Information ang. resultat-redovisning!


8/12 Stockholm
1/11 Växjö
19/10 Boden
13/10 Timrå
12/10 Sundsvall
6/10 Enköping
21/9 Älmhult
15/9 Laröd
15/9 Gimo
14/9 Sofiero
8/9 Högbo Bruk
7/9 Böda
1/9 Solvalla
26/8 Visby
25/8 Ljungskile
25/8 Visby
24/8 Sifferbo
24/8 Visby
18/8 Norrköping
18/8 Överkalix
17/8 Eskilstuna
11/8 Ronneby
10/8 Askersund
10/8 Umeå
4/8 Svenstavik
3/8 Svenstavik
27/7 Tammsvik
27/7 Ransäter
21/7 Köping
18/7 Eskilstuna
13/7 Tvååker
12/7 Tvååker
7/7 Alfta
7/7 Piteå
6/7 Råneå
30/6 Gällivare
30/6 Borås
16/6 Avesta
16/6 Vännäs
16/6 Tånga Hed
15/6 Vännäs
15/6 Tånga Hed
9/6 Vänersborg
2/6 Norrköping
26/5 Österbybruk
19/5 Piteå
18/5 Hässleholm
12/5 Lidköping
4/5 Ljungbyhed
27/4 Västerås
29/3 Stockholm
24/3 Malmö
17/3 Köping
16/3 Boden
9/3 Strängnäs
4/1 Göteborg
3/1 Göteborg

2013-12-08 SKK Stockholm Int. Stockholms hundmässa

Domare: John Reeve-Newson, Canada 11+17


BIR & BIM


BIR CACIB SE V-13 SE UCH Rysheron´s Frankie D At Sapwoods
BH-2 R-CACIB SE UCH Riverwolf Roger Federer
BH-3 SE UCH Art Cuinns Canaletto
BH-4 CERT Saffir-Simpson O´Marksbay


BIM CACIB CERT SE V-13 SE JV-12 Art Cuinns Fun Fun Fun
BT-2 R-CACIB SE UCH Pennybright Catriona
BT-3 NO UCH Cormacs Leona
BT-4 R-CERT Magh Itha´s Highness


2013-11-01 SKK Småland-Öland Int. Växjö

Domare: Cindy Pettersson (1+0) 3+12


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR CACIB DK UCH SE UCH Manowar Wr Indiana
BT-2 CERT R-CACIB CHAMPIONAT Pennybright Saliere
BT-3 FI UCH SE UCH Art Cuinns Angel of Heart
BT-4 R-CERT SE JV-12 Art Cuinns Fun Fun Fun


BIM CACIB SE UCH Scintillas Yatzy


Valpklass
BIR Greirish Enough Is Enough


Uppfödarklass
Kennel Askhult 1HP


2013-10-19 SvVK Norra Off. Boden

Domare: Elisabeth Janzon 4+3


BIR CERT Piercetown Canter Bury Bell


BIM Cert Dorothy Di Castello Berge
BT-2 R-CERT Oscalite Aon Orla


2013-10-13 SvVK Norra Off. Timrå

Domare: Tuula Savolainen, Finland (1+0) 4+5


BIM & BIR


BIR CERT CHAMPIONAT EE CH FI UCH Siofra´s Heartbreaker
BT-2 SE UCH Scintillas Snow White
BT-3 SE UCH Scintillas Yum-Yum
BT-4 R-CERT Knallåsen´s Lordi


BIM SE UCH Scintillas Yatzy
BH-2 SE UCH EE CH FI UCH Mami´s Beardie Pig-Pen
BH-3 SE UCH Art Cuinns Canaletto


2013-10-12 SKK Västernorrland Int. Sundsvall

Domare: Nina Karlsdotter 4+7


BIR & BIM


BIR CACIB SE UCH Scintillas Yatzy
BH-2 R-CACIB CERT CHAMPIONAT EE CH FI UCH Mami´s Beardie Pig-Pen
BH-3 NO UCH SE UCH Lurbackens Arcus
BH-4 SE UCH Art Cuinns Canaletto


BIM CACIB CERT CHAMPIONAT Scintillas Yum-Yum
BT-2 R-CACIB R-CERT FI UCH JWW-10 Brokenwheel Nemesia
BT-3 SE UCH Scintillas Snow White
BT-4 EE CH FI UCH Siofra´s Heartbreaker


2013-10-06 SvVK Östra Off. Enköping

Domare: Harto Stockmari, Finland (2+0) (1+1) 7+11


BIR SE UCH Rivervolf Roger Federer


BIM SE UCH SE V-12 Greirish Xylia
BT-2 CERT SE JV-12 Art Cuinns Fun Fun Fun Bästa Unghund
BT-3 FI UCH SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart
BT-4 R-CERT Riverwolf Grace Van Pelt Bästa Junior


Babyklass
BIR Greatire´s Astor


Valpklass
BIR Greirish Enough Is Enough


2013-09-21 SvIVK Södra Inoff. Älmhult

Domare: Vic Harrison, England (0+2) (3+3) 6+17


BIS-line


Vinnarbilder


Deltagare


Mingelbilder


BIS SE UCH Rysheron´s Frankie D At Sapwoods
BIS-2 DK UCH SE UCH Dahmrak´s Cormac
BIS-3 SE UCH Askhults Doreen O´Quinn
BIS-4 Manowar O´Mega
BIS-5 SE UCH Dahmrak´s Magnum Opus


Valpklass tikar 4-6 mån
Keisha Von Theresienstein 1 HP, BIS Valp
Knallåsen´s Octavia 2


Valpklass hanar 6-9 mån
Askhults Evan O´Toole 1 HP, BIS 1
Brightness As Good As New 2
Brightness Watteloo 3

Valpklass tikar 6-9 mån
Askhults Enya O´Halloran 1 HP, BIS 2
Brightness Mamma Mia 2
Brightness Of Mercy 3


