Information ang. resultat-redovisning!


11/12 Stockholm
6/11 Växjö
16/10 Vallentuna
9/10 Sundsvall
8/10 Sundsvall
24/9 Älmhult
17/9 Högbo
11/9 Gimo
11/9 Helsingborg
10/9 Sofiero
3/9 Öland
29/8 Visby
28/8 Visby
27/8 Backamo
27/8 Visby
21/8 Norrköping
20/8 Eskilstuna
14/8 Ronneby
13/8 Umeå
13/8 Askersund
7/8 Vallentuna
7/8 Svenstavik
6/8 Svenstavik
6/8 Tånga Hed
31/7 Ransäter
30/7 Ransäter
29/7 Ransäter
24/7 Västerås
23/7 Köping
17/7 Råneå
16/7 Piteå
16/7 Tvååker
15/7 Tvååker
9/7 Alfta
3/7 Borås
19/6 Avesta
19/6 Gällivare
18/6 Tånga Hed
12/6 Vännäs
11/6 Vännäs
11/6 Mullsjö
5/6 Vänersborg
4/6 Norrköping
29/5 Vallentuna
28/5 Österbybruk
21/5 Piteå
21/5 Hässleholm
15/5 Överkalix
14/5 Ljungbyhed
8/5 Lidköping
30/4 Arvika
17/4 Västerås
27/3 Strängnäs
20/3 Malmö
5/3 Boden
9/1 Göteborg
8/1 Göteborg
7/1 Göteborg

2011-12-11 SKK Stockholm Int.
Domare: Kari Granaas Hansen 8+17

BIR, CACIB, SE UCH NORD V-11 Furlongs Mary-Lou
BT-2, R-CACIB, SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart
BT-3, CERT, Scintillas Snow White
BT-4, NO UCH SE UCH Wolfhouse Umbrielle

Fotografi på BIM mottages tacksamt

BIM, CACIB, DK UCH NO UCH NORD V-11 SE UCH Cormacs Maddox
BH-2, R-CACIB, SE UCH SE V-11 Scintillas Christmas Star
BH-3, SE UCH Riverwolf Roger Federer
BH-4, EE CH FI UCH NO UCH SE UCH Greirish Xcalibur


2011-11-06 SKK Växjö Int.
Domare: Lyudmila Tchistiakova (0+1) 5 + 13

BIG-3, BIR, CACIB, SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart
BT-2, Cert, R-CACIB, Scintillas Sword Lily
BT-3, R-Cert, Pre-Eminence´s Incredible Lady
BT-4, SE UCH Art Cuinns Torricella

BIM, CACIB, SE V-11 SE UCH Scintillas Christmas Star
BH-2, R-CACIB, SE UCH Riverwolf Roger Federer
BH-3, Cert, Dragon Light´s Winter Day

Veteran

Exc. 1 CK Sall`Bazz Alischa


2011-10-16 SvVK Vallentuna
Domare: Christophe Coppel (2+1),(4+2) 6+10

BIR, BIS-3, CERT, Greirish Yemenaja
BT-2, SE UCH Sv-10 Dragon Light´s Trollhassel
BT-3, SE UCH Greirish Wishful News
BT-4, R-CERT, Fastfoot`s Summer Savory

BIM, SE UCH Tsarskaja Prihot Mister X
BH-2, CERT, Heartbreaker Of Kirld Ground Castle BIS-4 Unghund
BH-3, R-CERT, Ravensbeech Varro

BIR, Baby Dragon Light's Silver Tistel

BIM, Baby Dragon Light's Spetshagtorn

 

BIR, Valp Greirish Banker Hall BIS-3 Valp

BIM, Valp Greirish Black Tequila


2011-10-09 SvVK Sundsvall
Domare: Hahne Schwerm 4+6

BIR, SE UCH Lurbackens Arcus
BH-2, CERT, Lurbackens Odin
BH-3, SE UCH Tsarskaja Prihot Mister X

Fotografi på BIR och BIM mottages tacksamt

BIM, CERT, Tinwhistle's Hello Mary Lou
BT-2, R-CERT, Wiglywagly's Sapphire


2011-10-08 SKK Sundsvall Int.
Domare: Henrik Härling 3+5

BIR, CACIB, CERT, C.I.B EE CH FI UCH LT CH NO UCH SE UCH Tinwhistle's Made In Heaven
BT-2, R-CACIB, R-CERT. Tinwhistle's Hello Mary Lou

Fotografi på BIR och BIM mottages tacksamt

BIM, CACIB, SE UCH Lurbackens Arcus
BH-2, R-CACIB, CERT, Tinwhistle's Travelin' Band
BT-3, R-CERT, Lurbackens Odin


2011-09-24 SvIVK Älmhult
Domare: Petra Tomašovičová (6+4) 15+27

BIR Art Cuinns Musella BIS Junior Bästa Typ
BT-2 SE UCH Knallåsen´s Ädla Ängel
BT-3 Art Cuinns Torricella
BT-4 Graystone Farulah
BT-5 Pre- Eminence´s Incredible Lady BIS Unghund

BIM Dahmrak´s Cormac
BH-2 Dragonlights Winterday
BH-3 Norduch Nuch Driftcot Diablo
BH-4 Dahmrak´s Hurrican
BH-5 Ascending´s Jagannatha

