-14 Pennybright Corleone, BH-1
BIS-3, SE UCH Askhults Etain O´Casey, BT-2
BIS-4, SE UCH Art Cuinns Sun Flower, BT-3


Hanar Valpklass 4-6 mån
Askhults Finnegan O´Doyle, 2HP
Nightwing´s USA Son Of Anarchy, 3HP
Pennybright Randolph, 1HP, BIS-3 valp
Scoops Keanu, 4HP


Tikar Valpklass 4-6 mån
Askhults Firinne O´Hanlon, 2HP, BIS-2 valp
Pennybright Raphaella, 1HP, BIS-valp
Scoops Kiara, 3HP, BIS-4 valp


Tikar Valpklass 6-9 mån
Furlongs Witch, 1HP, BIS-valp
OMG Oprincess of First Avenue, 2HP, BIS-2 valp
Wolfhouse Blues For Bessie, 3HP, BIS-3 valp


Hanar 2-3 år
Furlongs Raphael, 3HP
Furlongs Rebellion, 1HP, BH-2
Kerryarc Fort Tejon, deltog ej
Pre-Eminence´s Nobby Night, 2HP


Hanar 3-5 år
Art Cuinns Honky Tonk, deltog ej
Art Cuinns Little Deuce Coupe, deltog ej
SE UCH Furlongs Di Vito, 2HP, BH-3
SE DK UCH Scoops Jasper, 3HP, BH-4


Hanar Veteran 7-10 år
SV V-14 Comedias Metatron The Voice, deltog ej


Tikar Juniorklass 9-15 mån
Wolfhenge Kenja, 1HP, BIS-junior


Tikar Unghundsklass 15-24 mån
Dwarf´s Walley Orabella, 1HP, BIS-Unghund
Team Moalands Antoher Time, deltog ej
Team Moalands Dark Symphony, deltog ej


Tikar 2-3 år
Askhults Enya O´Halloran, 3HP
Casonidas Ailia, 5HP
Casonidas Jema, 4HP
Gruagach Miracle Macy, 2HP
Kerryarc Farallones, deltog ej


Tikar 3-5 år
NORD UCH SE V-13 SE JV-12 Art Cuinns Fun Fun Fun, deltog ej
Foresight Peggy Sue, 5HP
SE UCH Pennybright Catriona, 3HP, BT-4
Åkerö´s Wolf Hjördis, 4HP, Bästa Huvud & Uttryck


Tikar Veteran 7-10 år
SE UCH Art Cuinns Torricella, 1HP, BIS-veteran


Bästa Par
Scoops Keanu
Scoops Kiara


2015-09-13 SvVK Södra Off. Lund
Domare: Willem Buitenkamp 2+3


BIM & BIR


BIR, SE DK UCh SE DK NO L Ch Dragon Light's Silver Tistel, BIS-2 Brukshund
BT-2, SE UCH Warlock's Akela
BT-3, CERT, CHAMPIONAT, Askhult's Eileen O'Shea


BIM, NORD UCH NO V-14 Pennybright Corleone


Valpklass
BIR valp, Pennybright Raphaella, BIS-3 valp
BIM valp, Dragon Light's Endeavour Of The Ses


2015-09-13 SKK Sydskånska Nat. Eslöv
Domare: Gunilla Sandberg 4+4


BIM & BIR


BIR, Nord Ch NO V-14 Pennybright Corleone, BIG-4
BH-2, CERT, Brightness As Good As New
BH-3, Bartok's Giants Causeway


BIM, CERT, CHAMPIONAT Warlock's Akela
BT-2, R-CERT, Maghitha's Iulchera


2015-09-05 SKK Småland-Öland Nat. Böda
Domare: Marie Gadolin (0+1) 2+4


BIM & BIR


BIR, CERT, Scintillas Europa
BT-2, R-CERT, Karisma Of Kirld Ground Castle
BT-3, SE UCH DK UCH Scintillas Yum-Yum