Hanar Juniorklass 9-15 mån
Casonidas Weylyn 1 HP


Hanar Unghundsklass 15-24 mån
Andarnas Zapata 1 HP, BH-5


Hanar 2-3 år
FI UCH SE UCH Pennybright Corleone 1 HP, BH-4
SE UCH Dahmrak´s Magnum Opus 2 HP, BH-3


Hanar 3-5 år
SE UCH Rysheron´s Frankie D At Sapwoods 1 HP, BH-1, Bästa Typ
DK UCH SE UCH Dahmrak´s Cormac 2 HP, BH-2


Tikar Juniorklass 9-15 mån
Knallåsen´s Noble Star 1 HP, BIS Junior
Casonidas Jema 2 HP, Bästa Huvud och Uttryck
Casonidas Ailia 3
Casonidas Keaira 4


Tikar Unghundsklass 15-24 mån
Knallåsen´s Lynyrd 1 HP, BT-4, BIS Unghund, Bästa Par
Art Cuinns Sunflower 2 HP, BT-5
SE JV-12 Art Cuinns Fun Fun Fun 3
Andarnas Shey 4


Tikar 2-3 år
Manowar O´Mega 1 HP, BT-3, Bästa Par
SE UCH Pennybright Catriona 2


Tikar 3-5 år
SE UCH Askhults Doreen O´Quinn 1 HP, BT-1, Bästa Rörelser
SE UCH Casonidas Celesta 2
Pennybright Witchcroft 3


Tikar 5-7 år
SE UCH Art Cuinns Torricella 1 HP, BT-2


Tikar Veteranklass över 10 år
SE UCH Warlock´s Viska 1 HP, BIS Veteran, Bästa Brukshund


Avelsklass
SE UCH Dahmrak´s Magnum Opus


Uppfödarklass
Kennel Casonidas 1 HP


Uppfödargrupp valp
Kennel Brightness 1 HP


2013-09-15 SvVK Södra Off. Laröd

Domare: Jennifer Dove 6+13


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR SE UCH Dahmrak's Magnum Opus
BH-2 SE UCH Pennybright Corleone
BH-3 CERT CHAMPIONAT Wolf-Cottage Sixten


BIM CERT Manowar O'Mega
BT-2 SE UCH Askhult's Doreen O'Quinn
BT-3 R-CERT Knallåsen's Lynyrd
BT-4 Askhults Duffy O'Shannon


2013-09-15 SKK Uppsala Int. Gimo

Domare: Ann-Christin Johansson 6+8


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR CACIB SE UCH Scoops Jasper
BH-2 R-CACIB CERT Dragonlights Spetshagtorn
BH-3 R-CERT Riverwolf Mustang
BH-4 Sapwoods Extreme Adventure


BIM CACIB SE UCH Casonidas Celesta
BT-2 R-CACIB CERT Cazavinas Amira
BT-3 R-CERT Casonidas Ailia
BT-4 Dragonlights Silver Tistel


2013-09-14 SKK Sydskånska Int. Sofiero

Domare: John Wauben, Holland (1+1) 10+10


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR CACIB CERT Gelert´s Mc Flurry
BT-2 R-CACIB SE UCH Scintillas Snow White
BT-3 SE UCH Pennybright Catriona
BT-4 R-CERT Fionualla Really Irish


BIM CACIB CERT CHAMPIONAT, Scintillas Yatzy
BH-2 R-CACIB FI UCH SE UCH Pennybright Corleone
BH-3 SE UCH Art Cuinns Canaletto
BH-4 R-CERT Andarnas Bertil


Valpklass
BIR Brightness As Good As New


2013-09-08 SKK Gästrikland Int. Högbo Bruk

Domare: Luis Pinto Teixeira, Portugal 3+2


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR CACIB SE V-12 SE UCH Art Cuinns Night´s Fire, BIG-3
BH-2 R-CACIB SE UCH Art Cuinns Canaletto


BIM CACIB SE UCH Scintillas Snow White


2013-09-07 SKK Småland-Öland Nat. Böda

Domare: Mia Sandgren (1+2) 4+7


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR SE UCH Pennybright Catriona, BIG-3
BT-2 CERT Knallåsens Lynyrd
BT-3 R-CERT Knallåsens Kyloka
BT-4 Gelert´s Mc Flurry


BIM FI UCH SE UCH Pennybright Corleone
BH-2 SE UCH Dahmrak´s Magnum Opus
BH-3 CERT Scintillas Yatzy
BH-4 R-CERT Dragon Light´s Winter Day


2013-09-01 SKK Stockholm Nat. Solvalla

Domare: Bo Skalin (2+1) 4+5


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR SE UCH SE V-12 Greirish Xylia
BT-2 SE UCH Scoops Justine
BT-3 CERT CHAMPIONAT Greirish Xelene
BT-4 SE UCH Scintillas Snow White


BIM SEU CH Riverwolf Roger Federer
BH-2 CERT Furlongs Di Vito Cert
BH-3 SE UCH Art Quinns Canaletto


Valpklass
BIR Greirish Eye Catcher
BIM Greirish Enjoy Lavec


2013-08-26 SvVK Östra Nat. Visby

Domare: Henrik Johansson 2+5


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR CERT CHAMPIONAT Dragon Light´s Skogs Stjärna
BT-2 SE UCH Fastfoot´s Summer Savory
BT-3 SE UCH Sv-10 Dragon Light´s Trollhassel
BT-4 Dragon Light´s Silver Tistel, BIS Brukshund


BIM DK UCH SE UCH Dragon Light´s Stormhatt


Uppfödarklass
Kennel Dragon Light's 1 HP, BIS-2 Uppfödare


2013-08-25 SKK Västra Nat. Ljungskile

Domare: : Anette Edlander (0+1) 2+5


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR CERT Knallåsen´s Lynyrd, BIG-2
BT-2 Knallåsen´s Isetta
BT-3 Pennybrights Saliere