Junior 9-15 hanar

1 Gelert's Mc Feast

Unghund 15 -24 hanar

1 Hp Dragonlights Winterday BIM unghund
2 Hp Damhraks Hurrican
3 Heartbreaker of Kirld Ground Castle
4 Revensbeech Varro
5 Wolfhenge Crawford
6 Opl Askhults Douglas O´connell
7 Opl Scintillas Super Mario

2-3 år hanar

1 Hp SE UCH Dahmrak´s Cormac BIS 4
2 Knallåsen´s Fräcka Findus

3-5 år hanar

1 Hp Ascending´s Jagannatha
2 Sall´Bazz Heartbreaker

5-7år hanar

1 Hp Norduch Nuch Driftcot Diablo

Junior 9-15 mån tikar

1 Hp Art Cuinns Musella BIS Junior BIS 1
2 Hp Knallåsen´s Isabele
3 Fastfoot´s Summer Savory
4 Gelerts Mc Flurry
5 Ascending´s Marigold

Unghund 15-24 mån tikar

1 Hp Pre- Eminence´s Incredible Lady BIS unghund
2 Hp Scintillas Sweet Ariel
3 Hp Askhults Doreen O´quinn
4 Wolfhenge Corona
5 Magh Itha´s Hope

2-3 år tikar

1 Hp Graystone Farulah
2 SE UCH Casonidas Celesta
3 Åkerös Edit

3-5 år tikar

1 Hp SE UCH Art Cuinns Torricella BIS 3
2 Hp SE UCH Dkuch Manowar WR Indiana
3 Knallåsen´s Eile
4 SE UCH Ascending´s Ina
5 Casonidas Howling Heart

5-7 år tikar

1 Hp SE UCH Knallåsen´s Ädla Ängel BIS 2
2 Hp SE UCH Casavina´s Tindra Bästa Huvud och Uttryck
3 Hp Askhults Brianagh O`Duffy

Veteran 7-10 tik

1 Hp Sall Bazz Alischa BIS Vet 7-10 år

Veteran 10 - tik

1 Hp Furlongs Zannah Cazavina BIS Vet 10

Bästa par

SE UCH Casavina´s Tindra & Furlongs Zannah Cazavina

Bästa avelsgrupp :

Magh Itha´s Goya med Gelert`s McFeast, Gelert`s McFlurry, Askhults Doreen O´quinn, Askhults Douglas O´connell

Bästa uppfödargrupp :

1 Kennel Knallåsen´s

BIS 1 Art Cuinns Musella

BIS 2 SE UCH Knallåsen´s Ädla Ängel

BIS 3 SE UCH Art Cuinns Torricella

BIS 4 SE UCH Dahmrak´s Cormac

BIS 5 Dragonlights Winterday

Valp 4-6 hanar

Opl 1 Scoops Jasper

Valp 6-9 hanar

1 Hp Manowar Hickey in motion
2 Knallåsen´s Jameson
3 Knallåsen´s JB
4 Graystone Coolman
5 Manowar Higgins in spring

Valp 4-6 tikar

1 Hp Scoops Joanna Bästa Rörelse
2 Scoops Justine
3 Andarnas Alice

Valpar 6-9-tikar

1 Hp Manowar Hilda in dawn

Valpar BIS 4-6 Månader

BIS 1 Scoops Joanna

Valpar BIS 6-9 Månader

BIS 1 Manowar Hickey in motion

BIS 2 Manowar Hilda in dawn


2011-09-17 Skk Int. Högbo
Domare: Olga Sinko Kupryianova 3+3

BIR,CERT,CACIB, Gruagach Jungle Ghost
BT-2, R-CERT,R-CACIB, Pennybright Witchcroft
BT-3, Åkerö´s Wolf Hjördis

BIM, CERT, CACIB, Ravensbeech Varro
BH-2, R-CACIB, SE UCH Sv-10 Dragon Light´s Tantalos
BH-3, R-CERT, Irdalens Blackmore´s Night


2011-09-11 Skk Gimo Int.
Domare: Tony Rainey 0+1

BIR, BIG-4, CERT Åkerö´s Wolf Hjördis


2011-09-11 SvVK Helsingborg
Domare: Henrik Härling 7+18

BIR, SE UCH Greirish Xylia
BT-2, SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart
BT-3, SE UCH Knallåsen´s Ädla Ängel
BT-4, Cert, Pennybright Seachanta BIR, BIS-4 Unghund

BIM, SE UCH SE V-11 Scintillas Christmas Star
BH-2, SE UCH Dahmrak´s Cormac
BH-3, Cert, Scintillas Super Mario

Valpar 4-6

BIR, BIS, Pennybright Corleone

BIM, Greirish Brilliant Heart
2 HP, Pochahontasgårdens Montana

Valpar 6-9

BIR, Art Cuinns Musella

BIM, Knallåsen´s Jameson

Uppfödarklass

Kennel Knallåsen 1 HP


2011-09-10 SKK Sofiero Nat.
Domare: Karin Hedberg 9+13

BIG-3, BIR, SE UCH SE V-11 Scintillas Christmas Star
BH-2, SE UCH Tsarskaja Prihot Mr X
BH-3, Cert, Dahmrak´s Hurrican
BH-4, Ascending´s Jagannatha

BIM, SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart
BT-2, SE UCH Scintillas Princess Of Christmas
BT-3, Cert, Champ. Greirish Xylia
BT-4, Scintillas Sweet Ariel


2011-09-03 SKK Öland NAT.
Domare: Karl-Gunnar Staffberg, (1+0) 4+7

BIR, SE UCH Knallåsen`s Ädla Ängel
BT-2, CERT, Knallåsens Caccini
BT-3, R-CERT, Scintillas Sweet Ariel