BIM, SE UCH Pennybright Warwick


Valpklass
BIR, Furlongs Vicious


2015-08-31 SvVK Gotland Off. Visby
Domare: Gunnar Nyman (1+2) 2+9


BIR


BIR, CERT, Scintillas Europa, BIS-3 Junior
BT-2, DK LCCH NO LCCH SE LCCH Dragon Light´s Silver Tistel
BT-3, SE UCH DK UCH Scintillas Yum-Yum


2015-08-30 SKK Gotland Int. Visby
Domare: Ian Rasmussen (0+1) 3+8


BIM & BIR


BIR, CACIB, SE UCH DK UCH Scintillas Yum-Yum
BT-2, CERT, Scintillas Europa
BT-3, R-CERT, R-CACIB, Casonidas Jema
BT-4, Karisma Of Kirld Ground Castle


BIM, CERT, CACIB, Lean Do Chroi Brian Boru


2015-08-29 SKK Gotland Nat. Visby
Domare: Ales Novak (0+1) 4+9


BIR, CERT, Samuraiwood´s Zz Top Girl
BT-2, SE UCH DK UCH Scintillas Yum-Yum
BT-3, DK LCCH NO LCCH SE LCCH Dragon Light´s Silver Tistel
BT-4, Pennybright Maxine


2015-08-23 SKK Västra Nat. Backamo
Domare: Åke Cronander 4+7


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR, CERT, Magh Itha´s Iulechera
BT-2, SE DK UCH SE DK NO LCCH Dragon Light´s Silver Tistel
BT-3, R-CERT, Warlock´s Akela


BIM, CERT, Cazavina´s Gilmore
BH-2, R-CERT, Åkerö´s Wolf Orup


2015-08-22 SvIVK Mellersta Inoff. Kristinehamn
Domare: Diane Redfern, UK (1+2) (1+4) 10+21


BIS

BIS-2

BIS-3

BIS-4


BIS, SE UCH Art Cuinns Sun Flower, BT-1, Bästa Rörelser, Bästa Typ
BIS-2, SE UCH Dahmrak´s Magnum Opus, BH-1
BIS-3, SE UCH NO UCH NO V-14 Ascending´s Nemesis, BT-2
BIS-4, Pre-Eminence´s Nobby-Night, BH-2


Hanar Valpklass 4-6 mån
BIS, Pennybright Randolph, BH-Valp 1HP


Tikar Valpklass 4-6 mån
BIS-2, Pennybrigth Raphaella, BT-Valp 1HP
BIS-3, OMG OPrincess Of First Avenue, BT-Valp 2HP


Hanar Valpklass 6-9 mån
Femke´s Footsteps Elton, 1


Tikar Valpklass 6-9 mån
BIS, Wolfhouse Blues For Bessie, BT-valp 1HP
BIS-2, Furlongs Witch, BT-Valp 2HP
BIS-3, Furlongs Vicious, BT-Valp 3HP
Furlongs Victoria, 4


Hanar 2-3 år
Furlongs Raphael, 4
Furlongs Rebellion, 3HP
SE UCH Pennybright Warwick, opl.
Pre-Eminence´s Newton, BH-3, 2HP


Hanar 3-5 år
SE UCH Art Cuinns Male Ego, deltog ej
Ascending´s Nightfighter, 3HP
SE UCH Furlongs DI Vito, BH-4, 2HP
NORD UCH NO V-14 Pennybright Corleone, 4


Hanar 5-7 år
SE UCH NO UCH DK UCH Ravenbeech Varro, deltog ej


Hanar Veteran 7-10 år
Comedias Metatron The Voice, BIM-Veteran, Äldsta Hund 1HP


Tikar Juniorklass 9-15 mån
Ascending´s Petrel, deltog ej
Knallåsen´s Qerstin, 2HP
Wolfhenge Kenja, BIS-Junior, 1HP


Tikar Unghundsklass 15-24 mån
Ravenbeech Ascending Cael, BIS- Unghund, 1HP
Team Moalands Another Time, Bästa Huvud o Uttryck, 2


Tikar 2-3 år
Ascending´s Onora, BT-3, 1HP
Casonidas Ailia, HP opl.
Casonidas Jema, HP opl.
Furlongs Roseanna, HP opl.
Gruagach Miracle Macy, 2HP
Knallåsen´s Octavia, 3HP
SELCCH DKLCCH FINLCCH Team Moalands Angel Fall First, 4HP