BIM CH Dahmraks Magnum Opus


Valpklass
BIR Askhults Enya O'Halloran


2013-08-25 SKK Gotland Int. Visby

Domare: Gerard Jipping, Holland 2+5


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR CACIB DK UCH SE UCH Dragon Light´s Stormhatt
BH-2 CERT Team Moalands Dark Passion


BIM CACIB CERT Dragon Light´s Silver Tistel
BT-2 R-CACIB SE UCH Fastfoot´s Summer Savory


Uppfödarklass
Kennel Dragon Light's 1 HP


2013-08-24 SvIVK Nedre Norra Inoff. Sifferbo

Domare: Mandy Tyler, USA (3+4) (2+1) 13+17


BIS


BIS FI UCH SE UCH Pennybright Corleone
BIS-2 SE UCH Art Cuinns Torricella
BIS-3 SE UCH Pennybright Catriona
BIS-4 Ascending`s Hero
BIS-5 SE JV-12 Art Cuinns Fun Fun Fun


Valpklass hanar 4-6 mån
Ascending`s Olympus, 1 HP, BIS valp
Ascending`s Oscar, 2
Ascendings`s Onslow, 3

Valpklass tikar 4-6 mån
Ascending´s Onora, 1 HP, BIS-2 valp
Ascending`s Owena, 2 HP, BIS-3 valp
Ascending`s Ouvertyr, 3
Brightness Mamma Mia, 4


Valpklass hanar 6-9 mån
Pennybright Travis, 1 HP, BIS-2 valp
Casonidas Weylyn, 2 HP, BIS-3 valp

Valpklass tikar 6-9 mån
Casonidas Ailia, HP, BIS-valp, Bästa Rörelser


Hanar Juniorklass 9-15 mån
Sapwood`s Extreme Adventurer, 1 HP, BH-2, BIR-Junior
Andarnas Zapata, 2


Hanar Unghundsklass 15-24 mån
Art Cuinns Sloop John B, 1 HP, BH-4, BIM-Unghund
Art Cuinns Little Deuce Coupe, 2 HP
Ascending`s Nightfighter, 3


Hanar 2-3 år
FI UCH SE UCH Pennybright Corleone, 1 HP, BH-1, Bästa Par, Bästa Typ


Hanar 3-5 år
SE UCH Rysheron`s Frankie D At Sapwoods, 1 HP, BH-3
SE UCH SE V-12 Art Cuinns Night`s Fire, 2 HP
Art Cuinns Angel of Faith, 3 HP
SE UCH Ravensbeech Varro, 4
Art Cuinns No soldier, 5
Lurbackens Hani, 6


Hanar Veteranklass 7-10 år
Ascending`s Hero, 1 HP, BH-5, BIR Veteran


Tikar Juniorklass 9-15 mån
Cazavina`s Cora Crawley, 1 HP, BIM Junior


Tikar Unghundsklass 15-24 mån
SE JV-12 Art Cuinns Fun Fun Fun, 1 HP, BT-5, BIR Unghund
Art Cuinns Smiley Smile, 2 HP
Knallåsens Lulu, 3
Ascending`s Nightshade, 4


Tikar 2-3 år
SE UCH Pennybright Catriona, 1 HP, BT-1, Bästa Par
Pennybright Caiza, 2 HP


Tikar 3-5 år
Pennybright Witchcroft, 1 HP, BT-3
FI UCH SE UCH Art Cuinns Angel of Heart, 2 HP
Ascending`s Marigold, 3, Bästa Huvud & Uttryck
SE UCH Casonidas Celesta, 4


Tikar 5-7 år
SE UCH Art Cuinns Torricella, 1 HP, BT-2
SE UCH Cazavina`s Tindra, 2 HP
Ascending`s Isibèal, 3 HP
Pennybright Zebelle, 4 HP


Tikar Veteranklass 7-10 år
Comedias Raquelle the Airs Lady, 1 HP, BT-4, BIM Veteran
Ascending`s Heather, 2 HP


Avelsklass
FI UCH SE UCH Art Cuinns Angel of Heart, 1 HP
SE UCH Rysheron`s Frankie D At Sapwoods, 2 HP


Uppfödarklass
Kennel Pennybright, 1 HP
Kennel Art Cuinns, 2 HP


Uppfödargrupp valp
Kennel Ascending`s, 1 HP


2013-08-24 SKK Gotland Int. Visby

Domare: Rita Reyniers, Belgien 2+5


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR CACIB DK UCH SE UCH Dragon Light´s Stormhatt
BH-2 CERT Team Moalands Dark Passion


BIM CACIB SE UCH Fastfoot´s Summer Savory
BT-2 R-CACIB CERT Dragon Light´s Silver Tistel
BT-3 R-CERT Dragon Light´s Skogs Stjärna
BT-4 SE UCH Sv-10 Dragon Light´s Trollhassel


Uppfödarklass
Kennel Dragon Light's 1 HP


2013-08-18 SKK Östergötland Int. Norrköping

Domare: Kjell Lindström 3+11


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR CACIB SE UCH Rivervolf Roger Federer
BH-2 R-CACIB SE UCH Art Cuinns Canaletto


BIM CACIB FI UCH SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart
BT-2 R-CACIB SE UCH SE V-12 Greirish Xylia
BT-3 CERT SE JV-12 Art Cuinns Fun Fun Fun
BT-4 SE UCH Scintillas Snow White


2013-08-18 SKK Norra Norrbotten Nat. Överkalix

Domare: Diane Anderson 3+2


BIR CERT Riverwolf Donna Karan BIG-3
BT-2 R-CERT Riverwolf Teresa Lisbon


BIM CERT Greirish Zoot Suit
BH-2 FI UCH NORD JV-11 SE UCH Riverwolf Black Cadillac
BH-3 R-CERT Riverwolf Patrick Jane