BIM, CERT, Heartbreaker of Kirld Ground Castle
BH-2, SE UCH Dahmrak´s Cormac

VALPAR

BIR, Knallåsen's Jameson


2011-08-29 SvVK Visby
Domare: Petter Fodstad 3+7

BIR, BIS-4, CERT, CHAMP, SE V-11 Scintillas Christmas Star
BH-2, R-CERT, Heartbreaker of Kirld Ground Castle Bästa Unghund

BIM, SE UCH Scintillas Princess Of Christmas
BT-2, CERT, CHAMP Greirish Wishful News


2011-08-28 SKK Visby Int.
Domare: Piisi-Putta Outi, Finland 3+7

BIR, BIG-4, CACIB, CERT, SE V-11 Scintillas Christmas Star

BIM, CACIB, SE UCH Scintillas Princess Of Christmas
BT-2, CERT, Fastfoot´s Summer Savory
BT-3, R-CACIB, R-CERT Scintillas Sword Lily


2011-08-27 SKK BACKAMO/LJUNGSK NAT
Domare: Henrik Johansson 3+5

BIR, BIG-3, CERT, Keltairs Flight Of The Phoenix
BT-2, R-CERT, SE VCH Cazavina's Vindi
BT-3, SE UCH Cazavina's Tindra
BT-4, Art Cuinns In Your Eye's


2011-08-27 SKK Visby Int.
Domare: Silva Zeferino, Portugal 3+6

BIR, CACIB, CERT, SE V-11 Scintillas Christmas Star
BH-2, R-CACIB, R-CERT, Heartbreaker of Kirld Ground Castle
BH-3, Coill Mor Alwyn

BT-2, CACIB, CERT, Greirish Wishful News
BT-3, R-CACIB, R-CERT, Scintillas Sword Lilly
BT-4,
SE UCH Scintillas Princess Of Christmas


2011-08-21 SKK Norrköping Int.
Domare: Trevor Hiscock, Syd-Afrika (0+1) 6+16

BIR, CACIB, CERT, SE V-11 Scintillas Christmas Star
BH-2, R-CACIB, SE UCH Riverwolf Roger Federer
BH-3, R-CERT, Ravenbeech Warro
BH-4, SE UCH Dahmrak´s Cormac

BIM, CACIB, CERT, SE V-11 Gruagach Jungle Ghost
BT-2, R-CACIB, SE UCH Cazavina´s Tindra
BT-3, SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart
BT-4, R-CERT, Cazavina´s Faidra

Valpar:

BIS, BIR, Art Cuinns Musella

Uppfödargrupp:

Kennel Cazavina´s 1HP


2011-08-20 SKK Eskilstuna Int.
Domare: Anita Whitmarsh 2+7

BIR, CACIB, SE UCH Riverwolf Roger Federer
BH-2, R-CACIB, SE UCH Art Cuinns Canaletto

BIM, CACIB, SE UCH Art Cuinns Torricella
BT-2, R-CACIB, SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart


2011-08-14 Ronneby SKK INT
Domare Wim Wellens NL (1+0) 8+7

BIR, CACIB, SE UCH Damhrak`s Cormac
BH-2, CERT, R-CACIB, SE VCH Knallåsen`s Fräcka Findus
BH-3, R-CERT, Scintillas Super Mario

BIM, CACIB, NORD UCH Pennybright Lasareena
BT-2, CERT, Askhults Doreen O'Quinn
BT-3, R-CACIB, Knallåsens Caccini
BT-4, Gelert's Arwen

VALPAR

BIR, Knallåsen's Jameson


2011-08-13 SKK Umeå Nat.
Domare: André Van Den Broek 4+1

BIR, SE UCH Cormacs Marley

Fotografi på BIR mottages tacksamt


2011-08-13 SKK Askersund NAT.
Domare: Barbara Ruth Smith 2+4

BIR, SE UCH Dahmrak´s Cormac
BH-2, CERT, Kråksångens Huke

BIM, CERT, Für Elise´s Cetra


2011-08-07 SKK Vallentuna Nat.
Domare: Tuula Plathan 4+6

BIR, CERT, CHAMP, SE UCH Casonidas Celesta
BT-2, R-CERT, Greirish Xylia
BT-3, Scintillas Snow White

Fotografi på BIR och BIM mottages tacksamt

BIM, SE UCH Tsarskaja Prihot Mister X
BH-2, SE UCH Art Cuinns Canaletto


2011-08-07 SKK Svenstavik Int.
Domare: Göran Bodegård 2+0

BIR, CACIB, SE UCH Cormacs Marley

Fotografi på BIR mottages tacksamt


2011-08-06 SKK Svenstavik Nat.
Domare: Harto Stockmari 2+0

BIR, SE UCH Cormacs Marley
BH-2, Innsetlia's Storm

Fotografi på BIR mottages tacksamt


2011-08-06 SvIVK Tånga Hed
Domare:
Conny Fernhout-Schildt (3+0) (3+1) 16+20

BIR, Scintillas Christmas Star 
BH-2, Scintillas Super Mario
BH-3, SE UCH Damhrak`s Cormac Bästa rörelse
BH-4,
Yo-Yo Von Der Oelmühle 
BH-5, NORD UCH Driftcot Diablo Bästa Typ

 

