Information ang. resultat-redovisning!


15/12 Stockholm -Ny-
3/11 Växjö -Ny-
14/10 Enköping
13/10 Sundsvall
30/9 Boden
29/9 Älmhult
9/9 Sofiero
8/9 Laröd
8/9 Gimo
2/9 Högbo
1/9 Högbo
31/8 Högbo
26/8 Visby
26/8 Ljungskile
25/8 Visby
25/8 Sifferbo
19/8 Norrköping
18/8 Eskilstuna
12/8 Ronneby
11/8 Askersund
11/8 Bjurholm
5/8 Svenstavik
4/8 Svenstavik
29/7 Tammsvik
29/7 Ransäter
28/7 Tammsvik
22/7 Köping
15/7 Råneå
14/7 Piteå
7/7 Tvååker
7/7 Alfta
6/7 Tvååker
1/7 Borås
1/7 Gällivare
17/6 Tånga Hed
17/6 Avesta
17/6 Vännäs
16/6 Tånga Hed
16/6 Vännäs
10/6 Vänersborg
3/6 Norrköping
27/5 Vallentuna
26/5 Österbybruk
20/5 Hässleholm
19/5 Piteå
12/5 Ljungbyhed
6/5 Lidköping
28/4 Västerås
15/4 Sundsvall
14/4 Sundsvall
1/4 Boden
17/3 Malmö
25/2 Köping
6/1 Göteborg
5/1 Göteborg

2012-12-15 SKK Stockholm Int.
Domare: Ole Staunskjaer, Danmark 11+18

BIR Cacib SE V-12 SE UCH Art Cuinns Night´s Fire
BH-2 R-Cacib DK UCH NO UCH SE UCH SE V-11 Scintillas Christmas Star
BH-3 Cert SE JV-12 Scintillas Yoda
BH-4 R-Cert Ascending´s Jagannatha


BIR & BIM

BIM Cacib SE V-12 Greirish SE UCH Xylia
BT-2 R-Cacib SE UCH Furlongs Mary-Lou
BT-3 Cert SE JV-12 Art Cuinns Fun Fun Fun
BT-4 FI UCH SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart

Uppfödarklass

Kennel Art Cuinns 1HP

Avelsklass

Kennel Art Cuinns 1HP


2012-11-03 SKK Växjö Int.
Domare: Zafira Sirik, Israel (1+1) 5+12

BIR Cacib Cert Nord JV-11 Art Cuinns Musella
BT-2 R-Cacib R-Cert Pennybright Saliere
BT-3 SE UCH Askhults Doreen O`Quinn
BT-4 Dragon Light´s Silver Tistel


BIR & BIM

BIM Cacib DK UCH NO UCH SE UCH SE V-11 Scintillas Christmas Star
BH-2 Cert R-Cacib Champion Dahmrak´s Hurrican
BH-3 SE UCH Scintillas Super Mario
BH-4 R-Cert Scintillas Yoda

Valpar

BIS-4 Valp BIR Art Cuinns Fun Fun Fun BIM Art Cuinns Little Deuice Coupe


2012-10-14 SvVK Enköping Off.
Domare: Evelyne Desquartiers Diacquenod (1+2) 9+12

BIR FI UCH SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart
BT-2 CERT Greirish Xelene
BT-3 SE UCH Greirish Yemanja
BT-4 R-Cert Bästa Unghund Nord JV-11 Art Cuinns Musella


BIR & BIM

BIM SE UCH Art Cuinns Canaletto
BH-2 SE UCH Heartbreaker Of Kirld Ground Castle
BH-3 SE UCH Riverwolf Roger Federer
BH-4 CERT Scoops Jasper

Valpar

BIS-Valp BIR Art Cuinns Fun Fun Fun
BIM Art Cuinns Male Ego

Uppfödare

Greirish 1HP


2012-10-13 SKK Sundsvall Int.
Domare: Erin Brown 8+9

BIR, Cacib, Cert, Champ, FI UCH NO UCH SE UCH Siofra's Hopeful
BT-2, R-Cacib, SE UCH Scintillas Snow White
BT-3 R-Cert, Cavan Av Black Glacier
BT-4 Knallåsen's Lordi

Fotografi på BIR & BIM mottages tacksamt.

BIM, Cacib, SE UCH Heartbreaker Of Kirld Ground Castle
BH-2, R-Cacib, Cert, Champ, SE UCH Knallåsen's Fräcka Findus


2012-09-30 SvVK Boden Off.
Domare: Bitte Ahrens 1+2

BIR Cert, Riverwolf Dancing Queen

Fotografi på BIR & BIM mottages tacksamt.

BIM Cert, Riverwolf Black Cadillac


2012-09-29 SvIVK Älmhult Inoff.
Domare: Regine Vandamme, Belgien (2+1) (2+4) 16+25

BIS-1 Wolfhenge Corona, BT-1, Bästa typ, BIR
BIS-2 NORD JV11 Art Cuinns Musella, BT-2, BIS-unghund
BIS-3 Dahmrak's Cormac, BH-1, Bästa rörelser, BIM
BIS-4 Kråksångens Ljod, BT-3
BIS-5 Foresight Olive, BT-4


BIR & BIM

Valpklass hanar 4-6 mån

Foresight Pitcher, 2 HP, BIS-3 valp
Foresight Playboy, 1 HP, BIS-2 valp

Valpklass tikar 4-6 mån

Foresight Peggy Sue, 1 HP, BIS-1 valp

Valpklass hanar 6-9 mån

Art Cuinns Honky Tonk, 2 HP, BIS-3 valp
Art Cuinns Little Deuce Coupe, 1 HP, BIS-2 valp