2013-08-17 SKK Södermanland Int. Eskilstuna

Domare: : Christia Jouanchicot 2+8


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR CACIB SE UCH SE V-12 Art Cuinns Night´s Fire
BH-2 R-CACIB SE UCH Art Cuinns Canaletto


BIM CACIB FI UCH SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart
BT-2 R-CACIB SE UCH Casonidas Celesta
BT-3 SE UCH Scintillas Snow White
BT-4 CERT CHAMPIONAT Scoops Justine

R-CERT Åkerö's Wolf Hjördis


2013-08-11 SKK Blekinge Int. Ronneby

Domare: : John Wauben Holland 4+7


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR CACIB FI UCH SE UCH Pennybright Corleone


BIM CACIB CERT CHAMPIONAT Pennybright Catriona
BT-2 R-CACIB SE UCH AskhultsDoreen O'Queen
BT-3 R-CERT Gelert's Mc Flurry
BT-4 Manowar O'Mega


2013-08-10 SKK Örebro Nat. Askersund

Domare: Göran Bodegård (0+1) 3+7


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR FI UCH SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart
BT-2 CERT Art Cuinns Sun Flower
BT-3 R-CERT Scoops Justine
BT-4 Art Cuinns In Your Eye´s


BIM SE UCH Riwerwolf Roger Federer
BH-2 SE UCH Art Cuinns Canaletto


Valpklass
BIR Warlock´s Akela


Uppfödarklass
Kennel Art Cuinns 1 HP


2013-08-10 SvVK Norra Off. Umeå

Domare: Dagmar Pordham Kenis 2+1


Övriga resultat

BIR CERT Piercetown Canter Bury Bell


BIM SE UCH Westmount Oc-Cra


2013-08-04 SKK Jämtland/Härjedalen Int. Svenstavik

Domare: Diane Anderson USA (0+1) 4+5


Övriga resultat

BIR CACIB DK UCH SE UCH Heartbreaker of Kirld Ground Castle
BH-2 R-CACIB SE UCH Dragon Light`s Stormhatt
BH-3 CERT Riverwolf Mustang
BH-4 R-CERT Riverwolf Kimball Cho


BIM CACIB SE UCH Fastfoots Summer Savory
BT-2 R-CACIB CERT Cazavina´s Amira
BT-3 R-CERT Knallåsens Lordi


Valpklass
BIR Team Moalands Angels Fall First, BIS-4


2013-08-03 SvVK Norra Off. Svenstavik

Domare: Lena Stålhandske (0+1) 4+4


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR SE UCH Fastfoot's Summer Savory
BT-2 CERT Knallåsen's Lordi
BT-3 R-CERT Cazavina's Amira


BIM CERT CHAMPIONAT Dragon Light's Stormhatt


Valpklass
BIR Team Moalands Angels Fall First, BIS-1


2013-07-27 SvVK Östra Off. Tammsvik
Skokloster Summer Show


Domare:
Henrik Skog ; Valpar (0+2) (1+1)
Wayne Burton, Australien ; Hanar och Tikar 8+14


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR SE UCH Riverwolf Roger Federer
BH-2 CERT Art Cuinns Sloop John B, BIR Junior
BH-3 SE UCH Rysherons´s Frankie D At Sapwoods
BH-4 SE UCH Art Cuinns Canaletto

R-CERT Furlongs Di Vito


BIM FI UCH SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart
BT-2 CERT SE JV-12 Art Cuinns Fun Fun Fun, BIR Unghund
BT-3 SE UCH SE V-12 Greirish Xylia
BT-4 R-CERT Scoops Justine


Babyklass
BIR Ascending´s Owena


Valpklass
BIR Casonidas Weylyn


Uppfödarklass
Kennel Art Cuinns 1 HP


Avelsklass
FI UCH SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart 1 HP


2013-07-27 SKK Värmland Int. Ransäter

Domare: Leif Ragnar Hjort 2+3


Övriga resultat

BIR CACIB NO UCH SE UCH Cormacs Zeena
BT-2 R-CACIB CERT Scintillas Yum-Yum


BIM CACIB CERT CHAMPIONAT Gruagach Leal Prosecutor
BH-2 R-CERT Cormacs Xavier


2013-07-21 SKK Westmanland Int. Köping
Domare: Bertil Lundgren 7+9


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR CACIB SE V-12 SE UCH Art Cuinns Night´s Fire
BH-2 R-CACIB CERT NO UCH Ballygran´s Fion Fleetwind Mcmagnum
BH-3 SE UCH Art Cuinns Canaletto
BH-4 R-CERT NO UCH Åkerö´s Wolf Harry


BIM CACIB CERT August Amber O`Marksbay
BT-2 R-CERT SE JV-12 Art Cuinns Fun Fun Fun
BT-3 R-CACIB OdeTo Mckenzie From O`Marksbay
BT-4 FI UCH SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart


2013-07-18
Irish Breed Festival 2013
SvIVK Stora Special Eskilstuna


Domare:
Tony Redmond, Irland - valpar och hanar
Jim Behan, Irland - tikar BIR&BIS
(3+6) (2+3) 28+49


BIS-line


Vinnarbilder


Hundarna


Mingelbilder dag


Mingelbilder kväll


BIM ; Tony Redmond ; Jim Behan ; BIR


BIR, BIS, SE UCH Askhults Doreen O´Quinn, Bästa typ
BT-2, BIS-3, CERT, CHAMPIONAT, Glor Na Gael Yaffa
BT-3, SE UCH Casonidas Celesta
BT-4, R-CERT, Art Cuinns Meant For You, BIR junior, Bästa rörelser


BIM, BIS-4, SE UCH Riverwolf Roger Federer
BH-2, BIS-2, SE UCH Rysheron´s Frankie D At Sapwoods
BH-3, CERT, Art Cuinns Sloop John B, BIM Junior
BH-4, R-CERT, Sapwood´s Story of Oengus


Valpklass hanar 4-6 mån
Askhult´s Emmet O´Boyle, BIS valp, BIR valp, BH valp-1, HP, BIS valp IBF
Greirish Enjoy Lavec, BIS valp-3, BH valp-2, HP
Ascending´s Olympus, BH valp-3, HP

Valpklass tikar 4-6 mån
Greirish Eagle Heart, BIS valp-2, BT valp-1, HP
Greirish Enough is Enough, BIS valp-4, BT valp-2, HP
Ascending´s Owena, BT valp-3, HP
Ascending´s Ouventyr, BT valp-4, HP
Ascending´s Onora, opl.
Gruagach Miracle Macy, opl.