BIM, Scintillas Sword Lily  BIS Unghund
BT-2, SE UCH Knallåsen`s Ädla Ängel
BT-3,
Pre-Eminence´s Incredible Lady  BIS Junior
BT-4,
SE UCH Art Cuinns Torricella  
BT-5,
Cazavina´s Libra 

Hanar junk
Wolf-Cottage Sixten  1

Hanar ungh
Dahmrak`s Hurrican 5
Keltairs Boondock Saints  opl
Ravensbeech Varro 2 HP 
Scintillas Scooby Doo Opl 
Scintillas Spiderman  3
Scintillas Super Mario 1 HP
 

Hanar 2-3 år
Ascending`s Jagannatha Opl 
SE UCH Damhrak`s Cormac 1 HP Bästa Rörelse
SE VCH Knallåsen`s Fräcka Findus 2 HP
Ascendings Jagannatha 3 HP

Hanar 3-5 År
Kråksångens Huke  3
Scintillas Christmas Star  1HP
Yo-Yo Von Der Oelmühle  2 HP

Hanar 5-7 År
NORD UCH Driftcot Diablo 1 HP 
Magh Itha´s Ramses 2HP

Tikar jkl
Askhult`s Doreen O`Quinn 2 HP 
Pre-Eminence´s Incredible Lady  1 HP

Tikar ukl
Keltairs Flight Of The Phoenix  3
Magh Itha´s High Flyer 2 HP
Scintillas Sweet Ariel  4
Scintillas Sword Lily  1HP

Tikar 2-3 År
Art Cuinns Angel of Heart 2 HP 
Coill Mor Abbey 3
Graystone Farulah  4
Knallåsen´s Giacosa  1HP

Tikar 3-5 År
SE UCH Art Cuinns Torricella 1 hp
Cazavina´s Libra  2 HP
Cazavina´s Vildur  3HP
Knallåsens Caccini Opl 
Knallåsen´s Eibhlin  4
SE UCH Scintillas Princess Of Christmas  5

Tikar 5-7 År
Askhults Brianagh O`Duffy 3 
SE UCH Knallåsen`s Ädla Ängel 1 HP 

SE UCH NORD JV-06  Cualainn Phoenix At Keltair  2

BIS
1-
Scintillas Christmas Star 

2- Scintillas Sword Lily 

3- SE UCH Knallåsen´s Ädla Ängel 

4-  Pre-Eminence´s Incredible Lady 

R- Scintillas Super Mario 

Uppfödarklass
Kennel Knallåsen  1 HP 

Bästa Par
Knallåsen´s Eibhlin & Knallåsen´s Jameson 

Valpar BIS 4-6 Månader
BIS Cazavina´s Gilmore 
BIS 2,
Manowar Hickey In Motion 

Valpar BIS 6-9 Månader
BIS Knallåsen´s Jameson  Bästa Huvud och Uttryck
BIS 2 Art Cuinns Musella 

Hanvalp 4-6 mån.
1 HP Cazavina´s Gilmore 
2 HP
Manowar Hickey In Motion
 
Cazavina´s Guerin 

Hanvalpar 6-9 Månader
1 HP Knallåsen´s Jameson 
2
Knallåsen´s Johnni Walker
 
3 Graystone Coolman 

Tikvalp 6-9 mån.
1 HP Art Cuinns Musella 


2011-07-31 SKK Ransäter INT.
Domare: Magnus Hagstedt 9+12

BIR, CACIB, SE UCH Riverwolf Roger Federer
BH-2, CERT, R-CACIB, Rysheron's Frankie D At Sapwoods
BH-3, SE UCH Cormacs Marley

Fotografi på BIR och BIM mottages tacksamt

BIM, CERT, Gruagach Kern Meander
BT-2, CACIB, SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart
BT-3, R-CERT, R-CACIB, Sapwood's Amusing April
BT-4, R-CERT, Gruagach Jungle Ghost


2011-07-30 SKK Ransäter INT.
Domare: Paul Stanton 12+15

BIR, CERT, CACIB, NO UCH Cormacs Zeena
BT-2, R-CACIB, SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart
BT-3, R-CERT, Gruagach Jungle Ghost
BT-4, DK UCH SE UCH Manowar Wr Indiana

Fotografi på BIR och BIM mottages tacksamt

BIM, CACIB, SE UCH Riverwolf Roger Federer
BH-2, CERT, R-CACIB, DK UCH NO UCH Cormacs Maddox
BH-3, R-CERT, Rysheron's Frankie D At Sapwoods


2011-07-29 SKK Ransäter INT
Domare: Anette Edlander 11+15

BIR, CACIB, SE UCH Riverwolf Roger Federer
BH-2, CERT, Art Cuinns Night´s Fire
BH-3, R-CACIB, R-CERT, Cormacs Maddox
BH-4, Rysheron´s Frankie D At Sapwoods

BIM, CACIB, SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart
BT-2, R-CACIB, DK UCH SE UCH Manowar Wr Indiana
BT-3, CERT, Original Onyx Fionnmae
BT-4, R-CERT, Magh Itha´s Highness


2011-07-24 SvVK Västerås
Domare: Åge Gjetnes, Norge (1+1) 3+11

BIR, SE UCH, Art Cuinns Angel Of Heart

Valpar 4-6 mån.

BIR, Greirish Abracadabrant

Valpar 6-9 mån.