Valpklass tikar 6-9 mån

Art Cuinns Fun Fun Fun, 1 HP, BIS-1 valp
Art Cuinns Smiley Smile, 3
Art Cuinns Sun Flower, 2 HP, BIS-4 valp
Art Cuinns Wild Honey, 4

Hanar juniorklass

Knallåsen's Limp Bizkit, 2 HP
Knallåsen's Linkin Park, 3
Kråksången's King Midas, 1 HP, BH-5, BIM-Junior

Hanar unghundsklass

Dahmrak's Magnum Opus, 1 HP, BH-2, BIM-Unghund
Dragon Light's Stormhatt, 3
Knallåsen's JB, 5
Pennybright Corleone, 4
Scoops Jasper, 2 HP

Hanar 2-3 år

Greirish Zappy Zodiac, 4
SE UCH Heartbreaker of Kirld Ground Castle, 2 HP, BH-4
SE VCH Knallåsen's Herkules, 3
Wolfhenge Crawford, 1 HP, BH-3

Hanar 3-5 år

SE VCH Knallåsen's Fräcka Findus, 2
Magh Itha's Goya, deltog ej
SE UCH Rysheron's Frankie D at Sapwoods, 3

Tikar juniorklass

Knallåsen's Kyloka, 1 HP, BIS-Junior

Tikar unghundsklass

Dragon Light's Silver Tistel, deltog ej
Dragon Light's Skogsstjärna, 6
Knallåsen's Isabele, 2 HP, BT-5
Manowar Hilda in Dawn, 3
Pennybright Catriona, 5
Scoops Judith, 4

Tikar 2-3 år

Askhults Duffy O'Shannon, 5
Pennybright Seachanta, 3
Pre-Eminence's Incredibly Lady, deltog ej
Wolfhenge Cora ,4
Wolfhenge Crinne, 2 HP

Tikar 3-5 år

FI UCH SE UCH Art Cuinns Angel of Heart, 2 HP
Foresight Opus, deltog ej
Kråksången's Hugrún, 4
Kråksångens Husni, 3

Tikar 5-7 år

SE UCH Art Cuinns Torricella, 2 HP
SE UCH SV-10 Dragon Light's Trollhassel, 4
Knallåsen's Öda Ögonljus, 3

Tikar Veteran 7-10 år

SE UCH Warlock's Viska, 1 HP, Bästa Huvud och uttryck
Knallåsen's Xcellence, 2

Bästa Par

Art Cuinns Little Deuce Coupe
Art Cuinns Fun Fun Fun

Bästa avelsgrupp valp

FI UCH SE UCH Art Cuinns Angel of Heart med
Art Cuinns Honky Tonk
Art Cuinns Little Deuce Coupe
Art Cuinns Fun Fun Fun
Art Cuinns Smiley Smile
Art Cuinns Sun Flower
Art Cuinns Wild Honey

Bästa avelsgrupp

Kråksångens Ljod med
Wolfhenge Crawford
Wolfhenge Cora
Wolfhenge Crinne
Wolfhenge Corona

Bästa Uppfödargrupp

Kennel Wolfhenge


2012-09-09 SKK Sofiero Int.
Domare: Ray Lindholm 9+12

BIR, CACIB, Cert Pennybright Catriona
BT-2, R-CACIB, R-Cert DK UCH Sinead
BT-3 SE UCH Graystone Farulah
BT-4 SE UCH Scintillas Princess Of Christmas


BIR & BIM

BIM, CACIB SE V-11 SE UCH DK UCH NO UCH Scintillas Christmas Star
BH-2, R-CACIB, Cert Pennybright Corleone
BH-3, R-Cert KBHV-12 Hogan
BH-4 DK UCH Elikica Noblesse Oblinge


2012-09-08 SvVK Laröd Off.
Domare: Kenneth Edh

BIR SE UCH Graystone Farulah
BT2 SE UCH Pennybright Seanchanta
BT3 CERT Scintillas Sweet Ariel
BT4 R CERT Pennybright Catriona


BIM & BIR

BIM CERT Damrak´s Magnum Opus
BH2 DK UCH SE UCH SEV-11 Scintillas Christmas Star
BH3 R CERT KBHV-12 Hogan
BH4 DK UCH Ellkica Nobless Oblinge


2012-09-08 SKK Gimo Nat.
Domare: Shaun Watson, Cypern (2+0) 3+8

BIR CERT CHAMPIONAT Se V-11 Gruagach Jungle Ghost
BT-2 SeUch Sv-10 Dragon Light´s Trollhassel
BT-3 Scintillas Snow White


BIR & BIM

BIM CERT Furlong Di Vito
BH-2 SeUch Art Cuinns Canaletto

Valpar

BIR Valp Art Cuinns Male Ego


2012-09-02 SKK Högbo Int.
Domare: Gerard Jipping (1+0) 9+12

BIG 4 BIR Cacib DK UCH SE UCH NO UCH SE V-11 Scintillas Christmas Star
BH-2 R-Cacib SE UCH Rysheron´s Frankie D At Sapwoods
BH-3 FI UCH SE UCH Cormacs Marley
BH-4 Cert Scintillas Yoda


BIR & BIM

BIM Cacib FI UCH SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart
BT-3 R-Cacib SE UCH Scintillas Sword Lilly
BT-3 Cert Champion Scintillas Snow White
BT-4 R-Cert Pennybright Witchcroft