Valpklass hanar 6-9 mån
Graystone Justin, 1
Casodinas Weylyn, 2

Valpklass tikar 6-9 mån
Graystone Jendarule, BIS valp-1, BIR valp, BT valp-1, HP, BIS valp IBF
Casonidas Ailia, BIS valp-2, BT valp-2, HP
Casonidas Keaira, BIS valp-3, BT valp-3, HP


Hanar Juniorklass
Art Cuinns Little Deuce Coupe, exc 2, ck
Ascending´s Nightfighter, exc 3
Magh Iltha´s Illan, exc 4
Sapwood´s Extreme Adventurer, exc
Manowar Deum Detroit, deltog ej


Hanar Unghundsklass
Furlongs Di Vito, exc 1, ck, BIS unghund
Sir Ty O´Marksbay, exc 2
Knallåsen´s Limp Bizkit, exc 3


Hanar Öppen klass
Gruagach Leal Prosecutor, exc 2, ck
Greirish Banker Hall, exc 3, ck
Knallåsen´s J B, exc 4, ck
Furlongs Maxim, exc
Pocahontasgårdens Milan, exc


Hanar Championklass
SE UCH Dahmrak´s Magnum Opus, exc 3, ck
SE UCH Art Cuinns Canaletto, exc 4, ck
SE UCH SE V-12 Art Cuinns Night´s Fire, exc, ck
NO UCH Ballygran´s Fion Fleetwind Mcmagnum, exc, ck
DK UCH NO UCH Nord V-11 SE UCH Cormacs Maddox, exc, ck
DK UCH SE UCH Dahmrak´s Cormac, exc, ck
SE UCH Pennyright Corleone, exc, ck
SE UCH Ravenbeech Varro, exc, ck
DK UCH FI UCH SE UCH Scintillas Super Mario, exc, ck
SE UCH Scoops Jasper, exc, ck
NO UCH Åkerö´s Wolf Harry, exc, ck
SE UCH Mascotts My Santana, deltog ej


Hanar Veteranklass
Ascending´s Hero, exc 1, ck, BIM veteran


Tikar Juniorklass
SE JV-12 Art Cuinns Fun Fun Fun, exc 2, ck
Ascending´s Nightshade, exc 3, ck
Mairead Maquire Ardfhuil O´Marksbay, exc 4, ck
Magh Itha´s Iulchera, exc, ck
Art Cuinns Smiley Smile, exc
Knallåsen´s Noble Star, exc
Magh Itha´s Iweridd, exc
Riverwolf Grace Van Pelt, exc
Art Cuinns Wild Honey, vg
Foresight Peggy Sue, vg
Manowar Deum Dakota, deltog ej
Cazavina´s Cora Crawley, suff


Tikar Unghundsklass
Sapwood´s Really Bright Light, exc 1, ck, BIM unghund
Knallåsen´s Lynyrd, exc 2, ck
August Amber O`Marksbay, exc 3, ck
Dorisas Gia, exc 4, ck
Knallåsen´s Lordi, excl, ck
Fernmark Nightingale, deltog ej


Tikar Öppen klass
Pennybright Witchcroft, exc 2, ck
Pennybright Saliere, exc 3, ck
CZ CH Manowar O`Modesty, exc 4, ck
Pennybright Zebelle, exc, ck
Åkerö´s Wolf Hjördis, exc, ck
Greirish Xelene, exc, Bästa Huvud & Uttryck
Ascending´s Isibéal, exc
Ascending´s Marigold, exc
Askhults Demelza O`Kelly, exc
Foresight Olive, exc
Foresight Opus, exc
Manowar Hilda in Dawn, exc
Pennybright Catriona, exc
Knallåsen´s Lulu, vg
Magh Itha´s Honey, vg
Pennybright Caiza, vg
Furlongs Bacall, kep
Manowar O`Mega, kep
Greirish Black Tequila, deltog ej
Knallåsen´s Eile, deltog ej
Magh Itha´s Highness, deltog ej
Sapwood´s Original Design, deltog ej
Scoops Jewell, deltog ej


Tikar Championklass
INT UCH NO UCH SE UCH Cormacs Zeena, exc 3, ck
NO UCH Ode to McKenzie From O´Marksbay, exc 4, ck
NO UCH SE UCH Mc´Kenzie´s Kinvarra of O´Marksbay, exc, ck
SE UCH Art Cuinns Torricella, exc, ck
CZ CH Cana Catherine Savinika, exc, ck
SE UCH Scintillas Snow White, exc, ck
FI UCH SE UCH Art Cuinns Angel of Heart, exc
SE UCH Cazavina´s Tindra, exc
SE UCH Greirish Yemanja, exc
SE UCH Greirish Wishful News, vg
NO UCH Ballygran´s Dara Dubh, deltog ej


Tikar Veteranklass
Ascending´s Heather exc 1, BIS veteran


Avelsklass
FI UCH SE UCH Art Cuinns Angel of Heart, 1, HP, BIS


Uppfödarklass
Kennel Pennybright, 1, HP, BIS
Kennel Art Cuinns, 2, HP
Kennel O´Marksbay, 3, HP