BIR, Art Cuinns Musella


2011-07-23 SKK Köping Int
Domare: Gabriel Valdez-Valdes, Colombia 2+12

BIR, CACIB, SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart
BT-2, CERT, R-CACIB, Casonidas Celesta
BT-3, R-CERT, Scintillas Sweet Ariel
BT-4, Scintillas Snow White

BIM, CACIB, SE UCH, Art Cuinns Canaletto
BH-2, CERT, CHAMPION, R-CACIB, Skyes Aslan

Uppfödargrupp

1 HP, Kennel Art Cuinns


2011-07-17 SvVK Råneå
Domare: Markku Mähönen, Finland 4+4

BIR, BIS-3, CERT, Riverwolf Tequila Rose
BT-2, R-CERT, FI UCH SE UCH Riverwolf Serena Williams

BIM, CERT, Riverwolf Neptunus
BT-2, R-CERT, EE CH FI UCH JV-09 SE UCH Riverwolf Ivan Lendl

Uppfödargrupp

1HP, Riverwolf


2011-07-16 SKK Piteå Int.
Domare: Rita Reyniers, 3+2

BIR, CACIB, FI UCH SE UCH Riverwolf Serena Williams
BT-2, R-CACIB, CERT, Riverwolf Tequila Rose

BIM, CACIB, EE CH FI UCH NORD JV-09 SE UCH Riverwolf Ivan Lendl


2011-07-16 SKK Tvååker NAT
Domare: Gunilla Sandberg (1+0) 11+15

BIR, BIG 3, SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart
BT-2, CERT Cormacs Ester
BT-3, R-CERT Kråksångens Ljod
BT-4, SE UCH Cazavinas Tindra

BIM, CERT Scintillas Christmas Star
BH-2, SE UCH Dahmrak´s Cormac
BH-3, R.CERT Scintillas Super Mario

VALPAR

BIR, Knallåsen´s Jameson


2011-07-15 SKK Tvååker INT
Domare: Garren Randy USA (1+0) 11+17

BIR, CACIB, SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart
BT-2, R-CACIB, SE UCH Art Cuinns Torricella
BT-3, NO UCH SE UCH Dragon Light´s Zaynah
BT-4, CERT, Scintillas Sword lily

BIM, CERT, CACIB, Heartbreaker of Kirld Ground Castle
BH-2, R-CERT, R-CACIB, Skyes Aslan
BH-3, SE UCH Dahmrak´s Cormac
BH-4, Wolfhenge Crawford

VALPAR

BIR, Knallåsen´s Jameson


2011-07-09 SKK Alfta
Domare: Barbara Ruth Smith 2+3

BIR, Cert, Art Cuinns Night´s Fire
BH-2, Cormacs Marley

BIM, Cert, Lurbackens Aimee
BT-2, Ascendings Marigold
BT-3, Original Onyx Fionnmae


2011-07-03 SKK Borås Nat.
Domare: Barbara Ruth Smith 6+6

BIR, Cert Scintillas Sword Lily
BT-2 SE UCH NO UCH Dragon Light´s Zaynah
BT-3, R-Cert SE VCH Cazavina´s Vindi
BT-4 Askhults Doreen O´Quinn

BIM, Cert Scintillas Super Mario
BH-2, R-Cert Skyes Aslan
BH-3 Scintillas Christmas Star


2011-06-19 SKK Avesta Nat.
Domare: Svante Frisk 4+4

BIR, SE UCH Art Cuinns Canaletto

Fotografi på BIR och BIM mottages tacksamt

BH-2, SE UCH Cormacs Marley
BH-3, CERT Art Cuinns Night's Fire


2011-06-19 SKK Gällivare Int.
Domare: Iuza Beradze, 3+4

BIR, BIG-4, CACIB, FI UCH SE UCH Riverwolf Serena Williams
BT-2, CERT, R-CACIB, CHAMP, FI UCH SE UCH Greirish Ysolde
BT-3, R-CERT, Riverwolf Tequila Rose
BT-4, FI UCH SE UCH Riverwolf Charlotte Rose

BIM, CACIB, EE CH FI UCH NO UCH SE UCH Greirish Xcalibur
BH-2, CERT, R-CACIB, Tinwhistle´s Travelin Band
BH-3, R-CERT, Riverwolf The Name Of The Game


2011-06-18 SvVK Tånga Hed
Domare: James Sillers, USA (1+1) 12+21

BIR, CH Knallåsen's Ädla Ängel
BT-2, CH Art Cuinnes Angel Of Heart
BT-3, CERT, Askhults Doreen O`quinn
BT-4, Cazavinas Vindi

BIM, CH Dahmrak´s Cormac
BH-2, CERT, Skyes Aslan 
BH-3, Scintillas Christmas Star
BH-4, Ravensbeech Varro

Valpar

BIR, BIS-3, valp Knallåsen's Jameson

BIM, Art Cuinns Musella

Uppfödarklass

BIR och BIS,  Knallåsen's kennel


2011-06-12 SvVK Vännäs
Domare: Tomasz Borkowski Polen 3+1

BIR, CERT Ravenponds Royal Rapsody

BIM Cormacs Marley


 

2011-06-11 SKK Vännäs Int.
Domare: Wayne Burton Australien 5+1

BIR, CERT, CACIB, CHAMP. Cormacs Marley
BH-2, R-CERT, R-CACIB Mamis Beardi Luciano

BIM, CERT, CACIB, Ravenponds Royal Rapsody


2011-06-11 SvIVK Mullsjö
Domare: Mrs Liz Thornton, knl Mochras, UK, (3+2) (0+1) 32+37

