Information ang. resultat-redovisning!


14/12 Stockholm
2/11 Växjö
20/9 Mullsjö
14/9 Eslöv
13/9 Gimo
13/9 Lund
6/9 Högbo
31/8 Visby
30/8 Visby
24/8 Överkalix
23/8 Sifferbo
23/8 Ljungskile
17/8 Norrköping
16/8 Eskilstuna
16/8 Umeå
3/8 Jönköping
2/8 Jönköping
1/8 Jönköping
27/7 Tammsvik
26/7 Tammsvik
20/7 Köping
12/7 Alfta
6/7 Ronneby
21/6 Tånga Hed
15/6 Avesta
14/6 Vännäs
8/6 Vänersborg
1/6 Norrköping
1/6 Ljunbyhed
31/5 Ljunbyhed
30/5 Ljunbyhed
25/5 Österbybruk
18/5 Hässleholm
17/5 Piteå
11/5 Lidköping
26/4 Västerås
19/4 Stockholm
13/4 Söråker
12/4 Sundsvall
29/3 Boden
29/3 Floby
22/3 Malmö
15/3 Upplands Väsby
7/3 Strängnäs
6/1 Göteborg
5/1 Göteborg

2014-12-14 SKK Stockholm Int. Stockholm Hundmässa
Domare: Hans-Jurgen Rösner, Tyskland 13+19


BIM & BIR


BIR, CACIB, SE V-14, DK UCH NO UCH NORD V-11 SE UCH Cormacs Maddox
BH-2, R-CACIB, SE UCH DK UCH DK V-14 Andarnas Bertil
BH-3, CERT, Riverwolf Dom Perignong
BH-4, R-CERT, Greirish Enjoy Lavec


BIM, CACIB, SE V-14 SE UCH Pennybright Catriona
BT-2, R-CACIB, Cert Greirish Eye Catcher
BT-3, SE UCH FI UCH SE JV-12 SE V-13 Art Cuinns Fun Fun Fun
BT-4, R-CERT, NO UCH Cormacs Leona


Övriga Svenska Vinnare
Junior, SE JV-14, Amarch Hogan To Art Cuinns
Junior, SE JV-14 Maghita's Inanna
BIR Veteran, SE VV-14, Magh Itha´s Eugenia
BIM Veteran, SE VV-14, Comedias Metatron The Voice


2014-11-02 SKK Småland-Öland Int. Växjö
Domare: Saija Juutilainen, Finland (2+0) 5+7


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, CACIB, SE UCH Pennybright Seachanta, BIG-2
BT-2, R-CACIB, SE JV-12 SE V-13 SE UCH Art Cuinns Fun Fun Fun
BT-3, SE UCH Pennybright Catriona
BT-4, CERT, Askhults Etain O`Casey

R-CERT, DK LCCH NO LCCH SE LCCH Dragon Light´s Silver Tistel


BIM, CACIB, SE UCH Andarnas Chaac
BH-2, R-CACIB, FI UCH SE UCH Pennybright Corleone


Valpklass
BIR, Absolut For Dragon Lights Ziotewrot


2014-09-20 SvIVK Västra/Södra Inoff. Mjullsjö
Domare: Jackie Morris


BIM & BIR


The Show


Mingelbilder


BIS, SE UCH Ascending's Nemesis, BT-1
BIS-2, SE UCH FI UCH Pennybright Corleone, BH-1, Bästa Typ
BIS-3, SE UCH Pennybright Catriona, BT-2
BIS-4, SE UCH Dahmrak´s Magnum Opus, BH-2
BIS-5, Gruagach Miracle Mac, BT-3, BIS Unghund


Valpklass Hanar 4-6 mån
BIS-3 Valp, Nothing But Love Von Erzminen, 1Hp


Valpklass Tikar 4-6 mån
BIS-Valp, Pennybright Poetica, 1Hp
BIS-2 Valp, Pennybright Pyrrhaktia, 2Hp


Valpklass Hanar 6-9 mån
BIS-Valp, Lyckovargens Havregryn, 1Hp


Hanar Juniorklass 9-15 mån
Furlongs Raphael, 1Hp, BH-5, BIM-Junior


Hanar Unghundsklass 15-24 mån
Askhults Evan O´Toole, 1Hp, BIM-Unghund
Brightness As Good New, 3
Casonidas Weylyn, 4
Graystone Justin, 2Hp
Gruagach Miracle Mauritz, 5


Hanar 2-3 år
Andarnas Zapata, 3
Art Cuinns Honkey Tonk, 2
SE UCH Art Cuinns Male Ego, 1Hp, BH-4