Bästa par
Pennybright Saliere & Pennybright Witchcroft


2013-07-13 SKK Halland Nat. Tvååker
Domare: Bengt-Åke Bogren (2+2) 7+11


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR CERT CHAMPIONAT Dahmrak´s Magnum Opus
BH-2 SE UCH Scoops Jasper
BH-3 SE UCH Pennybright Corleone
BH-4 NO UCH Ballygran´s Fion Fleetwind Mcmagnum


BIM FI UCH SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart
BT-2 CERT CZ CH PL CH Cana Catherine Savinika
BT-3 R-CERT SE JV-12 Art Cuinns Fun Fun Fun
BT-4 CZ CH PL CH Manowar O´Modesty


Valpklass
BIR Valp Graystone Justine


2013-07-12 SKK Halland Int. Tvååker
Domare: Åke Cronander 4+9


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR CACIB BIG-4 FI UCH SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart
BT-2 R-CACIB CERT Manowar O´Mega
BT-3 DK UCH SE UCH Manowar Wr Indiana
BT-4 R-CERT SE JV-12 Art Cuinns Fun Fun Fun


BIM CACIB SE UCH Rysheron´s Frankie D At Sapwoods


2013-07-07 SKK Hälsinland Nat. Alfta
Domare: Hans Almgren 3+5


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR BIG-1 BIS-4 SE V-12 SE UCH Art Cuinns Night´s Fire
BH-2 CERT Dragon Light´s Spets Hagtorn


BIM CERT Pochahontasgårdens Montana


2013-07-07 SKK Södra Norrland Int. Piteå
Domare: Onghena L De Ridder, Belgien 4+3


Övriga resultat

BIR CACIB NORD JV-11 FI UCH SE UCH Riverwolf Black Cadillac
BH-2 CERT Riverwolf Patrick Jane
BH-3 R-CACIB SE UCH Riverwolf Geronimo


BIM CACIB FI UCH SE UCH Riverwolf Donatella Versace


2013-07-06 SvVK Norra Nat. Råneå
Domare: Agneta Kappers 4+3


BIR CERT Riverwolf Firebird
BT-2 FI UCH SE UCH Riverwolf Donatella Versace
BT-3 R-CERT Riverwolf Donna Karan


BIM FI UCH NORD JV-11 SE UCH Riverwolf Black Cadillac
BH-2 CERT Riverwolf Patrick Jane
BH-3 R-CERT Tinwhistle's Forte Piano
BH-4 Greirish Zoot Suit


2013-06-30 SKK Norra Norrbotten Int. Gällivare
Domare: Markku Kipinä, Finland 5+3


Övriga resultat

BIR CACIB FI UCH NORD JV-11 SE UCH Riverwolf Black Cadillac
BH-2 CERT R-CACIB Tinwhistle's Forte Piano


BIM CACIB FI UCH SE UCH Riverwolf Donatella Versace


2013-06-30 SKK Södra Älvsborg Nat. Borås
Domare: David Peat, USA (0+1) 7+16


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR CERT BIG-2 Scintillas Yatzy
BH-2 SE UCH Pennybright Carleone
BH-3 DK UCH SE UCH Heartbreaker Of Kirld Ground Castle
BH-4 SE UCH Rysheron´s Frankie D At Sapwoods

R-CERT Wolf-Cottage Sixten


BIM SE UCH Fastfoot´s Summer Savory
BT-2 CERT Art Cuinns In Your Eye´s
BT-3 FI UCH SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart
BT-4 R-CERTPennybright Catriona


Valpklass
BIR Warlock´s Akela


2013-06-16 SKK Dalarna Nat. Avesta
Domare: Magnus Hagstedt 1+4


Övriga resultat

2013-06-16 SvVK Vännäs Off.
Domare: Nina Neswadba, Österike (0+1) 5+2


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR SE UCH Fastfoots Summer Savory


BIM CERT CHAMPIONAT Ravenponds Rob Roy
BH-2 SE UCH DK UCH Heartbreaker of Kirld Ground Castle
BH-3 SE UCH FI UCH Cormacs Marley


2013-06-16 SvIVK Västra Inoff. Tånga Hed
Domare: Chris MacLeod Kennel Brachan (1+1) (1+2) 17+25


BIR & BIM


BIS Furlongs Maggie-May, BT-1, Bästa Huvud o Uttryck
BIS-2 FI UCH SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart, BT-2, Bästa Typ
BIS-3 SE UCH Pennybrigth Corleone, BH-1
BIS-4 Dahmrak´s Magnum Opus, BH-2, Bästa Rörelser
BIS-5 SE UCH Art Cuinns Torricella, BT-3


Valpklass hanar 4-6 mån
Graystone Justin, 1HP, BIS-2 Valp

Valpklass tikar 4-6 mån
Graystone Jendarule, 1HP, BIS-Valp


Valpklass hanar 6-9 mån
Sapwoods Extreme Adventure, 1HP, BIS-2 Valp

Valpklass tikar 6-9 mån
Warlocks Akela, 1HP, BIS-Valp
Kerryarc Sylvia, 2


Hanar Juniorklass
Kerryarc Kota De Caza, 1HP, BIS-Junior
Knallåsen's Moonstone, 2
Magh Itha's Illian, 3


Hanar Unghundsklass
Furlongs Di Vito, 1HP, BH-5, BIM-Unghund
Art Cuinns Little Deuce Coupe, 2HP
Knallåsen's Limp Bizkit, 3HP
Art Cuinns Sloop John B, 4
Ascendings Nightfighter, 5
Scintillas Yatzy opl.