BIR, SE UCH Dahmraks Cormac Bästa Rörelse & Bästa Huvud o. Uttryck 
BH-2, NORD UCH FI & HE V-10 SV V-10 Pennybright Lancelot 
BH-3, SE UCH Magh Itha`s Fisherking 
BH-4, Gulligah Clancy 
BH-5, Heartbreaker of Kirld Ground Castle

 

BIM, Furlongs Maggie-May Bästa Typ
BT-2, INT UCH NO UCH SE UCH NO V-09 KBHV-09 Wolfhouse Umbrielle 
BT-3, Pennybright Saliere BIS Unghund
BT-4, Askhults Doreen O`Quinn BIS Junior 
BT-5, Magh Itha`s Highness

Hanar jkl

Art Cuinns Same Way 4
Wolf-Cottage Sixten 2 HP
Greirish Zappy Zodiac  3 HP 
Heartbreaker of Kirld Ground Castle 1 HP 

Hanar ukl

Dahmrak`s Hurrican Opl
Gulligah Clancy 1 HP 
Ravensbeech Varro 5 HP 
Scintillas Scooby Doo Opl 
Scintillas Super Mario 2 HP 
Wolf-Cottage Ringo Opl 
Wolfhenge Connor Opl 
Wolfhenge Cooper 4 HP 
Wolfhenge Corwin Opl 
Wolfhenge Crawford 3 HP 

Hanar 2-3 år

Art Cuinns Angel of Succes Opl 
Ascending`s Jagannatha Opl 
SE UCH Ascending`s Jahangir Opl 
Cazavina`s Faunus Opl 
Coill Mor Alwyn 3 HP

SE UCH Damhrak`s Cormac 1 HP Bästa Rörelse & Bästa Huvud o. Uttryck 
SE VCH Knallåsen`s Fräcka Findus Opl
Kråksångens Hugur 5 
Kråksångens Huke Opl
Skyes Aslan 4
Vetterli`s Ravi 2 HP

Hanar 3-5 År

SE UCH Magh Itha`s Fisherking 1 HP 
Sall`Bazz Heartbreaker 2 HP
Sall`Bazz Dream Boy 3

Hanar 5-7 År

SE UCH Dorisas Ector 3 
NORD UCH Driftcot Diablo 2 HP
Foresight Najo 4
NORD UCH FI & HE V-10 SV V-10 Pennybright Lancelot 1 HP

Tikar jkl

Art Cuinns Come Angel`s 4 
Ascending`s Marigold 5 
Askhult`s Doreen O`Quinn 1 HP
Fastfoot`s summer Savory 2 HP 
Greirich Zamba Queen Opl 
Kellyhide`s ginger Ale 3 
Paloma Faith O`Marksbay Opl 

Tikar ukl

Casonidas Celesta 5 
Magh Itha`s Highness 2 HP 
Pennybright Saliere 1 HP 
Pennybright Sequel 4 
Wolfhenge Cora Opl
Wolfhenge Corona 3 HP 
Knallåsen`s Giacosa Opl

Tikar 2-3 År

Art Cuinns Angel of Heart 4 HP 
Coill Mor Abbey Opl 
Foresight Olive 2 HP 
Foresight Opus Opl 
SE UCH Knallåsen`s Eibhlin Opl 
Kråksångens Hua 5 HP 
Kråksångens Husni 3 HP 
Pennybright Witchcroft 1 HP 

Tikar 3-5 År

Ascendin`s Isibèal Opl 
Casonidas howling Heart Opl 
Casonidas Whispering Wind Opl 
Furlongs Maggie-May 1 HP Bästa Typ
SE UCH Cazavina`s Tindra 5 
Irdalens All in one Opl
Knallåsens Caccini Opl 
Kråksångens Ljod 3 HP
Pennybright Zebelle Opl
Waverine`s Celebretion 4
INT UCH NO UCH SE UCH NO V-09 KBHV-09 Wolfhouse Umbrielle 2 HP 

Tikar 5-7 År

Askhults Brianagh O`Duffy 2
SE UCH Knallåsen`s Ädla Ängel 1 HP 

Veteran 7-10 År

Ascending`s Heather 2
Kråksångens Humla 1 HP Bästa Veteran

BIS

1 SE UCH Damhrak`s Cormac

2 Furlongs Maggie-May

3 NORD UCH FI & HE V-10 SV V-10 Pennybright Lancelot

4 INT UCH NO UCH SE UCH NO V-09 KBHV-09 Wolfhouse Umbrielle

5 Pennybright Saliere

Avelsklass

Kråksångens Humla 1 HP

Kråksångens Ljod HP

Uppfödarklass

Kennel Knallåsen  HP 

Kennel Kråksångens HP

Kennel Pennybright 1HP Bästa Uppfödare

Kennel Wolfhenge HP

Valpar BIS 4-6 Månader

BIS Knallåsen`s Jameson

BIS 2, BIM Vetterli`s Precious

BIS 3, Art Cuinns Musella

BIS 4, Vetterlis Panter

BIS 5, Knallåsen`s Johnny Walker

Valpar BIS 6-9 Månader

BIS Åkerö`s Wolf Hjördis

Hanvalp 4-6 mån.

1 HP Knallåsen`s Jameson

2 HP Vetterli`s Panter

3 HP Knallåsen`s Johnny Walker

Tikvalp 4-6 mån.

2 HP Art Cuinns Musella

1 HP Vetterlis Precious

Tikvalp 6-9 mån.