Hanar 3-5 år
SE UCH Furlongs Di Vito, 3Hp
Scintillas Yahoo, Deltog ej


Hanar 5-7 år
SE UCH DK UCH Dahmrak´s Cormac, 1Hp, BH-3


Tikar Juniorklass 9-15 mån
Furlongs Roxanne, 1Hp, BT-5, BIS-Junior, Bästa Rörelser
Furlongs Roseanna, 2Hp
Kråksångens La Forza Del Destino, 4
Pennybright Maxine, 3Hp
Ravenponds Anastasia, 5


Tikar Unghundsklass 15-24 mån
Askhults Eileen O´Shea, opl.
Askhults Eitan O´Casy, 5
Brightness Mamma Mia, opl.
Casonidas Ailia, 4
Casonidas Jema, 3Hp
Knallåsen´s Octavia, 2Hp


Tikar 2-3 år
SE UCH Art Cuinns Sun Flower, 2Hp, Bästa Huvud & Uttryck
SE UCH Art Cuinns Trombone Dixie, 4
Forsight Peggy Sue, 3Hp
Knallåsen´s Noble Star, 5


Tikar 3-5 år
SE UCH Askhults Doreen O´Quinn, 2Hp
SE UCH Pennybright Saliere, 3Hp
Åkerö´s Wolf Hjördis, Deltog ej


Tikar 5-7 år
SE UCH Casonidas Celesta, 1Hp
Furlongs Bacall, 2


Tikar 7-10 år
Comedias Raquell The Airs Lady, 1Hp, BT-4, BIS-Veteran
Gartlove Glendarule, 3, Äldsta Veteran
Knallåsen´s Caccini, 2


Avelsklass
SE UCH Dahmrak´s Magnum Opus, 1Hp


Uppfödarklass
Kennel Pennybright, 1Hp
Kennel Furlongs, 2Hp
Kennel Casonidas, 3Hp
Kennel Askhult, 4Hp


Bästa Par
SE UCH FI UCH Pennybright Corleone
SE UCH Pennybright Catriona


2014-09-14 SKK Sydskånska Int. Eslöv
Domare: Lotte Jörgensen 5+5


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR, CACIB, Hogan, BIG-4
BH-2, CERT, R-CACIB, CHAMPIONAT, Andarnas Chaac
BH-3, R-CERT, Åkerö's Läckra Lasse
BH-4, Andarnas Bertil


BIM, CACIB, Eikica Pennie From Heaven
BT-2, CERT, R-CACIB, Warlock´s Akela
BT-3, R-CERT, Vivian Von Der Saalmuhle
BT-4, Magh Itha´s Iulchera


2014-09-13 SKK Uppsala Int. Gimo
Domare: Kari Granaas Hansen 4+4


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, CACIB, SE UCH Furlongs Di Vito
BH-2, R-CACIB, SE UCH Art Cuinns Male Ego
BH-3, CERT, Sapwood’s Extreme Adventurer
BH-4, R-CERT, Art Cuinns Little Deuce Coupe


BIM, CACIB, SE UCH Art Cuinns Trombone Dixie
BT-2, R-CACIB, CERT, Casonidas Jema
BT-3, R-CERT, Casonidas Ailia


2014-09-13 SvVK Södra Off. Lund
Domare: Elisabeth Wranéus, Norge (3+2) 6+7


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR, SE UCH Pennybright Catriona
BT-2, CERT, Knallåsen´s Octavia, BIR Unghund
BT-3, R-CERT, Eikica Pennie From Heaven
BT-4, Knallåsen´s Noble Star


BIM, SE UCH Dahmrak's Magnum Opus
BH-2, CERT, CHAMPIONAT, DK CH KBHV-12 Hogan
BH-3, SE UCH FI UCH Pennybright Corleone
BH-4, Graystone Justin, BIM Unghund


Valpklass
BIR, Lyckovargens Vetegryn, BIS Valp
BIM, Pennybright Poetica


2014-09-06 SKK Gästrikland Int. Högbo
Domare: Tanja Ahlman-Stockmari 2+2


Övriga resultat

BIR, CACIB, CERT, Sapwood´s Extreme Adventurer


2014-08-31 SKK Gotland Int. Visby "Gotland Dog Show"
Domare: : Jan Coopens 1+6


Övriga resultat

BIR, CERT, Furlongs Roxanne, BIG-4
BT-2, CACIB, SE UCH Scintillas Sword Lily
BT-3, R-CACIB, SE UCH Art Cuinns Sun Flower
BT-4, SE UCH Scintillas Yum-Yum

R-CERT, Dragon Light´s Silver Tistel


2014-08-30 SKK Gotland Nat. Visby "Gotland Dog Show"
Domare: Grevelt Van Der Lee 2+5