Tikar 3-5 år
Ascending´s Nightshade, 3HP
Foresight Peggy Sue, opl.
Knallåsen´s Lynyrd, 4


Tikar 5-7 år
Ascending´s Marigold, 3
Askhults Duffy O´Shannon, 4
CIB SLCH SE UCH DK UCH Fastfoot Summer Savory, 2HP
Pennybrigt Sequel, BT-4, 1HP


Tikar Veteran 7-10 år
Knallåsen´s Caccini, BIS-Veteran, 1HP


Uppfödarklass
Kennel Furlongs, HP


Bästa Par
Pre-Eminence´s Newton
Pre-Eminence´s Nobby-Night


Bästa Generation
Knallåsen´s Caccini
Knallåsen´s Lynyrd
Knallåsen´s Qerstin


2015-08-15 SvVK Norra Off. Bjurholm
Domare: Markku Mähönen 2+5


Övriga resultat


BIR


BIR, CERT, SE DK UCH SE DK NO LCCH Dragon Light´s Silver Tistel, BIS-3, BIS Brukshund
BT-2, R-CERT, Magh Itha´s Iweridd


2015-08-09 SKK Blekinge Int. Ronneby
Domare: Tom Hehir 5+9


BIR, CACIB, SE UCH Dahmrak’s Magnum Opus
BH-2, CERT, R-CACIB, CHAMPIONAT, Team Moalands Dark Passion


BIM, CERT, CACIB, Askhults Eileen O’Shea
BT-2, R-CACIB, SE UCH Knallåsen’s Octavia
BT-3, R-CERT, DK NO SE LCCH Dragon Light’s Silver Tistel
BT-4, Team Moaland Another Time


2015-08-08 SKK Örebro Nat. Askersund
Domare: Markku Mähönen 5+6


BIR, CERT, SE JV-14 Maghitha’s Inanna
BT-2, R-CERT, Ascending’s Onora
BT-3, SE UCH Art Cuinns Sun Flower
BT-4, Gruagach Miracle Macy


BIM, Für Elises Debussy
BH-2, CERT, Xerses Surycan
BH-3, R-CERT, Ascending’s Nightfighter


2015-08-02 SKK Jämtland/Härjedalen Int. Svenstavik
Domare: Björg Foss 1+3


BIR, CACIB, Brokenwheel Nemesia
BT-2, CERT, Knallåsens Qajsa
BT-3, R-CACIB, NO UCH SE UCH Knallåsen’s Noble Queen


BIM, CACIB, SE UCH Sapwood's Extreme Adventure


2015-08-01 SvVK Norra Off. Svenstavik
Domare: Petter Foodstad 1+4


BIR, NO UCH SE UCH Knallåsen’s Noble Queen
BT-2, SE UCH Brokenwheel Nemesia


BIM, SE UCH Sapwood's Extreme Adventure


2015-07-26 SvVK Västra Off. Strömsholm
Domare: Barbara D Arndt, Kanada (1+0) (0+2) 10+14


BIM & BIR


BIR, NORD UCH SE V-13 SE JV-12 Art Cuinns Fun Fun Fun
BT-2, CERT, Pennybright Poetica, Bästa Junior
BT-3, SE UCH Greirish Eye Cather
BT-4, R-CERT, Furlongs Roxanne, Bästa Unghund BIS 2 Unghund


BIM, CERT, Furlongs Raphael
BH-2, SE UCH Pennybright Warwick
BH-3, NORD UCH NO V-14 Pennybright Corleone
BH-4, R-CERT, Casonidas Weylyn


Babyklass
BIR, Femke´s Footsteps Elton


Valpklass
BIR, Furlongs Vicious, BIS 1


2015-07-25 SvIVK Stora Special Off. Strömsholm
Domare: Elisabet Janzon


BIR & BIM


BIR, BIS, BH-1, NORD UCH, NO V-14 Pennybright Corleone, Bästa typ, Bästa rörelser
BH-2, BIS-4, SE UCH Graystone Justin, Bästa huvud & Uttryck
BH-3, CERT, CHAMPIONAT, Pennybright Warwick
BH-4, R-CERT, Kerryarc Fort Tejon