Valpar

BIR Valp Art Cuinns Male Ego

Uppfödarklass

Kennel Scintillas 1HP

Avelsklass

Kennel Scintillas 1HP


2012-09-01 SKK Högbo Int.
Domare: Torbjörn Skaar (1+1) 8+14

BIR Cacib DK UCH SE UCH NO UCH SE V-11 Scintillas Christmas Star
BH-2 R-Cacib SE UCH Art Cuinns Night´s Fire
BH-3 Cert Scintillas Yoda


BIR & BIM - Foto: Saori Wohlin

BIM Cacib FI UCH SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart
BT-2 R-Cacib SE UCH Scintillas Sword Lilly
BT-3 SE UCH Art Cuinns Torricella
BT-4 Cert Scoops Justine

Valpar

BIR Valp Art Cuinns Fun Fun Fun
BIM Valp Art Cuinns Male Ego

Uppfödarklass

Kennel Art Cuinns 1HP

Avelsklass

Kennel Scintillas 1HP


2012-08-31 SKK Högbo Int.
Domare: Bertil Lundgren (1+1) 9+13

BIG 3 BIR Cacib DK UCH SE UCH NO UCH SE V-11 Scintillas Christmas Star
BH-2 SE UCH R-Cacib Rysheron´s Frankie D At Sapwoods
BH-3 Cert Champion Art Cuinns Nigh´t Fire
BH-4 SE UCH Art Cuinns Canaletto


BIR & BIM

BIM Cacib FI UCH SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart
BT-2 R-Cacib SE UCH Scintillas Sword Lilly
BT-3 Cert Scoops Justine
BT-4 R-Cert Original Onyx Fionnmae

Valpar

BIR-Valp Art Cuinns Smiley Smile
BIM-Valp Art Cuinns Male Ego

Uppfödarklass

Kennel Scintillas 1HP

Avelsklass

Kennel Scintillas 1HP


2012-08-26 SKK Visby Int.
Domare: Lotte Jörgensen 2+8

BIR, CACIB SE V-11 SE UCH DK UCH NO UCH Scintillas Christmas Star
BH-2, Cert Scintillas Yoda


BIR & BIM

BIM, CACIB SE UCH SE V-10 Dragon Light´s Trollhassel
BT-2, Cert, R-CACIB Pennybright Tyra
BT-3 Dragon Light´s Silver Tistel
BT-4 SE UCH Greirish Wishful News


2012-08-26 SKK Ljungskile Nat.
Domare: Åge Gjetnes 2+6

BIG-3 BIR Cert Pennybright Saliere


BIR


2012-08-25 SKK Visby Nat.
Domare: Tuula Plathan 2+9

BIR, Cert Dragon Light´s Skogs Stjärna
BT-2, SE UCH SE V-10 Dragon Light´s Trollhassel
BT-3 SE UCH DK UCH Scintillas Sword Lily


BIM & BIR

BIM SE V-11 SE UCH DK UCH NO UCH Scintillas Christmas Star
BH-2, Cert Scintillas Yoda


2012-08-25 SvIVK Sifferbo camping Inoff.
Domare: Annica Gustavsson, Kennel Furlong (4+3) (1+3) 13+16

BIS-1 SE UCH Art Cuinns Torricella BIR
BIS-2 FI UCH SE UCH Cormacs Marley BIM
BIS-3 Gruagach Leal Prosecuter
BIS-4 FI UCH SE UCH Art Cuinns Angel of Heart
BIS-5 Fastfoot`s Summer Savory


BIR & BIM

Valpklass Hanar 4-6månader

Ascendings Nightfighter 2 HP, BIS-3 Valp
Bribiba´s Sir Jamlar 4
Forsight´s Pitcher 3
Forsight´s Pivo 1 HP, Bästa Huvud & Uttryck, BIS-2 Valp

Valpklass Tikar 4-6månader

Ascendings Nightshade 1 HP, BIS-1 Valp
Ascendings Noblesse 3 HP, BIS-5 Valp
Foresigh´t Peggy Sue 2 HP, BIS-4 Valp

Valpklass Hanar 6-9månader

Art Cuinns Little Deuce Coupe Deltog ej
Art Cuinns Sloop John BIS-4 Valp

Valpklass Tikar 6-9månader

Art Cuinns Fun Fun Fun 2 HP, BIS-2 Valp
Art Cuinns Smiley Smile 1 HP, BIS-1 Valp
Art Cuinns Trombone Dixie 3 HP, BIS-3 Valp

Hanar Juniorklass

Dragon Light´s Stormhatt 1 HP, BIS-Junior

Hanar Unghundsklass

Gruagach Leal Prosecuter 1 HP, BH-2, BIS-Unghund, BIS-3
Scoops Jasper 2 HP
Pennybright Cortado 3

Hanar 2-3 år

Art Cuinns Night´t Fire 1 HP, BH-4
SE UCH Heartbreaker Of Kirld Ground Castle 3
SE UCH Ravensbeech Varro 2 HP

Hanar 3-5 år

FI UCH SE UCH Cormacs Marley 1 HP, BH-1, BIS-2
SE UCH Rysheron´s Frankie D At Sapwoods 2 HP
Lurbackens Hani 3 HP

Hanar 5-7 år

SE UCH SE V-10 Dragon Light´s Tantalos 1 HP
Foresight Najo 2

Hanar Veteraner 7-10 år

NORD UCH NO UCH C.I.B Driftcot Diablo 1 HP, BH-5, BIS Veteran

Tikar Juniorklass

Knallåsens Lordi 1 HP BIM- Junior

Tikar Unghundsklass

Nord JV-11 Art Cuinns Musella 1 HP, BT-5, BIM-Unghund
Pennybright Caiza 2 HP
Pocahontasgårdens Maya 3