Övriga resultat

BIR, SE UCH Art Cuinns Sun Flower
BT-2, CERT, Furlongs Roxanne
BT-3, SE UCH Scintillas Yum-Yum


2014-08-24 SKK Norra Norrbotten Nat. Överkalix
Domare: Tatjana Urek 2+1


BIR, CERT, Greirish Zoot Suit, BIG-4
BH-2, R-CERT, Riverwolf Red John


BIM, CERT, Riverwolf Caprice


2014-08-23 SvIVK Nedre Norra Inoff. Sifferbo
Domare: Helen Wieslander


BIR & BIM


BIS, Furlong's Bacall, BT-1, Bästa Typ
BIS-2, Greirish Enjoy Lavec, BH-1, BIS Unghund
BIS-3, Furlong's Raphael, BH-2, BIS Junior
BIS-4, Gruagach Miracle Macy, BT-2, BIM Unghund, Bästa Huvud o Uttryck
BIS-5, Comedias Raquelle The Airs Lady, BT-3, BIS Veteran


Valpklass Tikar 4-6 mån
BIS-Valp, Greirish Fearless Heart, 1HP, Bästa Rörelse


Valpklass Hanar 6-9 mån
BIS-2-Valp, Pocahontasgårdens Ohio, 1Hp
Rednoch Dursley O´Marksbay, Deltog ej


Valpklass Tikar 6-9 mån
BIS-valp, Pocahontasgårdens Pandora, 1 Hp
Pocahontasgårdens Ophelia, 2
Leon do chrol Belladonna, deltog ej


Hanar Juniorklass 9-15 mån
Furlong's Rebellion, 2HP


Hanar Unghundsklass 15-24 mån
Ascending's Olympus, 2HP
Pennybright Travis, Deltog ej


Hanar 2-3 år
Ascending's Nightfighter, 1HP, BH-4
Furlong's Corsair, 2HP


Hanar 3-5 år
SE v-12 SE UCH FI UCH Art Cuinns Night´s Fire, Deltog ej
SE UCH Furlong's Di Vito, 1HP, BH-5
Scintillas Yahoo, 2


Hanar 5-7 år
SE UCH FI UCH Cormacs Marley, 1HP, BH-3
Lurbackens Hani, 2HP


Tikar Juniorklass 9-15 mån
Quinhunt's Yabea, 1HP, BT-5, BIM-Junior
Ravensbeech Ascending Cael, 2HP


Tikar Unghundsklass 15-24 mån
Ascending's Onora, 3HP
Ascending's Ouvertyr, 5HP
Casonidas Ailia, 2HP
Casonidas Jema, 4HP
NJV-13 Maired Ardfhull O-Marksbay, Deltog ej


Tikar 2-3 år
Ascending's Nightshade, 2HP
Forsight Peggy Sue, 1HP


Tikar 3-5 år
NO SE DK UCH NJV-12 KBHV-13 August Amber O´Marksbay, Deltog ej
SE UCH Glor Na Gael Yaffa, 1HP BT-4
Greirish Brilliant Heart, 4HP
Minnesota Av Grunningen, 3HP
Pennybright Caiza, 2HP
Pocahontasgårdens Maya, 6
Pocahontagårdens Mortisha, 5


Tikar 5-7 år
SE UCH Casonidas Celesta, 2HP
Foresight Opus, 3HP


Tikar 7-10 år
SE UCH Ascending's Ina, 3HP
Ascending's Isibeal, 2HP


Tikar över 10 år
Ascending's Heather, 1HP, Äldsta Veteran


Avelsklass
SE UCH Ascending's Ina, 1HP


Uppfödarklass
Kennel Ascending's, 1HP
Kennel Furlong's, 2HP


Bästa Par
Casonidas Ailia
SE UCH Casonidas Celesta


2014-08-23 SKK Västra Nat. Ljungskile
Domare: Leif Ragnar Hjort 1+5


Övriga resultat

BIR, CERT, Wolf-Cottage Tess
BT-2, R-CERT, Gruagach Miracle Mindy


BIM, CERT, Cazavina´s Gilmore


2014-08-17 SKK Östergötland Int. Norrköping
Domare: Åke Cronander 3+7


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, CACIB, SE V-13 SE JV-12 SE UCH Art Cuinns Fun Fun Fun
BT-2, CERT, Magh Itha´s Iulchera


BIM, CACIB, SE UCH Scoops Jasper


2014-08-16 SKK Södermanland Nat. Eskilstuna
Domare: Kenneth Edh 3+3


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, SE UCH Art Cuinns Trombone Dixie
BT-2, SE UCH Ascending’s Nemesis


BIM, Cert Kerryarc Fort Tejon
BH-2, SE UCH Art Cuinns Male Ego


2014-08-16 SvVK Norra Off. Umeå
Domare: Björn Fritz 0+2


BIR, CERT, Hoarystock´s Gorgeous Grace
BT-2, R-CERT, Hoarystock´s Hilarious Haily