BIM, BIS-2, BT-1, SE UCH NO UCH NO V-14 Ascending´s Nemesis
BT-2, BIS-3, CERT, Furlongs Roxanne, BIS-unghund
BT-3, SE UCH Art Cuinns Torricella, BIS veteran, Äldsta hund
BT-4, R-CERT, Pennybright Witchcroft


Valpklass hanar 4-6 mån
Femkes Footsteps Elton, HP, BH-valp 1, BIS-valp
Art Cuinns Big Surprise, HP, BH-valp 2, BIS-valp 2


Valpklass tikar 4-6 mån
Gulleiv´s Mustan Shelby, deltager ej


Valpklass hanar 6-9 mån
Furlongs Winston, HP, BH-valp 1, BIM-valp, BIS-valp 4


Valpklass tikar 6-9 mån
Furlongs Vendela, deltager ej
Furlongs Vicious, HP, BT-valp 1, BIR-valp, BIS-valp
Furlongs Victoria, HP, BT-valp 4
Furlongs Witch, HP, BT-valp 3, BIS-valp 3
Wolfhouse Blues for Bessie, HP, BT-valp 2, BIS-valp 2


Hanar Juniorklass
Glor Na Gael Earwine, deltager ej


Hanar Unghundsklass
Furlongs Raphael, Ex 2
Furlongs Rebelliion, Ex 1, BIM unghund


Hanar Öppen klass
Ascending´s Olympus, Ex 3
Casonidas Weylyn, VG 4
Greirish Enjoy Lavec, deltager ej
Knallåsen´s LimpBizKit, deltager ej
Manowar Deum Detroit, VG
Pennybright Travis, deltager ej


Hanar Championklass
SE UCH Art Cuinns Male Ego, deltager ej
NUCH Cormacs Maximillian, Ex ck 4
NO UCH, DK UCH, NORD UCH, DKJW-13, DKW-13, NJW-13, SEW-15 Furlongs Crusader, deltager ej
SE UCH Furlongs Di Vito, Ex ck 3


Tikar Juniorklass
Brightness Bellatrix, VG 2
Gaothaire Caer Dallben, deltager ej
Pennybright Poetica, Ex ck, BIS-junior
Pennybright Prudence, deltager ej


Tikar Unghundsklass
Furlongs Roseanna, Ex ck, 2
Glor Na Gael Dubhaesa, deltager ej
Lean do chroi Belladonna, deltager ej


Tikar Öppen klass
Art Cuinns Wild Honey, deltager ej
Casonidas Ailia, Ex 4
Casonidas Jema, VG
Gruagach Miracle Macy, Ex
Minnesota av Grunningen, Ex
Pennybright Machusla, KEP
Pennybright Maxine, Ex ck 2
Scoops Jewel, Ex ck 3
Åkerö´s Wolf Hjördis, VG


Tikar Championklass
SE UCH FI UCH Art Cuinns Angel of Heart, Ex ck 4
SE UCH FI UCH SE V-13 JV-12 Art Cuinns Fun Fun Fun, Ex ck
SE UCH Greirish Eye Catcher, Ex ck 3
NO UCH DK UCH DKW-14 Gulleiv´s Mustang Sally, deltager ej
SE UCH SE V-14 Pennybright Catriona, Ex ck 2


Tikar Veteranklass
Comedias Raquelle The Air´s Lady, deltager ej


Uppfödarklass
Kennel Pennybright, 1, HP, BIS


Bästa Par
Pennybright Maxine
Furlongs Roxanne


2015-07-25 SKK Värmland Int. Ransäter
Domare: Birgitta Svarstad 5 + 7


Övriga resultat

BIR, CERT, CACIB, CHAMPIONAT, Für Elises Debussy


BIM, CACIB, CHAMPIONAT, NO UCH Knallåsen’s Noble Queen
BT-2, CERT, R-CACIB, SE JV-14 Maghitha’s Inanna
BT-3, R-CERT, DK NO SE LCCH SE UCH Dragon Light’s Silver Tistel
BT-4, Foresight Peggy Sue