Tikar 2-3 år

Ascendings Marigold 3 Fastfoot´s Summer Savory 1HP, BT-3, Bästa Rörelse, BIS-5
Quinhunt´s TR Yasmine 4
Pennybright Witchcroft 2HP, BT-4

Tikar 3-5 år

FI UCH SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart 1HP, BT-2, BIS-4
Foresight Olive 4
Foresight Opus 2 HP
Klappsta´s Bianka Deltog ej
Pennybright Zebelle 3

Tikar 5-7 år

Art Cuinns Ombra 2
SE UCH Art Cuinns Torricella 1 HP, BT-1, Bästa Typ, BIS-1

Tikar Veteraner 7-10 år

Ascendings Heather 1 HP, BIM-Veteran
Klappsta´s Zamira 2 HP

Bästa Par

Pennybright Witchcroft
Pennybright Caiza

Avelsklass

Kennel Art Cuinns

Uppfödargrupp

1 HP Kennel Art Cuinns
2 HP Kennel Pennybright


2012-08-19 SKK Norrköping Int.
Domare: Marie Gadolin (1+3) 7+12

BIG 1 BIR Cacib, Cert Dahmrak´s Magnum Opus
BH-2 R-Cacib DK UCH SE UCH SE V-11 Scintillas Christmas Star
BH-3 SE UCH Dahmrak´s Cormac
BH-4 SE UCH Scintillas Super Mario


BIR & BIM

BIM Cacib FI UCH SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart
BT-2 Cert R-Cacib FI UCH Riverwolf Demi Moore
BT-3 R-Cert Wolfhenge Corona
BT-4 Art Cuinns Musella

Valpar

BIR Art Cuinns Fun Fun Fun BIM Art Cuinns Male Ego


2012-08-18 SKK Eskilstuna Int.
Domare: John Muldoon Irland (0+1) 6+11

BIR Cacib SE UCH Scintillas Super Mario
BH-2 R-Cacib SE UCH Rysheron´s Frankie D At Sapwoods
BH-3 Cert Damrak´s Hurrican
BH4 R-Cert Furlongs Di Vito


BIR & BIM

BIM Cacib FI UCH SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart
BT-2 Cert R-Cacib Scintillas Snow White
BT-3 R-Cert Wolfhenge Corona
BT-4 Fur Elise´s Destiny

Valpar

BIR 1Hp Art Cuinns Male Ego

Uppfödarklass

Kennel Art Cuinns 1HP


2012-08-12 SKK Ronneby Nat.
Domare: Laura Cox, Irland 10+10

BIG-1 BIR cert Dahmrak's Magnum Opus
BH-2 SE UCH DK UCH Dahmrak's Cormac
BH-3 SE UCH Scintilla's Super Mario


BIR & BIM

BIM cert Askhults Duffy O'Shannon


2012-08-11 SKK Askersund Int.
Domare: Inga Siil, Estonia 8+14

BIR Cert Cacib Greirish Black Tequila
BT-2 R-Cacib FI UCH SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart
BT-3 R-Cert Pre-Eminence´s Incredible Lady
BT-4 SE UCH Greirish Yemanja


BIR & BIM

BIM Cert Cacib Dahmrak´s Magnum Opus
BH-2 R-Cacib SE UCH Dahmrak´s Cormac
BH-3 DK UCH SE UCH SE V-11 Scintillas Christmas Star
BH-4 SE UCH Rysheron´s Frankie D At Sapwoods


2012-08-11 SvVK Bjurholm Off.
Domare: Karin Hedberg 3+3

BIR Cert Champ Ravenponds Royal Rapsody


BIM & BIR

BIM FI UCH SE UCH Cormacs Marley
BH-2 Cert Champ Bokra Tampere


2012-08-05 SKK Svenstavik Int.
Domare: Jarmo Vuorinen, Finland 3+3

BIR Cert Cacib Fastfoot`s Summer Savory
BT-2 R-Cert R-Cacib Ravenponds Royal Rapsody


BIM & BIR

BIM Cacib FI UCH SE UCH Cormacs Marley
BH-2 R-Cacib SE UCH Heartbreaker Of Kirld Ground Castle
BH-3 Cert. Ravenponds Rob Roy


2012-08-04 SvVK Svenstavik
Domare: Eli Marie Klepp, Norge 3+3

BIR Cert Fastfoot`s Summer Savory


BIR & BIM

BIM FI UCH SE UCH Cormacs Marley


2012-07-29 SvVK Östra Tammsvik Off.
Domare: Dana P Cline USA 10+8

BIR CERT CHAMPIONAT Ravensbeech Varro
BH-2 DK UCH SE UCH Dahmrak's Cormac
BH-3 R-Cert Dragon Lights Stormhatt
BH-4 SE UCH Heartbreaker Of Kirld Ground Castle


BIR & BIM

BIM CERT CHAMPIONAT Greirish Yemanja
BT-2 R-Cert Knallåsens Kyloka
BT-3 Fastfoot's Summer Savory
BT-4 SE UCH Greirish Wishful News

Babykl.

BIR BIS-4 Ascending's Nightshade
BIM Art Cuinns Ego

Valpkl.