2014-08-03 SKK Småland-Öland Int. Jönköping
Domare: Cindy Pettersson (0+1) 6+9


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR, CERT, CACIB, CHAMPIONAT, Art Cuinns Sun Flower
BT-2, R-CACIB, Magh Itha's Highness
BT-3, SE UCH Scintillas Yum-Yum
BT-4, SE UCH Art Cuinns Trombone Dixie


BIM, CERT, CACIB, CHAMPIONAT, Art Cuinns Male Ego
BH-2, R-CACIB, SE UCH, SE JV-13 Magh Ithas's Illan
BH-3 DK UCH NO UCH NORD UCH SE UCH Scintillas Yatzy


Valpklass
BIR-Valp, Karisma Of Kirld Ground Castle


2014-08-02 SKK Småland-Öland Int. Jönköping
Domare: Torbjörn Skaar (0+1) 5+8


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, CACIB, SE JV-12 SE V-13 SE UCH Art Cuinns Fun Fun Fun
BT-2, R-CACIB SE UCH Scintillas Yum-Yum
BT-3, CERT Art Cuinns Sun Flower
BT-4, SE UCH Magh Itha´s Highness


BIM, CACIB, DK UCH NO UCH NORD UCH SE UCH Scintillas Yatzy
BH-2, R-CACIB, MAGH ITHA'S ILLAN


Valpklass
BIR-Valp, Karisma Of Kirld Ground Castle


2014-08-01 SKK Småland-Öland Int. Jönköping
Domare: John Philip, Indien (0+1) 6+10


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR, CACIB, SE JV-12 SE V-13 SE UCH Art Cuinns Fun Fun Fun
BT-2, CERT, R-CACIB, CHAMPIONAT, Art Cuinns Trombone Dixie
BT-3, R-CERT, Askhults Etain O'Casy
BT-4, Art Cuinns Sun Flower


BIM, CERT, CACIB, Art Cuinns Little Deuce Coupe
BH-2, R-CACIB, DK UCH NO UCH NORD UCH SE UCH Scintillas Yatzy
BH-3, R-CERT, Art Cuinns Male Ego
BH-4, Greatire´s Avalanche


Valpklass
BIR-Valp, Karisma Of Kirld Ground Castle


2014-07-27 SvVK Östra Off. Tammsvik, Skokloster Summer Show
Domare: Sharon Sakson, USA (1+0) 8+10


BIR & BIM


BIR, SE UCH Furlongs Di Vito
BH-2, SE UCH Scoops Jasper
BH-3, CERT, Art Cuinns Male Ego
BH-4, R-CERT, Sapwoods Extreme Adventurer


BIM, SE UCH Ascending´s Nemesis
BT-2, SE JV-12 SE V-13 SE UCH Art Cuinns Fun Fun Fun
BT-3, CERT, Minnesota Av Grunnigen
BT-4, R-CERT, Art Cuinns Trombone Dixie


Valpklass
BIR, Amarach Hogan To Art Cuinns, BIS–4


2014-07-26 SvIVK Östra Inoff. Tammsvik
Domare: Jürgen Kühless


BIS


Mingelbilder


BIS, SE UCH Ascending's Nemesis, BT-1
BIS-2, NO UCH Åkerö's Wolf Harry, BH 1
BIS-3, SE JV-13 Greirish Enough is Enough, BT-2, BIS-Unghund, Bästa rörelse
BIS-4, SE UCH Scoops Justine, BT-3
BIS-5, SE UCH Art Cuinns Toricella, BT-4, BIS-Veteran


Valpklass
BIS-Valp, Amarach Hogan To Art Cuinns


Hanar Juniorklass 9-15 mån
Furlongs Rebellion, 1 HP, BH-2, BIS-Junior
Knallåsen's Olney, 2 HP


Hanar Unghundsklass 15-24 mån
Casonidas Weylyn, 1 HP, BIM-Unghund
Sapwood´s Extreme Adventurer, 2 HP


Hanar 2-3 år
Art Cuinns Male Ego, 2 HP, Bästa Typ
Ascending's Nightfighter, 1 HP, BH-5
SE UCH Furlongs Di Vito, 3 HP


Hanar 3-5 år
Greirish Zerberus, 3 HP
Pocahontasgårdens Milan, 4
SE UCH DK UCH NO UCH Ravensbeech Varro, 2 HP
SE UCH Scoops Jasper, 5


Hanar 5-7 år
SE UCH FI UCH Cormacs Marley, Deltog ej


Tikar Juniorklass 9-15 mån
Furlongs Roxanne, Deltog ej
Pennybright Maxine, Deltog ej