2015-07-18 SKK Wästmanland Int. Köping
Domare: Stewart-Ritchie D. Irland 6 + 6


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, CACIB, NORD UCH SE V-13 SE JV-12 Art Cuinns Fun Fun Fun
BT-2, R-CACIB, SE UCH Greirish Eye Catcher
BT-3, CERT, Gruagach Miracle Macy
BT-4, R-CERT, Ascending's Onora


BIM, CACIB, CERT, Fur Elise´s Debussy
BH-2, R-CACIB, R-CERT, Ascending´s Nightfighter
BH-3, Xerses Surycan
BH-4, SE UCH Sapwoods Extreme Adventurer


2015-07-11 SKK Halland Nat. Tvååker
Domare: Åge Gjetnes 1 + 5


Övriga resultat


BIR


BIR, CERT, CHAMPIONAT, Dahmrak’s Twilight


2015-07-10 SKK Halland Int. Tvååker
Domare: Eva Borg Liljekvist 3 + 8


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, CACIB, SE UCH Dahmrak’s Magnum Opus


BIM, CACIB, CERT, CHAMPIONAT, Knallåsen’s Octavia
BT-2, R-CACIB, SE UCH Art Cuinns Sun Flower
BT-3, SE UCH Knallåsen’s Lynyrd
BT-4, R-CERT, Knallåsen’s Noble Queen


2015-06-28 SKK Norra Norrbotten Int. Gällivare
Domare: Tina Taulos (1+1) 2 + 4


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, CACIB, CERT, Karisma Of Kirld Ground Castle
BT-2, R-CACIB, R-CERT, Herrta-Ässän Gladys
BT-3, SE UCH DK UCH Scintillas Yum-Yum
BT-4, FI UCH LV CH Riverwolf Chiquitita


BIM, CACIB, C.I.B NORD UCH FI UCH Scintillas Yatzy


Valpklass
BIR, Scintillas Europa
BIM, Scintillas Einstein


2015-06-28 SKK Södra Älvsborg Nat. Borås
Domare: Sanda Terzic 2+6


Övriga resultat

BIR, SE UCH Art Cuinns Sun Flower
BT-2, CERT, Knallåsen’s Octavia
BT-3, SE UCH Askhults Etain O’Casey
BT-4, R-CERT, Askhults Eileen O´Shea


2015-06-21 SvIVK Västra Inoff. Tånga Hed
Domare: Edita Béresová (0+1) (0+1) 6+24


BIS


BIS, SE UCH Art Cuinns Torricella, BT-1, BIS Veteran
BIS-2, SE UCH FI UCH SE JV-12 SE V-13 Art Cuinns Fun Fun Fun, BT-2, Bästa Typ
BIS-3, Ascending´s Nightfighter, BH-1
BIS-4, Ravensbeech Ascending Cael, BT-3, BIS Unghund


Tikar Valpklass 4-6 mån
Furlongs Witch, 1


Tikar Valpklass 6-9 mån
BIS-Valp, Wolfhouse Blues For Bessie, 1 HP


Hanar Unghundsklass 15-24 mån
SE JV-14 Amarach Hogan To Art Cuinns, 1 HP, BH-3, BIM-Unghund
Furlongs Raphael, 2 HP, BH-4


Hanar 3-5 år
Art Cuinns Little Deuce Coupe, 1 HP, BH-2
Art Cuinns Male Ego, 3
Cazavina´s Gilmore, 4


Tikar Juniorklass 9-15 mån
Dwarf´s Valley Orabella, 1
Wolfhenge Keena, 3
Wolfhenge Kenja, 2


Tikar Unghundsklass 15-24 mån
Coill Mor Bridget, 4
Furlongs Roseanna, 2 HP
Ravenponds Anastasia, 3 HP


Tikar 2-3 år
Ascending´s Onora, 1 HP BT-4
Askhults Eileen O´Shea, opl.
SE UCH Askhults Etain O´Casey, 3 HP
Casonidas Ailia, 2 HP
Casonidas Jema, opl.
Dahmrak´s Twilight, 4 HP
Gruagach Miracle Macy, opl., Bästa Huvud & Uttryck