Hanar 2-3 år
Cazavina's Gilmore, 3HP
Scoops Jasper, 4
Knallåsen's J.B. 5


Hanar 3-5 år
SE UCH Ravensbeech Varro, 1HP, BH-3
SE UCH Rysheron's Frankie D At Sapwoods, 2HP, BH-4
SE VCH SE UCH Knallåsen's Fräcka Findus, 3


Tikar Juniorklass
Foresight Peggy Sue, 1HP, BIM-Junior
Knallåsen's Noble Star, 2HP
Magh Itha's Iweridd, 3HP
Cazavina's Cora Crawley, 4
Magh Itha's Lulchera, 5


Tikar Unghundsklass
Art Cuinns Smiley Smile, 1HP, BT-4, BIS-Unghund
Ascending's Nemesis, 2HP
SE JV-12 Art Cuinns Fun Fun Fun, 3HP
Ascending's Nightshade, 4HP
Art Cuinns Sun Flower, 5HP
Knallåsen's Lynyrd, opl.
Wolf-Cottage Tess, opl.


Tikar 2-3 år
Pennybright Catriona, 1HP, BT-5
Åkerö's Wolf Hjördis, 2HP
Ascending's Marigold, 3
Scoops Justine, 4


Tikar 3-5 år
Foresight Opus, 2HP
Foresight Olive, 3
Magh Itha's Highness, 4
Cazavina's Ariel, 5


Tikar 5-7 år
SE UCH Cazavina's Tindra, 3HP


Tikar 7-10 år, Veteran
Comedias Raquelle The Air's Lady, 1HP, BIS-Veteran


Avelsklass
FI UCH SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart, 1HP, BIS-Avelklass
SE UCH Rysheron's Frankie D At Sapwoods, 2HP


Uppfödarklass
Kennel Art Cuinns, 1HP, BIS-Uppfödare
Kennel Knallåsen, 2HP


Bästa par
Ascending's Nemesis & Ascending's Nightshade


2013-06-15 SKK Vännäs Int.
Domare: Tatjana Urek (0+1) 5+3


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR CACIB BIG-4 SE UCH DK UCH Heartbreaker of Kirld Ground Castle
BH-2 R-CACIB CERT Dragon Lights Stormhat
BH-3 SE UCH FI UCH Cormacs Marley


BIM CACIB SE UCH Fastfoots Summer Savory
BT-2 R-CACIB CERT Whitefang Heaven Can Wait
BT-3 R-CERT Knallåsens Lordi


Valpklass
BIR Team Moalands Angels Falls First


2013-06-15 SvVK Västra Tånga Hed Off.
Domare: Kristin Kerem, Estland 11-18


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR CERT SE JV-12 Art Cuinns Fun Fun Fun
BT-2 R-CERT Scoops Justine
BT-3 Magh Itha´s Highness
BT-4 SE UCH Art Cuinns Torricella


BIM SE UCH Rysheron´s Frankie D At Sapwoods
BH-2 CERT CHAMPIONAT Scoops Jasper
BH-3 R-CERT Dahmrak´s Magnum Opus
BH-4 Art Cuinns Little Deuce Coupe


Avelsklass
BIS-3 SE UCH FI UCH Art Cuinns Angel Of Heart


Valpklass 4-6 mån
BIR Valp Askhults Enya O´Halloran


Uppfödarklass
Kennel Art Cuinns 1 HP


2013-06-09 SKK Vänersborg Int.
Domare: Nicklas Eriksson, Sweden (0-1) 5-17


Övriga resultat

BIR CACIB SE UCH Pennybright Corleone


BIM CACIB CERT Keltairs Flight of the Phoenix
BT-2 R-CACIB FI UCH SE UCH Art Cuinns Angel of Heart
BT-3 R-CERT Pennybright Catriona
BT-4 SE JV-12 Art Cuinns Fun Fun Fun


Valpklass
BIR Warlock’s Akela


Uppfödarklass
Kennel Art Cuinns 1 HP


2013-06-02 SKK Norrköping Nat.
Domare: Daniele Poltri, Italien (0+1) 7+5


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR SE UCH Scintillas Princess Of Christmas
BT-2 SE UCH Fastfoot´s Summer Savory
BT-3 CERT Scintillas Yum-Yum
BT-4 NORD UCH Scintillas Sword Lily

R-CERT Ascending´s Nightshade


BIM SE UCH Riverwolf Roger Federer
BH-2 DK UCH SE UCH Scintillas Super Mario
BH-3 CERT Dragon Light´s Stormhatt
BH-4 SE UCH Dahmrak´s Hurrican

R-CERT Furlongs Di Vito


Valpklass
BIR Team Moalands Angels Fall First


2013-05-19 SKK Österbybruk Int.
Domare: Kurt Nilsson (1+0) 4+11


BIR & BIM


BIR BIG-4 CACIB SE V-12 SE UCH Art Cuinns Night´s Fire
BH-2 Champion CERT R-Cacib Mascotts My Santana
BH-3 SE UCH Riverwolf Roger Federer


BIM CACIB FI UCH SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart
BT-2 CERT R-Cacib Grerish Xelene
BT-3 SE UCH Greirish Yemanja
BT-4 R-CERT SE JV-12 Art Cuinns Fun Fun Fun


Valpklass
BIR Sapwood´s Extreme Adventure


Uppfödarklass
Kennel Art Cuinns 1 HP


2013-05-19 SKK Piteå Nat.
Domare: Pirjo Aaltonen, Norge 2+2


Övriga resultat

BIR CERT Riverwolf Sacagawea
BT-2 R-CERT Riverwolf Donna Karan


BIM CERT Greirish Zoot Suit


2013-05-18 SKK Nordskånska Hässleholm Nat.
Domare: Bala Karlo, Serbien (1+1) 6+8


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR DK UCH SE UCH Heartbreaker Of Krild Ground Castle
BH-2 CERT Dragon Light´s Winter Day
BH-3 R-CERT Dragon Light´s Stormhatt