Tikar Unghundsklass 15-24 mån
Ascending's Onora, 3 HP
Casonidas Ailia, 5 HP, Bästa Par
Casonidas Jema, 2 HP
Gruagach Miracle Macy, 4 HP


Tikar 2-3 år
SE UCH SE V-13 JV-12 Art Cuinns Fun Fun Fun, 3 HP
Art Cuinns Trombone Dixie, 2 HP
Art Cuinns Wild Honey, 4 HP


Tikar 3-5 år
Minnesota Av Grunningen, 2 HP
Bästa Huvud och Uttryck
Wolfhenge Corinne, Deltog ej
Åkerös Wolf Hjördis, 3


Tikar 5-7 år
SE UCH Casonidas Celesta, 2, Bästa Par
Foresight Opus, 3
Furlongs Bacall, 1 HP BT-5


Tikar 7-10 år
SE UCH Ascending's Ina, 2 HP


Avelsklass
SE UCH FI UCH Art Cuinns Angel Of Heart, 1 HP, BIS


Uppfödarklass
Kennel Art Cuinns, 1 HP, BIS
Kennel Casonidas, 2 HP, Kennel Ascending's, 3 HP, Kennel Furlongs, Deltog ej


2014-07-20 SKK Wästmanland Int. Köping
Domare: Pirjo Aaltonen 3+5


BIM & BIR


BIR, CACIB, SE UCH NO UCH Åkerö´s Wolf Harry


BIM, CACIB, SE UCH Scintillas Snow White
BT-2, CERT, Art Cuinns Trombone Dixie
BT-3, R-CERT, Dahmrak´s Twilight


2014-07-19 SKK Örebro Int. Askersund
Domare: Henrik Härling 5+9


BIR & BIM


BIR, CACIB, SE UCH FI UCH Pennybright Corelone, BIG-3
BH-2, R-CACIB, SE UCH Scoops Jasper
BH-3, CERT, NO UCH Åkerö´s Wolf Harry
BH-4, SE UCH SE JV-13 Magh Itha´s Illan


BIM, CERT, CACIB, Art Cuinns Trombone Dixie
BT-2, R-CACIB, SE UCH NO UCH Magh Itha´s Highness
BT-3, R-CERT, Pennybright Witchcroft


2014-07-12 SKK Hälsingland Nat. Alfta
Domare: Jelena Kruus 2+2


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR, Gloor Na Gael Yaffa


BIM, CERT, Pennybright Travis
BH-2, R-CERT, Dragon Light´s Spetshagtorn


2014-07-06 SKK Blekinge Int. Ronneby
Domare: Rune Fagerström 4+5


BIR


BIR, CERT, CACIB, Andarnas Chaac, BIG-3
BH-2, R-CACIB, FI UCH SE UCH Pennybright Corleone


BIM, CACIB, SE UCH Pennybright Catriona
BT-2, CERT, R-CACIB, CHAMPIONAT, Gelert´s Mc Flurry
BT-3, R-CERT, Magh Itha´s Iwerwidd


2014-06-21 SvVK Västra Off. Tånga Hed
Domare: Ingrid Krah-Heierman, Tyskland (1+1) 7+18


BIR & BIM


BIR, SE UCH Knallåsen's Lynyrd, BIS-4
BT-2, SE UCH Pennybright Seachanta
BT-3, CERT, CHAMPIONAT, Ascending´s Nemesis
BT-4, SE JV-12 SE V-13 SE UCH Art Cuinns Fun Fun Fun


BIM, SE UCH Dahmrak´s Magum Opus
BH-2, Cert Comedias Metatron The Voice, BIS-3 Veteran
BH-3, FI UCH SE UCH Pennybright Corleone
BH-4, R-ERT, Art Cuinns Male Ego


Valpklass 6-9 mån
Amarach Hogan To Art Cuinns, BIS-2 valp


Uppfödare
Kennel Pennybright, BIS-2 uppfödare


2014-06-15 SKK Dalarna Int. Avesta
Domare: Frank Kane 9+6


BIR & BIM


BIR, CERT, CACIB, Fur Elise´s Debussy, BIG-1, BIS-4
BH-2, R-CACIB, SE V-12 FI UCH SE UCH Art Cuinns Night's Fire
BH-3, R-CERT, Ascending's Nightfighter
BH-4, Ravensbeech Varro