Tikar 3-5 år
SE UCH Art Cuinns Sun Flower, 4 HP
Ascending´s Marigold, opl.
SE UCH NO V-14 Ascending´s Nemesis, 3 HP
Ascending´s Nightshade, opl.
Foresight Peggy Sue, opl.
Magh Itha´s Lulchere, 2Hp, Bästa Rörelser


Tikar Veteran 7-10 år
SE UCH Cazavinas Vindi, 3 HP
Comedias Raquelle The Air´s Lady, 2 HP, Äldsta Veteran


Avelsklass
SE UCH FI UCH Art Cuinns Angel Of Heart, 1 HP


Uppfödarklass
Kennel Art Cuinns, 1 HP
Kennel Ascending´s, 2 HP


Bästa Par
Art Cuinns Little Deuce Coupe
SE UCH FI UCH SE JV-12 SE V-13 Art Cuinns Fun Fun Fun


2015-06-20 SvVK Västra Off. Tånga Hed
Domare: Henrik Härling (0+1) 7+16


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR, SE UCH Dahmrak´s Magnum Opus, BIS-2
BH-2, CERT, Ascending´s Nightfighter
BH-3, R-CERT, Askhults Evan O´Toole
BH-4, Art Cuinns Little Deuce Coupe


BIM, SE UCH FI UCH SE V-13 SE JV-12 Art Cuinns Fun Fun Fun
BT-2, CERT, Ascending´s Onora
BT-3, SE UCH Askhults Eitan O´Casey
BT-4, SE UCH Knallåsen´s Lynyrd


Valpklass
BIR, Knallåsen´s Qerstin, BIS-2


Avelsklass
DK UCH SE UCH Dahmrak´s Cormac, 1 hp


2015-06-14 SKK Dalarna Nat. Avesta
Domare: Pirjo Aaltonen 5+1


Övriga resultat

BIR, CERT, CHAMPIONAT, Sapwood's Extreme Adventure


BIM, CERT, Glor na Gael Dubheasa


2015-06-07 SKK Östergötland Nat. Norrköping
Domare: Bertil Lundgren, (1+1) 2+3


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, CERT, Karisma Of Kirld Ground Castle, BIG-4
BT-2, SE UCH DK UCH Scintillas Yum-Yum


BIM, CERT, CHAMPIONAT, Greatire's Avalanche


Valpklass
BIR, Scintillas Europa
BIM, Greatire´s Bautista


2015-06-06 SKK Norra Älvsborg Nat. Vänersborg
Domare: Barbara Ruth Smith, (1+1) 5+11


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR, CERT, Karisma Of Kirld Ground Castle, BIG-4
BT-2, R-CERT, Brightness Bellatrix
BT-3, SE UCH Askhults Etain O´Casey
BT-4, Dahmrak's Twilight


BIM, CERT, Xerses Surycan
BH-2 Brightness As God As New
BH-3 Åkerö's Wolf Orup
BH-4 Cazavina´s Gilmore


Valpklass
BIR, Scintillas Europa, BIS Valp


2015-05-30 SKK Uppsala Int. Österbybruk
Domare: Harto Stockmari, Finland, 7+10


BIR & BIM


BIR, CERT, CACIB, Furlongs Roxanne
BT-2, R-CACIB, FI UCH SE UCH SE V-13 SE JV-12 Art Cuinns Fun Fun Fun
BT-3, R-CERT, Karisma Of Kirld Ground Castle
BT-4, Magh Itha´s Iulchera


BIM, CERT, CACIB, Pennybright Warwick
BH-2, R-CACIB, SE UCH Art Cuinns Male Ego


2015-05-17 SKK Nordskånska Int. Hässleholm
Domare: Ann Ingram, 6+6


Övriga resultat

BIR, CERT, CACIB, CHAMPIONAT, Askhults Etain O´Casey
BT-2, R-CACIB, SE UCH Scintillas Snow White
BT-3, R-CERT, Karisma of Kirld Ground Castle
BT-4, SE UCH DK UCH Scintillas Yum-Yum


BIM, CEERT, CACIB, CHAMPIONAT Graystone Justin
BH-2, R-CERT, R-CACIB, Knallåsens Limp Bizkit
BH-3, SE UCH Art Cuinns Canaletto, BIR Veteran