1 HP Åkerö`s Wolf Hjördis


2011-06-05 SKK Vänersborg Int.
Domare: Henrik Johansson 7+11

BIR,BIG-3,CACIB, SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart
BT-2, R-CACIB, SE UCH Art Cuinns Torricella
BT-3, CERT, SE VCH Cazavina´s Vindi CERT
BT-4, R-CERT, Art Cuinns In Your Eye´s

BIM, CERT, CACIB, Yo-Yo von Der Oelmuhle
BH-2, R-CERT, R-CACIB, Wolfhenge Crawford

Uppfödarklass: Kennel Art Cuinns 1 HP


2011-06-04 SKK Norrköping Nat.
Domare: John Muldoon 4+7

BIR, SE UCH Art Cuinns Canaletto
BH-2, Cert, Skyes Aslan
BH-3, R-Cert, Coill Mor Alwyn
BH-4, Heartbreaker Of Kild Ground Castle

BIM, Cert, Cazavina´s Faidra
BT-2, R-Cert, Kellyhide´s Ginger Ale
BT-3, SE UCH Scintillas Christmas Angel


2011-05-29 SKK Vallentuna Int.
Domare: Grin Olga Ryssland 8+7

BIR, BIG-3, CACIB, SE UCH Furlong Mary-Lou
BT-2, CERT, R-CACIB, Irdalens Chili Cherry
BT-3, SE UCH Scintillas Christmas Angel
BT-4, R-CERT, Furlongs Maggie-May

Fotografi på BIR och BIM mottages tacksamt

BIM, CACIB, SE UCH Riverwolf Roger Federer
BH-2, CERT, Heartbreaker of Kirld Ground Castle


2011-05-28 SKK Österbybruk Nat.
Domare: Iren Naarits (0+1) 9+8

BIR, SE UCH Riverwolf Roger Federer
BH-2, SE UCH Lurbackens Arcus

Fotografi på BIR och BIM mottages tacksamt

BIM, SE UCH Furlong Mary-Lou
BT-2, CERT, Fastfoot`s Summer Savory
BT-3, R-CERT, Irdalens Chili Cherry

Valpar

BIR, Åkerrös Wolf Hjördis


2011-05-21 SKK Piteå Nat.
Domare: Nils Molin 5+3

BIR, EE CH FI UCH NO UCH SE UCH Greirish Xcalibur
BH-2, EE CH FI UCH NORD JV-09 SE UCH Riverwolf Ivan Lendl
BH-3, CERT, Riverwolf The Name Of The Game

Fotografi på BIR och BIM mottages tacksamt

BIM, CERT, Riverwolf Dancing Queen


2011-05-21 SKK Hässleholm Int.
Domare: Scheel Kresten 13+12

BIR,CERT, CACIB, Scintillas Christmas Star
BH-2,R-CERT, R-CACIB, Knallåsens Fräcka Findus
BH-3, SE UCH Art Cuinns Canaletto
BH-4, Heartbreaker of Kirld Ground Castle

BIM, CERT, CACIB, Pennybright Seachanta
BT-2, R-CERT, Fastfoot`s Summer Savory
BT-3, R-CACIB, SE UCH Scintillas Christmas Angel
BT-4, Scintillas Sword Lily


2011-05-15 SKK Överkalix Nat.
Domare: Per Iversen 5+3

BIR, EE CH FI UCH NO UCH SE UCH Greirish Xcalibur
BH-2, EE CH FI UCH NORD JV-09 SE UCH Riverwolf Ivan Lendl

Fotografi på BIR och BIM mottages tacksamt

BIM, FI UCH SE UCH Riverwolf Charlotte York
BT-2, CERT, Riverwolf Dancing Queen
BT-3, R-CERT, Riverwolf Tequila Rose


2011-05-14 SvVK Ljungbyhed
Domare: Tipler Carole, Nya Zeeland (1+1) 13+11

BIR, Cert, Championat Dahmrak´s Cormac
BH-2, R-Cert, Askhults Douglas O´connell Bästa Junior
BH-3, Dahmrak´s Hurrican Bästa Unghund

BIM, SE UCH Cazavina´s Tindra
BT-2, Cert Knallåsen´s Eireen
BT-3, Gelert´s Mc Flurry
BT-4, Knallåsen´s Öda Ögonljus

Valpar

BIS-1, BIR, Knallåsen´s Jameson

BIM, Knallåsen´s Isabele

Uppfödargrupp: Kennel Knallåsen´s 1HP


2011-05-08 SKK Lidköping Nat
Domare: Harto Stockmari (1+0) 10+13

BIR, Cert Scintillas Christmas Star
BH-2, R-Cert NORDJV-10 Wolfhenge Cooper

BIM, SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart
BT-2, Cert Magh Itha´s Highness
BT-3, SE UCH Scintillas Christmas Angel
BT-4, R-Cert Coill Mor Abbey

Valpar

BIR, Wolf-Cottage Sixten


2011-04-30 SvIVK Arvika
Domare: Odd Myhre, Knl Cormac (0+1) 4+12

BIR Kråksångens Ljod Bästa Typ
BT-2 Furlongs Maybellene
BT-3 Furlongs Maggie-May
BT-4 Kråksångens Husini
BT-5 SE UCH Cazavinas Tindra

BIM Coill Mor Alwyn Bästa Huvud och Uttryck
BH-2 SUCH NUCH Furlongs Hunphrey
BH-3 Heartbreaker of Kirls Ground Castle
BH-4 Wolfhenge Crawford