BIM, CACIB, SE UCH Glor Na Gael Yaffa
BT-2, CERT, R-CACIB, Ascending´s Onora


2014-06-14 SKK Västerbotten Nat. Vännäs
Domare: Marie Gadolin 0+4


Övriga resultat


BIR, CERT, Hoarystock's Gorgeous Grace



2014-06-08 SKK Norra Älvsborg Int. Vänersborg
Domare: Anne Klaas, Estland 7+15


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, CERT, CACIB, INT CHAMPION, Nord JV-10 Wolfhenge Copper
BH-2, R-CACIB, NORD UCH NO UCH DK UCH SE UCH Scintillas Yatzy
BH-3, R-CERT, DKV-13 DK JV-13 NJV-13 Furlongs Crusander
BH-4, Wolghenge Crawford


BIM, CERT, CACIB, Knallåsens Noble Star
BT-2, R-CACIB, NORD UCH FI UCH DK UCH SE UCH Scintillas Sword Lilly
BT-3, R-CERT, Art Cuinns Sun Flower
BT-4, Askhults Eitan O´Casey


2014-06-01 SKK Östergötland Nat. Norrköping
Domare: Bengt-Åke Bogren 3+5


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR, SE UCH Art Cuinns Canaletto
BH-2, CERT, Greatire's Avalanche


BIM, CERT, CHAMPIONAT, Knallåsens Lordi
BT-2, R-CERT - Greirish Enough Is Enough


2014-06-01 SvIVK Stora Special Off. Ljungbyhed
Domare: Chris Amoo


BIR & BIM


Vinnarbilder


Deltagare


Mingelbilder


BIR, BIS, FI UCH SE UCH Pennybright Corleone, Bästa Par, Bästa Typ
BH-2, CERT, Andarnas Chaac
BH-3, R-CERT, Furlongs Raphael, BIM junior
BH-4, Eikicas Noblesse Oblige


BIM, BIS-2, CERT, Ascending’s Nemesis
BT-2, BIS-3, SE UCH Pennybright Catriona, Bästa Par
BT-3, BIS-4, SE UCH Pennybright Seachanta
BT-4, R-CERT, Fionnulla Really Irish


Valpklass hanar 6-9 mån
Amarach Hogan to Art Cuinns, HP, BIS-valp


Hanar Juniorklass
Gruagach Miracle Mauritz, V2
Pennybright Warwick, V3
Graystone Justin, V4


Hanar Unghundsklass
Magh Ithas Illan, V1
Manowar Deum Detroit, V2


Hanar Öppen klass
Wolfhenge Crawford, EX2
Art Cuinns Sloop John B, V3
Sall’Bazz Dream Boy, V4


Hanar Championklass
DK UCH Wolfhouse Wood Wind, EX3, ck
SE UCH Scoops Jasper, EX3, ck
Tsarskaja Prihot Tamerlan Velikiy Voin, V
Furlongs Di Vito, V


Hanar Veteranklass
Comedias Metatron The Voice, EX1, ck, BIM veteran


Tikar Juniorklass
Furlongs Roseanna, EX1, ck, BIS junior, Bästa Rörelser
Furlongs Roxanne, EX2, ck
Wolfhouse Zerlina, EX3, ck, Bästa Generation
Pennybright Maxine, EX4
Askhults Enya O’Halloran, EX
Askhults Etain O’Casey, EX
Kråksångens La Forza del Destino, V


Tikar Unghundsklass
Dahmrak’s Twilight, EX1, BIS unghund
Casonidas Jema, EX2
Magh Itha’s Iulchera, EX3
Magh Itha’s Iweridd, EX4
Casonidas Ailia, KEP


Tikar Bruksklass
Oscailte Aon Orla, EX1, ck, BIS brukshund


Tikar Öppen klass
Pennybright Witchcroft, EX3, ck
Wolfhouse Xandria, EX4, ck
Art Cuinns Trombone Dixie, EX, ck
Coill Mor Abbey, EX, ck
Art Cuinns Sun Flower, EX, Bästa Huvud & Utryck
Artemisa, EX
Eikica Pennie From Heaven, EX
Eikica Pin-Up Phi, EX
Foresight Peggy Sue, EX
Magh Itha’s Highness, V


Tikar Championklass
Manowar O’Mega, EX3, ck
Wolfhouse Viola da Gamba, EX4, ck, Bästa Generation
Art Cuinns Angel of Heart, EX, ck
Art Cuinns Fun Fun Fun, EX, ck
Oscailte Cara Cinnie, EX, ck
Art Cuinns Torricella, EX
Askhults Doreen O’Quinn, EX
Pennybright Saliere, EX
Eikicas Neat Nessie, V
Graystone Farulah, V
Tsarskaja Prihot Yarkaya Zvezda Signu, V
Wolfhenge Corona, V


Tikar Veteranklass
Kellyhide Bernadette, EX1, ck, BIS veteran, Äldsta veteran, Bästa Generation
Gartlove Glendarule, EX2, ck