2015-05-16 SKK Södra Norrbotten Nat. Piteå
Domare: Tarmo Viirtelä 0+3


Övriga resultat

BIR, CERT, CHAMPIONAT, Riverwolf Caprice


2015-05-09 SvVK Södra Off. Munka Ljungby
Domare: Rudi Brandt, Danmark 1+1


BIR & BIM


BIR, CERT, Indiana av Grunningen


BIM, CERT, Graystone Justin


2015-05-02 SKK Skaraborg Nat. Lidköping
Domare: Patricia Alsina (2+2) 4+11


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR, CACIB, SE UCH DK UCH Scintillas Yum-Yum, BIG-2
BT-2, R-CACIB, SE UCH DK UCH NO UCH Wolfhenge Corona
BT-3, CERT, Askhults Etain O'Casey
BT-4, R-CERT, SE JV-14 Nagh Itha's Inanna


BIM, CACIB, CERT, CHAMPIONAT, Wolfhenge Crawford
BH-2, R-CACIB, SE UCH Furlongs Di Vito
BH-3, R-CERT, Art Cuinns Little Deuce Coupe


Valpklass
BIR, Greatire's Bautista
BIM, Scintillas Europa


2015-04-26 SKK Wästmanland Nat. Västerås
Domare: Nicklas Eriksson 2+2


Övriga resultat

BIR, CERT, SE JV-13 Greirish Enough Is Enough


2015-04-04 SKK Stockholm Int. Kista
Domare: Hanne Laine Jensen, Danmark 7+12


Övriga resultat

BIR, CACIB, NO UCH SE UCH DK UCH SE V-15 Furlongs Crusader, BIG-3
BH-2, R-CACIB, SE UCH DK UCH Scoops Jasper
BH-3, SE UCH Furlongs Divito
BH-4, CERT, Greirish Enjoy Lavec


BIM, CERT, CACIB, C.I.B DK UCH FI UCH SE UCH SE V-15 Filomeides Kleopatra
BT-2, SE UCH Greirish Eye Catcher
BT-3, R-CERT, Dahmrak's Twilight
BT-4, SE UCH DK UCH Chill Giant's As Good As She Gets


2015-03-29 SKK Sydskånska Int. Malmö
Domare: Alenka Pokorn, Slovenien 4+8


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, CERT, CACIB, DK UCH SE UCH Brimwulf's Anadune Rammas
BH-2, R-CERT, R-CACIB, DK UCH SE UCH Tullstown Best of Rory
BH-3, Greatire's Avananche
BH-4, Team Moalands Dark Passion


BIM, CERT, CACIB, Karisma of Kirld Ground Castle
BT-2, R-CACIB, SE UCH Scintillas Snow White
BT-3, DK UCH Wolfhouse Yolande
BT-4, Manowars Hilda in Dawn


2015-03-21 SvIVK Floby Inoff. för alla raser
Domare: Annica Gustavsson, Lena Niklasson och Ellinor Jonsson
202 anmälda hundar


BIS


Mingelbilder

Best In Show
BIS, Engelsk Springer Spaniel: Rowntree Fame N´Fortune
----------Uppf. Ulla Larsson Furuvik. Ägare: Eva-Lena Klein Tidan
BIS-2, Tax Dvärg Strävhårig: Segerblick Noha
----------Uppf. Britt-Mari Larsson Götene Ägare: Eveline Olsson Falköping
BIS-3, Collie Korthår: C.I.B KORAD LP1 NORDUCH NOV-12 Mironik´s Viktor
----------Uppf. Monica Johansson Alunda Ägare: Carina Persson Skövde
BIS-4, Irländsk Varghund: Knallåsen´s Octavia
----------Uppf. o Ägare: Helén Wieslander Gislaved