Hanar jkl

Heartbreaker of Kirld Ground Castle 1 HP Bästa Junior
Wolfhenge Crawford 2 HP

Hanar 2-3 år

Coill Mor Alwyn 1 HP Bästa huvud och Uttryck

Hanar 5-7 år

SUCH NUCH Furlongs Hunphrey 1 HP

Tikar jkl

Wolfhenge Cora 1 HP
Wolfhenge Corona 2 HP

Tikar ukl

Casonidas Celesta 1 HP Bästa Unghund

Tikar 2-3 år

Kråksångens Husini 1 HP

Tikar 3-5 år

Kråksångens Ljod 1 HP Bästa Typ
Furlongs Maybellene 2 HP
Furlongs Maggie-May 3 HP
SE UCH Cazavinas Tindra 4 HP
Casonidas Howling Heart 5 HP
Casonidas Whispering Wind OPL

Tikar vetkl

Kråksångens Humla 1 HP Bästa Veteran

BIS

BIS- 1 Kråksångens Ljod

BIS-2 Furlongs Maybellene

BIS-3 Coill Mor Alwyn

BIS-4 Furlongs Hunphrey

BIS-5 Furlongs Maggie-May

Bästa Generationsgrupp:

Kråksångens Humla, Kråksångens Ljod & Wolfhenge Cora

Valpar 6-9 mån.

Fastfoots Summer Savory 1HP Bästa Rörelse

BIS-1 Fastfoots Summer Savory


2011-04-17 SKK Västerås
Domare: Anette Edlander 3+8

BIR, CERT, Original Onyx Fionmaet
BT-2,  R-CERT, Irdalens Chili Cherry
BT-3, NO o SE UCH Dragonlights Zaynah

BIM, SE UCH Riverwolf Roger Federer


2011-03-27 SvVk Strängnäs
Domare: Nenne Runsten 7+7

BIR, BIS-3 CERT Championat Riwerwolf Roger Federer
BH-2, Greirish Zerberus BIM Junior
BH-3, Art Cuinns Canaletto
BH-4, Tsarskaja Prihot Mister X

BIM, CERT Casonidas Celesta
BT-2, Greirish Wishful News
BT-3, Magh Itha's Highness BIR Junior


2011-03-20 SKK Malmö Int.
Domare: Smith Barbara Ruth (1+2) 11+12

BIR, CERT, CACIB, SE UCH, NO UCH Vetterli´s Siska
BT-2, R-CACIB, SE UCH NO UCH Dragon Light´s Zaynah
BT-3, Scintillas Sword Lily
BT-4, Scintillas Sweet Ariel


© Susanne Persson

BIM, CACIB, SE UCH Art Cuinns Canaletto
BH-2, CERT, Heartbreaker Of Kirld Ground Castle
BH-3, R-CERT Scintillas Super Mario
BH-4, R-CACIB Dragon Light´s Winter Day

Valpar

BIR, Fastfoot´s Summer Savory
2 HP, Gelert´s Mc Flurry

BIM Wolf-Cottage Sixten

Uppfödarklass: Kennel Scintillas 1 HP


2011-03-05 SvVK Boden
Domare: John Rowton Kanada 3+7

BIR, FI UCH SE UCH Riverwolf Charlott York
BT-2, Cert,Riverwolf Dancing Queen
BT-3, Riverwolf Tequila Rose Bästa unghund
BT-4, Ravenponds Remarkable Rachel

BIM, Cert, Champ. Greirish Excalibur
BH-2, Riverwolf The Name Of The Game Bästa Junior
BH-3, Tinwhistle's Travelin' Band

Uppfödargrupp: BIS-2, Kennel Riverwolf


2011-01-09 SKK Göteborg Int.
Domare: Joo Schepers 4+10

BIR, CACIB, SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart
BT-2, R-CACIB, SE UCH SE V-10 Dragon Light´s Trollhassel
BT-3, SE UCH NO UCH Dragon Light´s Zaynah
BT-4, SE UCH Ascending´s Ina
BT-5, Cert, Scintillas Sword Lily

BIM, CACIB, SE UCH Art Cuinns Canaletto
BH-2, R-CACIB, Cert, Ascending´s Jagannatha
BT-3, SE UCH Magh Itha´s Fisherking
BH-4, SE VCH Knallåsen´s Fräcka Findus

Valpar

BIR, Art Cuinns Same Way

Uppfödarklass: Kennel Dragon Light´s 1 HP


2011-01-08 SKK Göteborg Int.
Domare: George Kostopoulos 4+9

BIG-5, BIR, CACIB, SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart
BT-2, R-CACIB, SE UCH SE V-10 Dragon Light´s Trollhassel

BIM, CACIB, SE UCH Art Cuinns Canaletto
BH-2, Cert, Wolfhenge Cooper

Valpar

BIR, Art Cuinns Same Way

Uppfödarklass: Kennel Dragon Light´s 1 HP


2011-01-07 SvVK Göteborg
Domare: Brit Schöne Brodwall 6+10

BIR, SE UCH Scintillas Christmas Angel
BT-2, SE UCH Manowar WR Indiana
BT-3, Cert, Scintillas Sword Lily BIS-Junior
BT-4, Dragon Light´s Winter Sun
BT-5, Knallåsen´s Giacosa

BIM, SE UCH Art Cuinns Canaletto
BH-2, Cert, Yo-Yo von den Oelmuhle
BH-3, SE VCH Knallåsen´s Fräcka Findus

Valpar

BIS-4, BIR, Art Cuinns Same Way