BIR Knallåsens Lordi
BIM Knallåsens Limp Bizkit


2012-07-29 SKK Ransäter Int.
Domare: Barbara Ruth Smith 5+9

BIR, CACIB SE V-11 SE UCH DK UCH Scintillas Christmas Star
BH-2, R-CACIB SE UCH DK UCH Scintillas Super Mario
BH-3, Cert Wolf-Cottage Sixten
BH-4, R-Cert Scintillas Yoda


BIR & BIM

BIM, CACIB SE UCH DK UCH Scintillas Sword Lily
BT-2, Cert Scintillas Ya-Ya
BT-3, R-Cert, R-CACIB Scintillas Sweet Ariel
BT-4 Foresight Olive

Uppfödarklass

Kennel Scintillas 1HP

Avelsklass

SE UCH Scintillas Christmas Angel 1HP


2012-07-28 SvIVK Östra Tammsvik Inoff.
Domare: John Sumner (3+5) 15+13

BIS SE UCH Pennybright Seachanta BT-1 Bästa Typ o Bästa Rörelse
BIS 2 Pennybright Catriona BT-2
BIS 3 Furlongs Maxim BH-1
BIS 4 Dahmrak's Magnum Opus BH-2 BIS-Unghund
BIS 5 Knallåsens Kyloka BT-3


BT-1 & BH-1

Valpkl. 4-6 mån. Hanar

Art Cuinns Male Ego 1Hp BIS 2-Valp
Art Cuinns Sloop John B 2Hp

Valpkl. 4-6 mån. Tikar

Art Cuinns Smiley Smile delt. ej
Art Cuinns Wild Honey 2
Ascendings Nemesis 3
Ascendings Nightshade 1HP BIS-Valp

Valpkl. 6-9 mån. Hanar

Knallåsens Limp Bizkit 1

Valpkl. 6-9 mån. Tikar

Knallåsen´s Lordi 1HP BIS-Valp

Hanar Juniorkl.

Dragon Light's Stormhatt 1HP BH-5 BIS-Junior
Furlongs Di Vito 2

Hanar Unghundskl.

Pennybright Corleone 2Hp BH-3 Bästa Huvud o Uttryck
Pocahontasgårdens Milan delt. ej
Scoops Jangus delt. ej
Scoops Jasper 3

Hanar 2-3 år

Heart Breaker of Kirld Ground Castle 2Hp
Ravenbeech Varro 1Hp

Hanar 3-5 år

FI & SE UCH Cormacs Marley 1Hp BH-4
Dahmrak's Cormac 3
SE VCH Knallåsens Fräcka Findus 2Hp
SE UCH Riverwolf Roger Federer opl.

Hanar 7-10 år

NORD NO UCH C.I.B Driftcot Diablo 1Hp BIS-Veteran

Tikar Juniorkl.

Dorisas Gia 2Hp
Knallåsens Kyloka 1Hp BIM-Junior

Tikar Unghundkl.

Fastfoot's Summer Savory 1Hp BT-4 BIM-unghund
Scoops Justine 3Hp
Åkerös Wolf Hjördis 4

Tikar 2-3 år

Pennybright Witchcroft 2Hp

Tikar 3-5 år

SE UCH Greirish Wishful News 1Hp BT-5
Knallåsens Gicosa 2

Tikar 5-7 år

SE UCH Ascending's Ina 1Hp
Casonidas Trud 2
SE UCH SV-11 Furlongs Mary-Lou delt. ej

Bästa Uppfödargrupp

Kennel Pennybright Hp

Bästa Par

Ascending's Nemesis
Ascending's Nightshade

Bästa Generation

NORD NO UCH C.I.B Driftcot Diablo
SE UCH Ascending's Ina
Ascending's Nightshade


2012-07-22 SKK Köping Int.
Domare: Petter Steen 6+9

BIR Cacib DK UCH SE UCH SE V-11 Scintillas Christmas Star
BH-2 R-Cacib SE UCH Art Cuinns Canaletto
BH-3 Cert Gruagach Kern Maverick
BH-4 R-Cert Scintillas Yoda


BIR & BIM

BIM Cacib SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart
BT-2 Cert R- Cacib Art Cuinns Musella
BT-3 SE UCH Scintillas Sword Lily
BT-4 R-Cert Pre-Eminence´s Incredible Lady


2012-07-15 SvVK Råneå Nat.
Domare: Brit Schöne Brodwall 3+1

BIR Riverwolf Black Thunder
BH-2 Für Elise's Chopin

Fotografi på BIR & BIM mottages tacksamt.

BIM Cert Riverwolf Pocahontas


2012-07-14 SKK Piteå Int.
Domare: Anette Edlander 7+3

BIR Cert Cacib NORD JV-11 Riverwolf Black Cadillac
BT-2 R-Cert R-Cacib Bokra Tampere

Fotografi på BIR mottages tacksamt.


2012-07-07 SKK Tvååker Nat.
Domare: Lotta Brun Spanien (1+0) 8+12

BIG 2 BIR DK UCH SE UCH SV-11 Scintillas Christmas Star
BH-2 SE UCH Dahmrak´s Cormac
BH-3 Cert Dahmrak´s Magnum Opus
BH-4 SE UCH SE UCH Rysheron´s Frankie D At Sapwoods


BIR & BIM

BIM SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart
BT-2 SE UCH Art Cuinns Torricella
BT-3 Cert Champion Askhults Doreen O,Quinn
BT-4 R-Cert Knallåsen´s Caccini

Valpar

BIR Knallåsen's Limp Bizkit


2012-07-07 SKK Alfta
Domare: Hannele Jokisilta, Finland 4+1

BIR FI UCH SE UCH Cormacs Marley

Fotografi på BIR och BIM mottages tacksamt.