BIS Valp 4-6 mån

Valp 4-6 mån
BIS, Grand Danois: Diplomatic´s Paris Hilton
----------Uppf. Björn Einarsve o Johnny Nilsson Vara Ägare: Annica Segerqvist Götene
BIS-2, Irländsk Varghund: Knallåsen´s Qerstin
----------Uppf. o Ägare: Helén Wieslander Gislaved
BIS-3, Bearded Collie: Happy Landing Joshua
----------Uppf. Anette Economidis Vallda Ägare: Britt-Inger Thorsson Jönköping
BIS-4, Västgötaspets: Westorps Tomb Raider
----------Uppf. o Ägare: Annika Lundblad Hjo



BIS Valp 6-12 mån

Valp 6-12 mån
BIS, Cocker Spaniel: Enchanting Cocker´s Spicey Valmo
----------Uppf. o Ägare: Victoria Löf Tidaholm
BIS-2, Mops: Beautiful Clement Bijou
----------Uppf. Péter Kelemen Ungern Ägare: Kristina Norsten länghem
BIS-3, Beagle: Mchaire Got Talent
----------Uppf. Karin Festin Sturefors Ägare: Anders Sundbäck Romelanda
BIS-4, Galgo Espanole: Randeros Melquiades
----------Uppf. Ramos Burches Gemman Valencia Ägare: Ursula Evje Töreboda



BIS Veteran

Veteran
BIS, Golden Retriver: NO VCH SE VCH Festival´s Tiger Trick
----------Uppf. Tina Angrell Gällstad Ägare: Ellen-Elisabeth Lund Vänersnäs
BIS-2, Border Collie: RLD N RLD F Kälvenens Glen Spey
----------Uppf. Ulf Eng Falköping Ägare:Erika Tiverman Skövde
BIS-3, Belgisk Vallhund Malinois: Dihekas Foxie
----------Uppf. Gunnar Furevik Skene Ägare: Ulla Hagman Henån
BIS-4, Shetland Sheepdog: Bermarks Titania
----------Uppf. Ulla Bergh-Persson Mariestad Ägare: Ann-Christine Karlsson Skövde


2015-03-21 SvVK Norra Off. Boden
Domare: Unto Timonen 2+4


Övriga resultat

BIR, SE UCH Piercetown Canterbury Bell
BH-2, SE UCH Riwerwolf Neptunus


BIM, CERT, FI UCH SE UCH Riwerwolf Elysée Rosé
BT-2, R-CERT, Riwerwolf Teresa Lisbon


2015-03-14 SKK Södermanland Int. Strängnäs
Domare: Göran Bodegård 3+4


Övriga resultat

BIR, CACIB, CERT, Dahmrak's Twilight
BT-2, R-CACIB, SE UCH Greirish Eye Catcher
BT-3, SE UCH Scintillas Snow White


BIM, CACIB, CERT, Pennybright Warwick
BH-2, R-CERT, Ascending's Olympus


2015-02-21 SvVK Östra Off. Upplands Väsby
Domare: Kirsti Louhi, Finland 3+2


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, CERT, CHAMPIONAT, Greirish Eye Catcher
BT-2, SE UCH Scintillas Snow White


BIM, SE UCH Furlongs Di Vito


2015-01-05 SKK MyDog Int.
Domare: Karl-Erik Johansson 4+8


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR, CACIB, WW-14 Always My Bryan Roan Inish, BIG-1, BIS-3
BH-2, R-CACIB, CERT, Pre-Eminence´s Nobby Night
BH-3, C.I.B FI UCH NORD UCH SE UCH Scintillas Yatzy


BIM, CACIB, CERT, NL CH Skibberdeen´s Bryanne
BT-2, R-CACIB, FI UCH SE UCH SE JV-12 SE V-13 Art Cuinns Fun Fun Fun
BT-3, R-CERT, NORD V-12 Pre-Eminence´s Incredible Lady
BT-4, Vivan von Der Saalmuhle


2015-01-03 SKK MyDog Int.
Domare: Anette Edlander 1+5


Övriga resultat


BIM & BIR ------------------------------------------------------------------------------------- Foto: Catherine Andersson 2015


BIR, CACIB, CERT, CHAMPIONAT, WW-14 Always My Bryan Roan Inish


BIM, CACIB, CERT, Askhults Eileen O'Shea
BT-2, R-CACIB, SE UCH Glor Na Gael Yaffa
BT-3, R-CERT, Glor Na Gael Dubheasa