Avelsklass
FI UCH SE UCH Art Cuinns Angel of Heart, 1, HP, BIS


Uppfödarklass
Kennel Pennybright, 1, HP, BIS
Kennel Wolfhouse, 2, HP
Kennel Art Cuinns, 3, HP


2014-05-31 FCI Eurosighthound Show Ljungbyhed
Domare: Marion Finney


BIR & BIM




2014-05-30 SvVK Club Winner Show Ljungbyhed
Domare: Vittorio Passerino


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, SE UCH Dahmrak's Magnum Opus
BH-2, CERT, Askhults Evan O'Toole
BH-3, R-CERT, Hogan
BH-4, SE UCH SE JV-13 Magh Itha's Illian


BIM, FI UCH FI V-12 SE UCH Oscailte Cara Cinnie
BT-2, CERT, SE UCH Ascending's Nemesis
BT-3, SE UCH Knallåsen's Lynyrd
BT-4, SE UCH SE JV-12 SE V-13Art Cuinns Fun Fun Fun

R-CERT, Graystone Jendarule


2014-05-25 SKK Uppsala Int. Österbybruk
Domare: Bertil Lundgren 12+12


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR, CACIB, NORD UCH Scintillas Yatzy, BIG-3
BH-2, R-CACIB, FI UCH SE UCH SE V-12 Art Cuinns Night´s Fire
BH-3, SE UCH Scoops Jasper
BH-4, SE UCH Ravensbeech Varro


BIM, CACIB, SE UCH SE JV-12 SE V-13 Art Cuinns Fun Fun Fun
BT-2, R-CACIB, SE UCH Scoops Justine
BT-3, CERT, Scoops Jewel
BT-4, SE UCH Scintillas Yum-Yum


2014-05-18 SKK Nordskånska Int. Hässleholm
Domare: Marie Gadolin 6+9


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, CERT, CACIB, CHAMPIONAT, Knallåsen's Lynyrd, BIG 4
BT-2, R-CACIB, SE UCH Askhults Doreen O´Cuinn
BT-3, R-CERT, Graystone Jendarule
BT-4, Knallåsen's Noble Star


BIM, CERT, CACIB, Graystone Justin
BH-2, R-CERT, R-CACIB, Andarnas Chaac


2014-05-17 SKK Södra Norrbotten Nat. Piteå
Domare: Peter Mazura 1+0


BIR, CERT, Riverwolf Red John H


2014-05-11 SKK Skaraborg Nat. Lidköping
Domare: Anette Edlander 3+10


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR, CERT, Knallåsen's Nobel Star, BIG-4
BT-2, R-CERT, Askhults Etain O'Casey
BT-3, Knallåsen's Lynyrd
BT-4, SE UCH Pennybright Saliere


BIM, CERT, Askhults Evan O'Toole
BH-2, R-CERT, SE -JV-13 Magh Itha's Illian
BH-3, Art Cuinns Honkey Tonk


Avelsklass
DK UCH SE UCH Dahmrak´s Cormac, 1HP


2014-04-26 SKK Westmanland Västerås Nat.
Domare: Agneta Kappers 3+8


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, CERT, CHAMPIONAT, SE UCH SE V-13 SE JV-12 Art Cuinns Fun Fun Fun
BT-2, R-CERT, Dahmrak´s Twilight
BT-3, Art Cuinns Trombone Dixie
BT-4, SE UCH Scintillas Snow White


BIM, CERT, CHAMPIONAT, SE UCH Furlongs Di Vito


2014-04-19 SKK Stockholm Kista Int.
Domare: Joe Lobb 2+5


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR, CERT, CACIB, Knallåsens Lordi
BT-2, R-CACIB, SE UCH Scintillas Snow White
BT-3, R-CERT, Magh Itha's Iweridd
BT-4, Greatire's Andromeda


BIM, CERT, Greatire's Avalanche
BH-2, R-CERT, CACIB, Furlongs Di Vito


2014-04-13 SvVK Norra Söråker Off.
Domare: Jeffrey Horsewell 5+7


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, SE UCH Scintillas Yum-Yum
BT-2, CERT, Casonidas Aillia
BT-3, SE UCH Scintillas Snow White
BT-4, R-CERT, Knallåsens Lordi


BIM, CERT, SE JV-13 Magh Itha's Illan
BH-2, FI UCH SE UCH Cormacs Marley


2014-04-12 SKK Västernorrland Sundsvall Nat.
Domare: Michael Forte 5+4


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, CERT Greatire's Avalance
BH-2, R-CERT SE JV- 12 Scintillas Yoda
BH-3, SE JV-13 Magh Itha's Illan
BH-4, FI UCH SE UCH Cormacs Marley