BIM Irdalens Daylight


2012-07-06 SKK Tvååker Int.
Domare: Göran Bodegård (1+0) 11+13

BIG 3 BIR Cacib DK UCH SE UCH SV-11 Scintillas Christmas Star
Bh-2 Cert R-Cacib Champion Pennybright Scoundrel
Bh-3 SE UCH Rysheron´s Frankie D At Sapwoods
Bh-4 R- Cert Dahmrak´s Magnum Opus


BIR & BIM

BIM Cacib SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart
Bt-2 R-Cacib SE UCH Dragon Light´s Trollhassel
Bt-3 Cert Art Cuinns Musella

Valpar

BIR Knallåsen's Limp Bizkit


2012-07-01 SKK Borås Int.
Domare: Tesics György 11+13

BIR Cert Cacib Fastfoot´s Summer Savory
BT-2 R-Cert R-Cacib Askhults Doreen O´Quinn
BT-3 SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart
BT-4 SE UCH Scintillas Princess Of Christmas


BIM & BIR

BIM Cacib SE UCH Dahmrak´s Cormac
BH-2 R-Cacib DK UCH SE UCH SE V-11 Scintillas Christmas Star
BH-3 Cert Champion Heartbreaker Of Kirld Ground Castle
BH-4 R-Cert Dahmrak´s Magnum Opus

Uppfödarklass

Kennel Dragon Light's 1HP


2012-07-01 SKK Gällivare Int.
Domare: Robert Blumel 5+7

BIR Cacib SE UCH Riverwolf Neptunus
BH-2 R-Cacib Riverwolf Uranus
BH-3 Cert Riverwolf The Name Of The Game

Fotografi på BIR och BIM mottages tacksamt.

BIM Cert Champion FI UCH Sapwood's One Little Wish
BH-2 R-Cacib NORD UCH FI UCH SE UCH NO UCH Riverwolf Serena Williams


2012-06-17 SvIVK Stora Special Tånga Hed Int.
Domare: Anette Edlander (1+1) 16+22

BH-1 BIR BIS Cert, Dahmraks Magnum Opus BIS- Unghund Bästa Typ
BH-2 BIS-2 SE UCH Dahmraks Cormac Bästa rörelse
BH-3 SE V-11 SE UCH DK UCH Scintillas Christmas Star
BH-4 Art Cuinns Night´s Fire R-Cert


BIM & BIR

BT-1 BIM BIS3 Cert Pennybright Saliere
BT-2 BIS-4 Glor Na Gael Yaffa R-Cert BIM- Unghund
BT-3 SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart
BT-4 Deborah´s Theme from O´Marksbay

Juniorklass Hanar:

Cazavina´s Gilmore Ex2
Scintillas Yoda Ex3
Scoops Jasper Ex1 ck BIM Junior

Unghundsklass Hanar:

Graystone Coolman Kep
Quest Irmidu Ex2 Bästa Huvud& Uttryck
Wolf-Cottage Sixten Ex3

Öppenklass Hanar:

Art Cuinns Night´s Fire Ex1 ck Bh-4 R-Cert
Dahmraks Hurrican Vg4
Warlock´s Fenris Ex2 ck
Wolf-Cottage Ringo Vg 3

Championklass Hanar:

N UCH Casino Royal Grand Chiend de Culann Ex3 ck
SE UCH Rysheron´s Frankie D At Sapwoods Ex4
SE V-11 SE UCH DK UCH Scintillas Christmas Star Ex2 ck BH-3
SE UCH DK UCH Scintillas Super Mario Ex

Juniorklass Tikar:

NordJV-11 Art Cuinns Musella Ex1 ck BIS Junior
Keltairs Doro Pesch Kep
Knallåsens Kyloka Ex2 ck
Pocahontasgårdens Montana Ex3
Pocahontasgårdens Mortisha Ex
Scoops Joanna Ex4
Wolf-Cottage Tess Kep

Unghundsklass Tikar:

Knallåsens Isabele Ex3
Åkerö´s Wolf Hjördis Ex4

Öppenklass Tikar:

Art Cuinns In Your Eye´s Ex
Cazavina´s Ariel Ex
Cazavina´s Vindi Ex
Knallåsen´s Giacosa Ex4 ck
Knallåsen´s Eile Ex2 ck
Sapwood´s Dream Catcher Ex3 ck
Scintillas Sweet Ariel Ex

Championklass Tikar:

SE UCH Casonidas Celesta Ex3 ck
SE UCH Cazavina´s Tindra Ex2 ck

BIS

1. Dahmraks Opus Magnum
2. SE UCH Dahmraks Cormac
3. Pennybright Saliere
4. Glor Na Gael Yaffa

Bästa Par

Quest Irmidu & Sapwood´s Dream Catcher

BIS Uppfödare

Kennel Knallåsen

Valpar 6-9 mån

Pocahontasgårdens Nirvana
BIS 2 Knallåsens Limp Bizkit


2012-06-17 SKK Avesta Int.
Domare: Matti Tuominen Finland SKK Int.

BIR CERT CACIB Fur Elise´s Cetra
BT-2 R-CACIB SeUch Sv-10 Dragon Light´s Trollhassel
BT-3 R-CERT Dragon Light´s Skogs Stjärna

Fotografi på BIR och BIM mottages tacksamt.