BIM CERT Gelert´s Mc Flurry
BT-2 R-CERT Scintillas Yum-Yum
BT-3 NORD UCH Scintillas Sword Lily
BT-4 Manowar Deum Dakota


Valpklass
BIR Team Moalands Angels Fall First
BIM Team Moalands Dark Passion


2013-05-12 SKK Lidköping Nat.
Domare: Åge Gjetnes, Norge (0+1) 2+4


Övriga resultat


BIR


BIR CERT CHAMPION Pennybright Corleone


Valpklass
BIR Dahmrak's Twilight


2013-05-04 SvVK Ljungbyhed Off.
Domare: Björg Foss, Norge (2+0) 10+9


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR SE UCH Fastfoots Summer Savory
BT-2 SE UCH Graystone Farulah
BT-3 CERT Dragon Light`s Skogs Stjärna BIM Unghund
BT-4 R-CERT Magh Ita`s Highness


BIM DK UCH SE UCH Heartbreaker Of Kirld Ground Castle
BH-2 CERT Dragon Light`s Stormhatt, BIR Unghund
BH-3 R-CERT Graystone Coolman
BH-4 Wolf-Cottage Sixten


Babyklass
BIR Graystone Justin BIS-2 Babyklass


Uppfödarklass
Kennel Dragon Light 1 HP BIS-2


Avelsklass
Kennel Dragon Light 1 HP BIS-2


2013-04-27 SKK Västerås Nat.
Domare: Per Iversen, Norge 5+8


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR CERT CHAMPION EE CH FI UCH FI V-12 LV CH Oscailte Cara Cinnie
BT-2 R-CERT Pochahontasgårdens Montana
BT-3 SE UCH Fastfoots Summer Savory
BT-4 Coill Mor Abbey


BIM SE UCH DK UCH Heartbreaker of Kirld Ground Castle
BH-2 CERT Dragon Light's Stormhatt


2013-03-29 SKK Easter Dog Show Kista Int.
Domare: Göran Bodegård 4+6


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR CACIB FI UCH SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart
BT-2 R-CACIB Cert Scoops Justine


BIM CACIB CERT Gruagach Leal Prosecuter
BH-2 R-CERT Magh Ithás Illan
BH-3 R-CACIB SE V-12 SE UCH Art Cuinns Night´s Fire


Uppfödarklass
Kennel Art Cuinns 1HP


2013-03-24 SKK Malmö Int.
Domare: Ann-Christine Johansson 6+13


Övriga resultat


BIR & BIM


BIG-4 BIR CERT CACIB CHAMPIONAT Fastfoot's Summer Savory
BT-2 R-CACIB DK UCH SE UCH Manowar Wr Indiana
BT-3 SE UCH Askhults Doreen O'Quinn
BT-4 R-CERT Manowar Hilda In Dawn


BIM CACIB DK UCH SE UCH Scintillas Super Mario
BH-2 R-CACIB DK UCH SE UCH Heartbreaker Of Kirld Ground Castle
BH-3 SE UCH Dahmrak's Hurrican


2013-03-17 SvVK Köping Off.
Domare: Timothy Finney, Irland (2+1) 12+12


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR SE UCH Riverwolf Roger Federer
BH-2 CERT Pennybright Corleone
BH-3 SE UCH Art Cuinns Canaletto
BH-4 R-CERT Dragon Light´s Stormhatt


BIM CERT Pennybright Catriona BIR-Unghund
BT-2 SE UCH Scintillas Snow White
BT-3 R-CERT Ascending´s Nightshade BIR-Junior, BIS-4 Junior
BT-4 Fastfoot´s Summer Savory


Babyklass
BIR Team Moalands Angels Fall First BIS-3 Babyklass


Valpklass
BIR Magh Itha´s Illian BIS-2 Valpklass


2013-03-16 SvVK Boden Off.
Domare: Torbjörn Skaar 2+3


Övriga resultat

BIR CERT Riverwolf Donatella Versace
BT-2 R-CERT Riverwolf Donna Karan


BIM CERT NORD JV-11 Riverwolf Black Cadillac


2013-03-09 SKK Strängnäs Int.
Domare: Anette Edlander 2+6


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR CACIB CERT Scoops Jasper
BH-2 R-CACIB SE UCH Art Cuinns Canaletto


BIM CACIB CERT Glor na Gael Yaffa
BT-2 R-CERT Scoops Justine
BT-3 SE UCH Scintillas Snow White


2013-01-04 SKK MyDog Int.
Domare: Mari Gadolin (1+1) 5+ 11


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR CACIB FI UCH SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart
BT-2 R-CACIB SE UCH Askhults Doreen O´Quinn
BT-3 CERT Askhults Demelza O´Kelly
BT-4 SE UCH Wolfhenge Corona

R-CERT Knallåsen's Lulu


BIM CACIB DK UCH SE UCH Scintillas Super Mario
BH-2 R-CACIB NO UCH SE UCH NORD JV-10 Wolfhenge Cooper
BH-3 CERT Wolfhenge Crawford
BH-4 R-CERT RU CH Lynch Cudama


Valpar
BIR Magh Itha´s IIIan
BIM Manowar Deum Dakota


2013-01-03 SKK MyDog Int.
Domare: Benny Blid von Schedvin (1+0) 6+9


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR CACIB CERT Askhults Duffy O'Shannon
BT-2 R-CACIB SE UCH Askhults Doreen O'Quinn
BT-3 FI UCH SE UCH Art Cuinns Angel of Heart
BT-4 R-CERT DK UCH Wolfhouse Viola Da Gamba


BIM CACIB CERT Gruagach Leal Prosecutor
BH-2 R-CACIB DK UCH Wolfhouse Wood Wind
BH-3 DK UCH SE UCH Scintillas Super Mario
BH-4 Art Cuinns Little Deuce Coupe