BIM, SE UCH Scintillas Yum-Yum
BT-2, SE UCH Scintillas Snow White
BT-3, CERT, CHAMPIONAT, Cazavina's Amira


2014-03-29 SvVK Norra Boden Off.
Domare: Niklas Eriksson 1+3


Övriga resultat

2014-03-29 SvIVK Floby Inoff. för alla raser
Domare: Kjell Cambrand och Michael Vikström
160 anmälda hundar


BIS


Mingelbilder

Best In Show
BIS, Irländsk Varghund, Art Cuinns Sun Flower | Äg: Jessica Zetterlund, Hjo
BIS-2, Petit Basset Griffon Vendeén, Väntans Palle Pastill | Äg: Inge Hansen Pettersson
BIS-3, Cairnterrier, Cairstone's Sister Midnight | Äg: Anette Palm
BIS-4, Shetland Sheepdog, Bermarks Beam | Äg: Ann-Christine Karlsson



BIS Valp 4-6 mån

Valp 4-6 mån
BIS, Siberian Husky, Kingston Town De Zakouma | Äg: Annette Palm
BIS-2, Mops, Tangetoppen's One To Be Seen | Äg: Catharina Bråkenhelm
BIS-3, Cocker Spaniel, Blackhills Full of Joy | Äg: Anette Westher
BIS-4, Shetland Sheepdog, Bermarks In The Mood | Äg: Ulla Bergh-Persson



BIS Valp 6-12 mån

Valp 6-12 mån
BIS, Amerikansk Cocker Spaniel, Gazette's Girl With Daon Tatoo | Äg: Liselott Andersson, Floby
BIS-2, Dvärgschnauzer P/S, Sallygårdens Ferrari | Äg: Erika Lundqvist
BIS-3, Irländsk Varghund, Furlongs Raphael | Äg: Elinor Jonsson
BIS-4, Tysk Spets/Mittelspitz, Moon Rocks Luckey Number Seven | Äg: Emmie Johansson



BIS Veteran

Veteran
BIS, Kerry Blue Terrier, NORD UCH Edrus Danny Boy | Äg: Stina Kling
BIS-2, New Foundland, Åseforens Gorgeus Goliath | Äg: Jenny Unger
BIS-3, Golden Retriever, SE VCH NO VCH Festival's Tiger Trick | Äg: Ellen-Elisabeth Lund
BIS-4, Saluki, Khalils Masree Schariar | Äg: Helen Belfrage


2014-03-22 SKK Malmö Int.
Domare: Theo Leenen, Belgien 6+8


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR, CACIB, SE UCH Askhults Doreen O'Quinn
BT-2, R-CACIB, SE UCH Manowar O'Mega
BT-3, CERT, Magh Itha's Iweridd


BIM, CERT, CACIB, Andarnas Bertil
BH-2, R-CACIB, DK UCH SE UCH Scintillas Super Mario


2014-03-15 SvVK Upplands Väsby Off.
Domare: Iren Narits 3+2


Övriga resultat

BIR, CERT, Casonidas Jema
BT-2, R-CERT, Casonidas Ailia


BIM, SE UCH Scoops Jasper


Valpklass
BIR, Furlongs Roxanne, BIS valp
BIM, Pennybright Warwick


2014-03-07 SKK Strängnäs Int.
Domare: Knut Blutecher 5+6


Övriga resultat

BIR, CACIB, SE UCH Riverwolf Roger Federer
BH-2, R-CACIB, SE UCH Scoops Jasper
BH-3, CERT, Magh Ithas Illian


BIM, CERT, CACIB, Greirish Eye Catcher
BT-2, R-CERT, R-CACIB, Ascendings Onora


2014-01-06 SKK MyDog Int.
Domare: Göran Bodegård 1+5


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, CACIB, SE UCH Manowar O'Mega, BIG-3
BT-2, CERT, Warlock's Akela
BT-3, R-CACIB, R-CERT, Art Cuinns Sun Flower
BT-4, NORD UCH Scintillas Sword Lily


BH-1, DK UCH SE UCH Scintillas Yatzy


2014-01-05 SKK MyDog Int.
Domare: Liz-Beth Liljeqvist (5+7) 4+6


Övriga resultat


BIM & BIR ------------------------------------------------------------------------------------- Foto: Susanne Persson 2014


BIR, CACIB, CERT, Wolfhenge Crawford
BH-2, R-CACIB, NO UCH SE UCH Wolfhenge Cooper
BH-3, SE UCH DK UCH Scintillas Yatzy
BH-4 R-CERT, SE JV-13 Magh Itha's Illan


BIM, CACIB, CERT, CHAMPIONAT, Manowar O'Mega
BT-2, R-CACIB, NORD UCH Scintillas Sword Lily
BT-3, SE UCH Askhults Doreen O'Quinn