BIM CACIB Seuch Art Cuinns Canaletto
BH-2 CERT R-CACIB Gruagach Kern Meverick

Valpar

BIR Knallåsen´s Lulu


2012-06-17 SvVK Vännäs
Domare: Darko Petreski, Kroatien 2+3

BIR Westmount Oc-Cra
BT-2 Cert Knallåsens Korona
BT-3 Res.cert Hoarystocks Grace

BIM FI UCH SE UCH Cormacs Marley


2012-06-16 SvVK Tånga Hed
Domare: Tomasz Kuszyk (1+0) 18+24

BIS BIS-Junior Dahmrak´s Magnum Opus
BH-2 SE UCH Dahmrak´s Cormac
BH-3 SE UCH Rysheron´s Frankie D At Sapwoods
BH-4 R-Cert SE VCH Knallåsen´s Fräcka Findus


BIM & BIR

BIM Glor Na Gael Yaffa
BT-2 Knallåsen´s Giacosa
BT-3 SE UCH Dragon Light´s Trollhassel
BT-4 Magh Itha´s Highness

Valpar

BIS-2 BIR- Valp Knallåsen´s Limp Bizkit


2012-06-16 SKK Vännäs Nat.
Domare: Oliveira Rui, Portugal 2+5

BIR Cert,Champ Westmount Oc-Cra
BT-2 Ravenponds Royal Rapsody
BT-3 Knallåsens Korona

BIM FI UCH SE UCH Cormacs Marley
BH-2 Cert. Ravenponds Rob Roy


2012-06-10 SKK Vänersborg Nat.
Domare: Marja Talvitie 7+11

BIG-1, BIR SE V-11 SE UCH DK UCH Scintillas Christmas Star
BH-2, Cert, Champion NO UCH NORD JV-10 Wolfhenge Cooper

BIM, Cert Wolfhenge Corona
BT-2, R-Cert Art Cuinns In Your Eye´s
BT-3 SE UCH Art Cuinns Torricella


2012-06-03 SKK Norrköping Nat.
Domare: Birgitta Svarstad 4+8

BIS-2, BIG-1, BIR SE UCH Riverwolf Roger Federer
BH-2 SE V-11 SE UCH DK UCH Scintillas Christmas Star

BIM SE UCH Graystone Farulah
BT-2, Cert, Champ. Scintillas Sword Lily
BT-3 Für Elise´s Cetra


2012-05-27 SKK Vallentuna Int.
Domare: Martha Heine (0+1) 8+9

BIG-4, BIR, CACIB SE V-11 SE UCH DK UCH Scintillas Christmas Star
BH-2, R-CACIB SE UCH Riverwolf Roger Federer
BH-3, Cert Pennybright Scoundrel
BH-4, R-Cert Scoops Jasper

BIM, CACIB, Cert, Champ. Graystone Farulah
BT-2, R-CACIB NORD V-11 SE UCH Furlongs Mary-Lou
BT-3, R-Cert Glor Na Gael Yaffa

Valpar

BIR Irdalens Daylight


2012-05-26 SKK Österbybruk Int.
Domare: Gerard Cox (0+2) 8+6

BIR, CACIB NORD V-1 SE UCH Furlongs Mary-Lou
BT-2, Cert Furlongs Maggie-May
BT-3 R-Cert Scintillas Snow White

BIM, CACIB SE V-11 SE UCH DK UCH Scintillas Christmas Star
BH-2, Cert Ravensbeech Varro
BH-3, R-Cert Furlongs Di Vito

Valpar

BIR Knallåsen´s Lulu

Uppfödarklass

Kennel Furlongs 1HP


2012-05-20 SKK Hässleholm
Domare: Bertil Lundgren (1+0) 5+7

BIG-2, BIR SE V-11 SE UCH DK UCH Scintillas Christmas Star
BH-2, SE UCH DK UCH Scintillas Super Mario
BH-3, Cert SE VCH Knallåsen´s Fräcka Findus
BH-4, R-Cert Scintillas Yoda

BIM SE UCH Scintillas Princess Of Christmas
BT-2, Cert Manowar Hilda In Dawn
BT-3, R-Cert Gelert´s Mc Flurry
BT-4, Scintillas Sweet Ariel

Valpar

BIR, Knallåsen´s Limp Bizkit

Uppfödarklass

Kennel Scintillas 1HP


2012-05-19 SKK Piteå Nat.
Domare: Karel Horak 4+5

BIR Cert Champion Riverwolf Neptunus
BH-2 R-Cert Für Elise's Chopin

Fotografi på BIR och BIM mottages tacksamt.

BIM Cert Westmount Oc-Cra
BT-2 R-Cert Riverwolf Coco Chanel
BT-3 Riverwolf Sharon Stone
BT-4 Riverwolf Dancing Queen


2012-05-12 SvVK Ljungbyhed
Domare: Escar Tabuena Rafael (1+0) 11+17

BIR, SE UCH DK UCH SE V-11 Scintillas Christmas Star
BH-2, Cert, Champ SE UCH DK UCH Scintillas Super Mario
BH-3, R-Cert Dragon Light´s Smultronklöver Bästa junior
BH-4, Askhults Douglas O´Connell

BIM, Cert Kråksångens Hugrun
BT-2, R-Cert Gelert´s Mc Flurry BIS-2 unghund
BT-3, Dragon Light´s Ice Chrystal
BT-4, SE V-10 SE UCH Dragon Light´s Trollhassel

Valpar

BIR, Knallåsen´s Limp Bizkit

Uppfödarklass

Kennel Scintillas 1HP, BIS-2
Kennel Dragon Light´s 2HP


2012-05-06 SKK Lidköping Nat
Domare: Liliane De Ridder-Onghena

BIG-4, BIR SE UCH SE V-10 Dragon Light´s Trollhassel
BT-2 SE UCH NO UCH Dragon Light´s Zayhna
BT-3 SE UCH Art Cuinns Torricella
BT-4, Cert, Champ Kråksångens Ljod

Fotografi på BIR och BIM mottages tacksamt.

BIM, Cert Wolf-Cottage Sixten BH-2, R-Cert Pennybright Scoundrel


2012-04-28 SKK Västerås Nat
Domare: Lisbeth Campbell 5+7

BIG-4, BIR SE V-11 SE UCH DK UCH Scintillas Christmas Star
BH-2, Champ. FI UCH Sapwood´s Secret Sign
BH-3 SE UCH Riverwolf Roger Federer
BH-4 SE UCH Rysheron´s Frankie D At Sapwoods

BIM, Cert Wolfhenge Corona
BT-2, R-Cert FI UCH Sapwood´s Amusing April
BT-3 SE UCH Art Cuinns Torricella


2012-04-15 SvVK Sundsvall
Domare: Lotta Brun 5+12

BIR SE UCH Art Cuinns Canaletto
BH-2, Cert Mascotts My Santana
BH-3, R-Cert Heartbreaker Of Kirld Ground Castle
BH-4 FI UCH SE UCH Cormacs Marley


BIR: SE UCH Art Cuinns Canaletto

BIM, Cert Greirish Yemanja
BT-2, R-Cert Fastfoot´s Summer Savory Bästa unghund
BT-3 Original Onyx Fionnmae
BT-4 SE V-10 SE UCH Dragon Light´s Trollhassel

Uppfödarklass

Kennel Dragon Light´s 1HP, BIS-3


2012-04-14 SKK Sundsvall
Domare: Branislav Rajic 8+14

BIG-2, BIR, Cert Mascotts My Santana
BH-2, R-Cert Ballyjameduff Av Black Glacier
BH-3 FI UCH SE UCH Cormacs Marley


BIM: Fastfoot´s Summer Savory

BIM, Cert Fastfoot´s Summer Savory
BT-2 SE V-10 SE UCH Dragon Light´s Trollhassel
BT-3, R-Cert Åkerö´s Wolf Hjördis
BT-4 Scintillas Snow White

Uppfödarklass

Kennel Dragon Light´s 1HP


2012-04-01 SvVK Boden
Domare: Rudi Hübenthal

BIS-2, BIR, Cert Riverwolf Uranus
BH-2, R-Cert Riverwolf Neptunus
BH-3 Tinwistle´s Travelin Band
BH-4 Riverwolf Name Of The Game

BIM, Cert Riverwolf Muccia BIS-4 Junior
BT-2 CH Riverwolf Cat Zeta-Jones
BT-3, R-Cert Riverwolf Dancing Queen

Uppfödarklass

Kennel Riverwolf 1 HP, BIS-2


2012-03-17 SKK Malmö
Domare: Elisabet Janzon (1+1) 9+11

BIR, CACIB, Cert Champ Pennybright Seachanta
BT-2, R-CACIB SE UCH DK UCH Manowar WR Indiana
BT-3, R-Cert Knallåsen´s Elie

BIM, CACIB, Cert Pennybright Scoundrel
BH-2, R-CACIB, R-Cert DK UCH Elikica Noblesse Oblinge
BH-3 SE V-11 SE UCH DK UCH Scintillas Christmas Star
BH-4 SE UCH Art Cuinns Canaletto

Valpar

BIR ScintillasYoda
BIM Scintillas Ya-Ya


2012-02-25 SvVK Köping
Domare: Paula Heikkenen-Lehkonen, Finland (0+1) 3+9

BIR, SE V-11 SE UCH DK UCH Scintillas Christmas Star
BH-2, SE UCH Riverwolf Roger Federer

BIM, Cert Magh Itha´s Highness
BT-2, R-Cert Greirish Xelene
BT-3, Pocahontasgårdens Montana BIS Junior
BT-4, Greirish Black Tequila

Valpar

BIR, Pocahontasgårdens Nirvana

Uppfödarklass

Kennel Greirish 1HP


2012-01-06 SKK MyDog
Domare: Petru Muntean (0+1) 8+16

BIR, CACIB, Cert Champ Waverine´s Celebretion
BT-2, R-CACIB, R-Cert Gruagach Kern Meander
BT-3, SE UCH Scintillas Princella Of Christmas
BT-4, SE V-11 Gruagach Jungle Ghost

BIM, CACIB, Cert, Champ Rysheron´s Frankie D At Sapwoods
BH-2, R-CACIB SE V-11 SE UCH Scintillas Christmas Star
BH-3, NORD JV-10 Wolfhenge Cooper
BH-4, Scintillas Spiderman

Valpar

BIR, Dragon Light´s Silver Tistel


2012-01-05 SKK MyDog
Domare: Nenne Runsten (1+3) 8 + 13

BIR, CACIB, SE V-11 SE UCH Scintillas Christmas Star
BH-2, R-CACIB, Cert, Rysheron´s Frankie D At Sapwoods
BH-3, R-Cert, Scintillas Super Mario
BH-4, Cazavina´s Gilmor

BIM, CACIB, Scintillas Princess Of Christmas
BT-2, R-CACIB, DK UCH SE UCH Manowar Wr Indiana
BT-3, Cert, Askhults Doreen O´Quinn
BT-4, Magh Itha´s Highness

Valpar

BIR, Dragon Light´s Silver Tistel

BIM, Manowar O´Malley

Uppfödarklass

Kennel Scintillas 1 HP